Sklep
Zakładowy system udzielania pierwszej pomocy powinien być obsługiwany przez pracowników wyznaczonych. Problematyka ich szkolenia nie jest jednak szczegółowo uregulowana w przepisach prawa pracy. Wiadomo tylko tyle, że liczba pracowników wyznaczonych oraz ich szkolenie powinno uwzględniać rodzaj i poziom występujących zagrożeń. Czy w wyniku kontroli inspektora PIP można się spodziewać nakazu zobowiązującego pracodawcę do zapewnienia szkolenia zewnętrznego z zakresu udzielania pierwszej pomocy?
Sebastian Kryczkaprawnik, ekspert prawa pracyoraz kontroli jego przestrzegania
Nie każdy pracodawca ma obowiązek powołania służby BHP. Jeżeli jednak trzeba powołać wyspecjalizowaną komórkę organizacyjną, która będzie zajmować się bezpieczeństwem, pracodawca zatrudnia w niej pracownika, spełniającego określone wymagania kwalifikacyjne. Co jeżeli w komórce takiej będzie zatrudniona osoba na podstawie umowy prawa cywilnego? Czy w razie kontroli inspektor PIP będzie miał prawo nakazać przekształcenie umowy cywilnoprawnej umowę prawa pracy, odwołując się do obowiązku pracowniczej formuły zatrudnienia w służbie BHP?
Sebastian Kryczkaprawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Gdy inspektor pracy stwierdzi nieprawidłowości w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy zawsze wyda nakaz administracyjny. W dużej części są to decyzje pisemnie i mają wskazany termin ich realizacji. Przepisy ustawy o PIP przewidują obowiązek informowania odpowiedniego organu Państwowej Inspekcji Pracy o realizacji decyzji – z upływem terminów określonych w decyzji. Nie ma natomiast bezpośredniej regulacji zobowiązującej do informowania w sytuacji, gdy decyzja terminowo nie została wykonana. W żadnym razie nie oznacza to bierności ze strony pracodawcy.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert zakresu prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Każdy pracodawca, wobec którego organ kontrolny (inspektor PIP) wyda decyzję pokontrolną, może się od niej odwołać. Warto więc zwrócić uwagę na zarzuty, jakie może wysunąć pracodawca wobec nałożonych na niego nakazów. Na bazie orzeczenia sądu zobacz jak pracodawcy udało się skutecznie odwołać od decyzji inspektora PIP. Sprawdź zatem, jak efektywnie bronić swoich racji i na co możesz się powoływać w odwołaniu od decyzji inspektora PIP. Pobierz e-book.
Państwowa Inspekcja Pracy, jako organ kontroli i nadzoru, ma prawo kontrolować funkcjonowanie zakładowych struktur bhp. Obsada stanowisk tej służby również może być zbadana. W skrajnych przypadkach inspektor może nakazać zarówno utworzenie służby bhp, jak i zwiększenie liczby pracowników. Z jednej strony przyczyni się to do zwiększenia bezpieczeństwa zatrudnionych, z drugiej zatrudnienie dodatkowej osoby to dla pracodawców dodatkowy koszt.
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone