Pytania i odpowiedzi
Odmowa przyjęcia posiłku profilaktycznego przez pracownika – co zrobić?
Pytanie: Czy pracownik może, a jeżeli tak to, na jakiej podstawie i w jaki sposób odmówić przyjęcia posiłku profilaktycznego? Pracownik pracuje w chłodni i zgodnie z prawem pracodawca ma obowiązek mu je zapewnić, co oczywiście robi. Pracownik bez podania powodu odmawia ich przyjęcia. Co w związku z tym powinien zrobić pracodawca? »
Jak właściwie określić liczbę pracowników wypełniając deklarację ZUS IWA
Pytanie: Czy określając liczbę osób pracujących w zagrożeniu - w deklaracji ZUS IWA - należy podać wszystkie osoby pracujące na stanowisku pracy z przekroczeniami NDN/NDS w ubiegłym roku, łącznie z tymi, które na dzień 31 grudnia nie są już pracownikami firmy, czy tylko te osoby, które są zatrudnione na stanowisku pracy z przekroczeniami NDN/NDS według stanu na ostatni dzień roku? Przykład: na stanowisku stolarza gdzie przekroczone jest NDN hałasu w ciągu całego ubiegłego roku było zatrudnionych łącznie 26 osób, zaś według stanu na dzień 31 grudnia zatrudnionych na tym stanowisku jest 20 osób. Którą liczbę pracowników należałoby wykazać w deklaracji ZUS IWA? »
Czy w druku Z-10 oraz druku ZUS IWA uwzględniać osoby nie będące pracownikami etatowymi?
Pytanie: W roku 2024 zdarzenie wypadkowe osoby ubezpieczonej niebędącej pracownikiem, uznano za wypadek przy pracy i sporządzono statystyczną kartę wypadku na podstawie karty wypadku przy pracy. Czy składając sprawozdanie druk Z-10 (Sprawozdanie o warunkach pracy) za rok 2024 muszę uwzględnić w dziale 5 (świadczenia z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych) wspomnianego ubezpieczonego niebędącego pracownikiem? Czy wypełniając informację druk ZUS IWA za rok 2024 muszę uwzględnić w liczbie poszkodowanych w wypadkach przy pracy ubezpieczonego niebędącego pracownikiem? »
Wypadek pod koniec roku a dane do wypełnienia deklaracji ZUS IWA
Pytanie: Wypadek przy pracy miał miejsce w grudniu 2024 r., protokół wypadkowy został sporządzony dnia 30 grudnia, jednak zatwierdzony został już w styczniu 2025 roku. Czy taki wypadek należy uwzględnić w deklaracji ZUS IWA za 2024 rok, czy jednak za 2025 rok, w którym został zatwierdzony protokół? »
Jak, po zmianach, interpretować termin przekazania informację o substancjach chemicznych, ich mieszaninach do WIS i OIP?
Pytanie: W rozporządzeniu ministra zdrowia z 26 lipca 2024 r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym w środowisku pracy w § 6 ust. 2. jest mowa o tym, iż pracodawca przekazuje informację o substancjach chemicznych, ich mieszaninach, czynnikach lub procesach technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym właściwemu państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu oraz właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy niezwłocznie po rozpoczęciu działalności oraz corocznie, w terminie do dnia 15 stycznia za rok poprzedni, albo na ich wniosek. We wcześniejszej wersji rozporządzenia była mowa o obowiązku przekazania informacji o substancjach rakotwórczych itp. do 15 stycznia. Natomiast w obecnie dodano "albo na ich wniosek". Jak to interpretować? Czy dalej obligatoryjnie trzymać się terminu przekazania informacji do 15.01, czy można czekać na wniosek wyżej wymienionych instytucji? »
Uprawnienia do prowadzenia wózków jezdniowych z napędem silnikowym unoszących
Pytanie: Czy do obsługi wózka ręcznie prowadzonego z napędem elektrycznym, umożliwiającego unoszenie wideł tylko do wysokości 30 cm, służącego jedynie do transportu i niepodlegającemu pod nadzór UDT wymagane są specjalne uprawnienia operatora, czy wystarczy szkolenie stanowiskowe? Czy jeśli wystarczy szkolenie stanowiskowe to należy wydać imienne zezwolenia na pracę z takim urządzeniem? »
Ubezpieczenia OC dla podestów ruchomych – czy obowiązkowe?
Pytanie: 6 listopada 2024 r. weszły nowe przepisy dotyczące rozszerzenia konieczności wykupu ubezpieczenia OC dla każdego pojazdu mechanicznego użytego jako środka transportu. Z tego więc wynika, że ubezpieczeniem zostały objęte min. wózki, ale czy każdy rodzaj wózka? Na terenie zakładu mamy wózki zarówno unoszące, jak i podnoszące zarówno akumulatorowe , jak i na gaz. Czy obowiązkowym ubezpieczeniem OC w ramach tych przepisów zostały objęte również podesty ruchome? »
Termin dla lekarza na wydanie opinii o skutkach wypadku w postępowaniu przy wypadku przy pracy
Pytanie: Inspektor pracy wydał polecenie, aby przy każdym wypadku zespół powypadkowy, mimo dostarczenia dokumentacji medycznej przez poszkodowanego, zasięgał opinii lekarza na temat skutków wypadku. Zespół powypadkowy zastosował się do polecenia inspektora i przy następnym wypadku wysłał wniosek do lekarza o wydanie opinii. Jaki jest termin oczekiwania na opinię lekarza? »
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol