Pytania i odpowiedzi
Na jakiej podstawie pracodawca ma wypłacić 100% zasiłku chorobowego w związku z wypadkiem przy pracy?
Pytanie: Czy pracodawca musi wnioskować o wydanie decyzji sprawie zasiłku chorobowego do ZUS o uznanie 100% dla pracownika, który uległ wypadkowi w pracy? Zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy w protokole ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku. Czy jednak pracodawca może sam wyrównać świadczenie na podstawie powyższego. Czy ewentualna kontrola z ZUS może zakwestionować wypłacone świadczenie? »
Na jakich stanowiskach zatrudniać pracowników w komórkach służby bhp?
Pytanie: Czy pracodawca ma obowiązek zatrudniać pracowników służby bhp, na takich stanowiskach, jakie określone są w przepisach o służbie bhp? Mam kwalifikacje głównego specjalisty bhp, a pracodawca nie chce mi zmienić stanowiska na angażu, gdyż w firmie nie ma takiego stanowiska w wykazie stanowisk. Chce zatem abym pozostała specjalistą ds. bhp. Swoją decyzje uzasadnia tym, że główny specjalista ds. bhp to tylko prestiż dla zakładu, nic więcej. Natomiast dla mnie to wyższa grupa zaszeregowania, a co za tym idzie wyższe zarobki. »
Jak zakwalifikować wypadek przed drzwiami zakładu pracy przed rozpoczęciem pracy?
Pytanie: Pracownica uległa wypadkowi o godzinie 5.50 przed wejściem do budynku zakładu pracy, dokładnie na chodniku oddzielającym budynek od parkingu. Plac parkingowy i chodnik przed budynkiem należą już do zakładu pracy. W dniu zdarzenia pracownica miała rozpocząć pracę o godzinie 6.00. Czy wypadek powinien być uznany za wypadek w drodze do pracy, czy za wypadek przy pracy? »
Zespołowy transport ręczny ciężkiego przedmiotu
Pytanie: Pytanie dotyczy ręcznych prac transportowych wykonywanych przez dwie osoby. Nie wiem jak się mam odnieść do elementu maszyny (wanna), która jest zdejmowana przez dwóch pracowników. Element ten nie jest dłuższy jak 2m, natomiast jego waga wynosi 39 kg. Jeśli mowa o pracy dwóch osób, to jakie są przepisy zarówno dla kobiet jak i mężczyzn w tej sytuacji? Czy kierować się przepisami ogólnymi mówiącymi o limicie: kobiet – 12 kg przy pracy stałej oraz 20 kg przy pracy dorywczej, a mężczyzn – 30 kg przy pracy stałej oraz 50 kg przy pracy dorywczej? »
Złamanie przepisu i zasad bhp nie zawsze będzie rażącym naruszeniem przepisów
Pytanie: Czy pracownik stojąc na krześle podczas wykonywania czynności służbowych (sprzątaczka) rażąco łapie przepisy? W zakładzie pracy obowiązuje wykaz prac szczególnie niebezpiecznych, który wprost zabrania używania krzeseł do takich celów. Pracownik był zapoznany z tym wykazem, instrukcją stanowiskową, itp. Potwierdził zapoznanie się z tymi dokumentami na piśmie. »
Dopuszczenie do pracy na wysokości w okularach korekcyjnych – czy to dozwolone?
Pytanie: Proszę o informacje czy orzeczenie lekarskie, w którym zapisany jest brak przeciwwskazań do wykonywanej pracy na stanowisku mechanika z wskazanym dalej zapisem "na wysokości okulary korekcyjne" jest prawidłowym orzeczeniem? Czy obecnie stosowanie okularów korekcyjnych jest traktowane jako przeciwwskazanie do wykonywania pracy na wysokości? Zapis związany z przeciwwskazaniami dotyczącymi pracy na wysokości w okularach korekcyjnych zniknął z rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie badań lekarskich wraz z jego zmianą 12 listopada 2020 r. »
Uprawnienia ADR – czy musi je posiadać operator wózka jezdniowego transportując substancje chemiczne
Pytanie: Czy pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę, jako operatorzy wózka jezdniowego podnośnikowego, czyli wózek widłowy, transportujący rozcieńczoną substancje chemiczną, muszą posiadać uprawnienia ADR? Czy rozładunek i przewożenie wózkiem widłowym substancji chemicznych do magazynu w pojemniku zamkniętym typu 1000 L-paleto pojemnik IBC wymaga uprawnień ADR? »
Jak liczyć parametr 3m przy pracy na wysokości?
Pytanie: Pracownik ma dopuszczenie z medycyny pracy do 3 metrów - praca na wysokości. Parametr 3 merów liczy się od podparcia stóp czy zasięgu głowy? Czy jeśli stoi na 2,99 metra to może pracować? Czy jeżeli ma 190 cm to liczymy 2,99+190 i jest powyżej 3 m? Pracownicy mają problem po badaniach medycznych, jak liczyć parametr do 3 m i powyżej 3 m. »
Czy stosowanie wózków widłowych na gaz propan-butan wiąże się z narażeniem na spaliny emitowane z silników Diesla?
Pytanie: Pracodawca chce kupić nowe wózki widłowe spalinowe na gaz propan-butan. Czy takie wózki będą również podlegały pod prace związane z narażeniem na spaliny emitowane z silników Diesla? W instrukcji obsługi takiego wózka jest tylko informacja, że gazy wydechowe są trujące i aby w pomieszczeniu zapewnić odpowiednią wentylację. »
Jak wypompować nieznaną substancję chemiczną ze zbiorników?
Pytanie: W magazynie farb i rozcieńczalników jest zabetonowany zbiornik awaryjny (na około 100 litrów) na wypadek wycieku. Prowadzi do niego jedynie kratka odciekowa (fi 10cm). Po zajrzeniu do niego stwierdziłem, że jest tam około 40-50 litrów nieznanej substancji (zapach rozpuszczalników). Zgodnie z KCHSN nie może być "podpwiewniczeń" LZO są cięższe od powietrza. Jak wypompować substancję? Czy można dolać wody w celach zmniejszenia ryzyka i za pomocą ręcznej pompki wypompować substancję? Czy po wypompowaniu zalać zbiornik wodą? Jak zabezpieczyć miejsce przed wybuchem? »
- « pierwsza
- «
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol