Pytania i odpowiedzi
Ponad 30 dni zwolnienia na dziecko a konieczność przeprowadzania kontrolnych badań lekarskich pracownika
Pytanie: Czy pracownik który był ponad 30 dni na zwolnieniu lekarskim z tytułu opieki nad dzieckiem musi zostać skierowany na kontrolne badania lekarskie w związku z tym iż przerwa w wykonywaniu pracy trwała dłużej niż 30 dni? »
Zwrot odzieży i obuwia roboczego przy rozwiązaniu stosunku pracy
Pytanie: Jeśli regulamin zakładowy zakłada, że odzież i obuwie robocze jest własnością pracodawcy przez okres 2 lat ale nie określa, że pracownik musi oddać odzież po np. zerwaniu umowy, jej rozwiązaniu, czy są jakieś przepisy regulujące, że pracownik musi rozliczać się z odzieży której nie zdarzył zużyć? Czy pracodawca może żądać zapłaty części kwoty za odzież? »
Brak informacji o urazie a prowadzenie postępowania powypadkowego
Pytanie: Pracownik zgłasza wypadek przy pracy lecz nie ma żadnego zaświadczenia od lekarza o urazie. Pracownik złożył dokument na dziennik Prezesa o wypadku przy pracy. Czy należałoby w formie pisemnej odpowiedzieć pracownikowi, że wypadek nie zostaje uznany z braku wystąpienia urazu? Czy wymagane jest w takim wypadku wypełnienie protokołu powypadkowego? »
Szkolenia okresowe bhp brygadzisty wykonującego prace szczególnie niebezpieczne
Pytanie: Czy osoba kierująca pracownikami wykonującymi prace szczególnie niebezpieczne i wykonująca z nimi te prace (brygadzista) powinien szkolić się okresowo co 1 rok na stanowiskach robotniczych wykonujących takie prace, a oddzielnie co 5 lat jako osoba kierująca pracownikami? »
Specjalista ds. bhp wykładowcą tematów z zakresu p.poż podczas szkolenia bhp
Pytanie: Czy specjalista ds. bhp mający ukończone studia podyplomowe bhp i wieloletni staż w zakresie wykonywania zadań służby bhp oraz działalności szkoleniowej w zakresie bhp może w ramach prowadzonego szkolenia okresowego bhp omawiać tematykę związaną z ochroną p.poż.? »
Zgłoszenie wypadku przy pracy, którego nikt i nic nie potwierdza
Pytanie: Pracownik zgłosił wypadek w pracy – niestety zgłosił go przynosząc ZUS ZLA na 7 dni wydane przez lekarza chirurga (zdarzenie miało miejsce 21.09. o godz. 13.00, zwolnienie od 22.09.) Według pracownika w trakcie pracy na budowie osunęła mu się ziemia i wpadł w wykop o głębokości około 1m powodując ból, a później opuchliznę nogi. Nie zgłosił nic zdarzenia, skończył zmianę roboczą. Pracownik nie ma żadnej dokumentacji potwierdzającej uraz – karty informacyjnej bądź czegokolwiek. Brak też bezpośrednich świadków wypadku. Co zrobić w takiej sytuacji? Uznać opuchliznę jako uraz? »
Zalecenie lekarza medycyny pracy wykonywania zadań w ochronnikach słuchu
Pytanie: Pracownik dostał od lekarza medycyny pracy dopuszczenie do obsługi automatów montażowych w ochronnikach słuchu. Jeżeli automat montażowy emituje hałas powyżej 85 dB np. 87 dB. Nie ma możliwości technicznego wyeliminowania tego poziom hałasu. Czy jeżeli pracodawca wyposaży pracownika w odpowiednio dopasowane słuchawki może takiego pracownika zatrudnić i czy jest to zgodnie z prawem? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol