Nakaz inspektora PIP w zakresie szkoleń pracowników wyznaczonych do pierwszej pomocy

Zakładowy system udzielania pierwszej pomocy powinien być obsługiwany przez pracowników wyznaczonych. Problematyka ich szkolenia nie jest jednak szczegółowo uregulowana w przepisach prawa pracy. Wiadomo tylko tyle, że liczba pracowników wyznaczonych oraz ich szkolenie powinno uwzględniać rodzaj i poziom występujących zagrożeń. Czy w wyniku kontroli inspektora PIP można się spodziewać nakazu zobowiązującego pracodawcę do zapewnienia szkolenia zewnętrznego z zakresu udzielania pierwszej pomocy?
Każda nagła sytuacja zdrowotna, która może zagrozić zdrowiu w życiu pracownika, a ściślej mówiąc każdego pracobiorcy, niezależnie od podstawy prawnej zatrudnienia, wymaga udzielenia pierwszej pomocy. Nie musi być ona wcale wypadkiem kiedy przysłowiowo „krew tryska”. Trudno wyobrazić sobie, aby pracownik, który zasłabł, zemdlał był pozostawiony sam sobie, a przecież w jego przypadku do urazu w rozumieniu definicji wypadku przy pracy nie dochodzi.
Czytaj także: Czy pracownik wyznaczony do udzielania pierwszej pomocy musi podpisać zakres obowiązków?>>>
Punkty pierwszej pomocy w zakładzie pracy
Każdy pracodawca powinien stworzyć zakładowy system udzielania pierwszej pomocy składający się z:
-
apteczek,
-
punktów pierwszej pomocy.
Obsługa zarówno apteczek, jak również punktów powinna być powierzona wyznaczonym pracownikom. Nie chodzi o pracowników wyznaczonych doraźnie do poszczególnych czynności wymagających udzielenia pomocy. Pracownicy powinni być wyznaczeni na stałe.
Nie można również zapomnieć o kwestii zastępstwa takich osób na czas ich nieobecności. Zakładowy system udzielania pierwszej pomocy musi działać sprawnie i nie z udziałem przypadkowych osób w przypadku wypadku.
Kwalifikacje pracowników do obsługi punktów pierwszej pomocy
Z Kodeksu pracy wynika zasada, zgodnie z którą szkolenie pracowników wyznaczonych powinno uwzględniać rodzaj i poziom występujących w zagrożeń (w zakładzie pracy, jak należy się domyślać).
Warto zauważyć, że szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy odnoszą się do problematyki udzielania pierwszej pomocy. Pytanie, czy takie szkolenie jest wystarczające?
Ponadto podkreślmy, że problem kwalifikacji i szkolenia osób wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy może być przedmiotem kontroli inspektora PIP.
Zakres uprawnień inspektora PIP w zakresie szkoleń z pierwszej pomocy dla pracowników wyznaczonych do obsługi punktów pierwszej pomocy.
Powstaje pytanie, czy inspektor w drodze decyzji nakazowej będzie miał prawo wymusić na pracodawcy, aby zapewnił szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy niejako poza cyklem szkoleń z zakresu bhp?
Na powyższe pytanie należy odpowiedzieć przecząco – nie, inspektor PIP nie ma takich uprawnień. Inspektor pracy nie ma więc możliwości zobowiązania pracodawcy, aby ten zapewnił wyznaczonym pracownikom zewnętrzne, dedykowane szkolenia specjalistyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Inspektor PIP ma oczywiście prawo przeanalizowania programów szkoleń bhp. Na tej podstawie może dokonać oceny czy problematyka z zakresu udzielania pierwszej pomocy była omawiana. Nie ma jednak żadnej podstawy prawnej, która uprawniłaby inspektora do tego, aby nawet w przypadku pracodawców, u których wykonywane są prace szczególnie niebezpieczne, mógł on wydać decyzję zobowiązującą pracodawcę do skierowania pracowników na zewnętrzne szkolenie z zakresu pierwszej pomocy.
Jeżeli w ocenie inspektora okaże się, że szkolenie bhp nie gwarantuje wystarczającej znajomości zagadnień z tematu udzielania pierwszej pomocy, będzie miał jedynie prawo zobowiązać pracodawcę do tego, aby zapewnił on dostosowanie szkolenia do rodzaju poziomu zagrożeń. To pracodawca będzie jednak decydował w jaki sposób zrealizować taki nakaz. Czy wysłać pracowników na szkolenie zewnętrzne, czy może położyć większy nacisk na problematykę udzielania pierwszej pomocy podczas szkoleń bhp.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy
oraz kontroli jego przestrzegania
Słowa kluczowe:
nakaz PIPpracownik wyznaczony do udzielania pierwszej pomocypunkty pierwszej pomocy w zakładzie pracy
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.