Pytania i odpowiedzi
Jak często odnawiać kurs z pierwszej pomocy dla pracowników?
Pytanie: Różne źródła podają różne informacje dotyczące ważności uprawnień do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej po kursie/szkoleniu z udzielania pierwszy pomocy przedmedycznej. Jedne źródła podają rok, inne 2 lata, a jeszcze inne 3 lub nawet 5 lat. Proszę o wskazanie obowiązującego okresu ważność uprawnień pracownika po szkoleniu z udzielania pierwszej przedmedycznej, a tym samym wystawionego zaświadczenia. »
W jaki sposób potwierdzać zapoznanie się pracownika z oceną ryzyka zawodowego?
Pytanie: Czy wystarczy aby w aktach pracownika było oświadczenie, ze się zapoznał z oceną ryzyka zawodowego na stanowisku, czy musi być karta oceny ryzyka z podpisem o zapoznaniu się? Czy pracownik powinien otrzymać dokument tj. kartę z oceny ryzyka do zapoznania się tylko, czy do podpisania? Czy zapoznanie nie powinno dotyczyć całości dokumentu z oceny ryzyka zawodowego w firmie? Jak to powinno być przeprowadzone, aby nie uchybić obowiązującym przepisom w tym zakresie? »
Jak rozpatrywać wypadek w pracy dyrektora przychodni wojskowej?
Pytanie: Dyrektor przychodni zdrowia, która podlega pod Departament Wojskowej Służby Zdrowia, miał wypadek w pracy (spadł ze schodów). Czy w takiej sytuacji powołuje się zespół powypadkowy? Według jakich przepisów powinno być przeprowadzone postępowanie powypadkowe? »
Refundacja kosztów zakupu okularów do pracy przy monitorze dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności
Pytanie: Czy pracownik pracujący na 0,5 etatu przy monitorze ekranowym ma prawo do refundacji okularów? Pracownik jest osobą niepełnosprawną korzystającą ze skróconego czasu pracy, w tym przypadku o pół godziny dziennie. Pracuje więc 3,5 godz. dziennie. Czyli jego czas pracy jest krótszy niż połowa dobowego wymiaru czasu pracy, tj. 4 godziny. »
Kwalifikacje i uprawnienia do przeprowadzenia pomiarów parametrów oświetlenia
Pytanie: Jakie powinien mieć uprawnienia elektryk do przeprowadzania badań natężenia światła w pomieszczeniach pracy oraz badań natężenia światła ewakuacyjnego na drogach ewakuacyjnych? Po kontroli, okazało się, że nie działa oświetlenie ewakuacyjne, a na korytarzach oświetlenie zwykłe jest w uznaniu pracowników za "słabe". Pracodawca zmuszony jest zakupić nowy zestaw lamp. Czy elektryk, który podejmuje się wykonać powyższe badania ma prawo oczekiwać od specjalisty ds. bhp wytycznych w jaki sposób ma ten pomiar wykonać; np. pytając ile lx ma mieć określone miejsce? »
Termin dla pracownika na dostarczenie dokumentacji medycznej w postępowaniu powypadkowym
Pytanie: Pracownik zgłasza wypadek przy pracy. W dostarczonej przez poszkodowanego dokumentacji medycznej nie ma stwierdzonego urazu. Jednak poszkodowany twierdzi na wysłuchaniu, że ma dodatkowe wizyty u lekarza i dostarczy dokumentację medyczną stwierdzającą doznanie urazu. Zespół powypadkowy zgadza się na przedłużenie terminu, jednak pracownik nie dostarcza dokumentacji w dalszym ciągu przedłużając termin zakończenia dokumentacji powypadkowej. Czy w takiej sytuacji zespół powypadkowy może wyznaczyć ostateczny termin na dostarczenie dokumentacji medycznej przez poszkodowanego? Jeżeli jest to możliwe, to w jakiej formie poinformować o tym poszkodowanego? »
Fotel biurowy do pracy przy komputerze – co musi brać pod uwagę pracodawca
Pytanie: Pracownik zatrudniony na stanowisku administracyjnym zwraca się z prośbą do pracodawcy o zakup nowego fotela biurowego, ze względu na zbyt niskie podłokietniki. Czy pracodawca musi zastosować się do prośby pracownika? »
Jak wykorzystać 5 minutową przerwę od pracy przy komputerze, po każdej przepracowanej godzinie?
Pytanie: Zgodnie z przepisami po każdej przepracowanej godzinie przy komputerze pracownik może skorzystać z 5-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy. Czy jest to przerwa, w trakcie której pracownik nie wykonuje żadnej pracy, czy po prostu nie wykonuje pracy przy komputerze? »
Jak zakwalifikować wypadek podczas delegacji w trakcie wykonywania obowiązków służbowych?
Pytanie: Pracownik został oddelegowany wraz z kierownikiem działu, w godzinach pracy, do innego zakładu pracy. Jego zadaniem było uruchomienia maszyny, którą zakład zaprojektował i wykonał. Podczas prac związanych z uruchomieniem obrabiarki na terenie zakładu, który zakupił maszynę, doszło do wypadku jednego z oddelegowanych pracowników. Obaj mieli polecenie służbowe na wyjazd poza teren zakładu. Czy takie zdarzenie należy zakwalifikować jako wypadek przy pracy, czy raczej wypadek traktowany na równi z wypadkiem przy pracy? »
- « pierwsza
- «
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol