Pytania i odpowiedzi
Zatrudnienie pracownika etatowego na umowę zlecenie a ważność orzeczenia lekarskiego
Pytanie: Pracodawca zatrudnia pracownika na podstawie umowy o pracę na stanowisku technik. Dodatkowo chce zatrudnić tego pracownika na podstawie umowy zlecenie na tożsamym stanowisku pracy. Czy pracownik powinien ponownie wykonać badania profilaktyczne z uwagi na inną podstawę zatrudnienia? Czy orzeczenie lekarskie w związku z umową o pracę utrzymuje moc również przy umowie zlecenie i nie trzeba robić badań? »
Kilku instruktorów i kilkudniowy instruktaż stanowiskowy – czy to dopuszczalne?
Pytanie: Czy instruktaż wstępny stanowiskowy dla stanowisk robotniczych może być rozłożony w czasie na kilka dni (np. 4 dni po 2 godziny)? Czy instruktaż wstępny stanowiskowy, który rozkładany jest na dwa dni, może być przeprowadzany i podpisywany przez dwóch kierowników/mistrzów/brygadzistów? »
Zatrudnienie pracownika służby bhp na część etatu w małej firmie – czy to dobre rozwiązanie?
Pytanie: Czy właściciel zakładu (pracodawca), w którym jest zatrudnionych do 10 osób, może zatrudnić na umowę o pracę w wymiarze 1/4 etatu pracownika służby bhp – starszego inspektora ds. bhp? Czy ten pracownik może pracować jako tzw. bhp-c i tylko na tym etacie? »
Egzamin ze szkolenia okresowego bhp w formie ustnej – jak go udokumentować?
Pytanie: Czy egzamin po szkoleniu okresowym bhp może być przeprowadzony w formie ustnej, jako rozmowa z osobą przechodzącą szkolenie? I czy musi być w aktach jakikolwiek dokument potwierdzający, że egzamin się odbył? A w przypadku samokształcenia kierowanego, w jaki sposób egzamin powinien się odbyć żeby było to zgodne z prawem? »
Jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy a brak zwolnienia lekarskiego
Pytanie: Pracownik podczas pełnienia obowiązków służbowych miał wypadek w pracy – skręcił staw skokowy. Wypadek został uznany za wypadek przy pracy. Poszkodowany nie przebywał jednak na zwolnieniu. Czy wobec tego może i ma prawo po zakończonym leczeniu ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie z ZUS oraz z PZU? »
Zagrożenia związane z budynkiem w ocenie ryzyka zawodowego na stanowisku pracy zdalnej
Pytanie: Czy ocena ryzyka zawodowego dla pracy zdalnej, o której mowa w projekcie zmian do Kodeksu pracy powinna również zawierać zagrożenia typu pożar, prąd elektryczny, wybuch gazu itp. związane z budynkiem/instalacjami domowymi? »
Jak sprawdzić, czy woda z kranu jest zdatna do picia?
Pytanie: Jeżeli w firmie zamontuje filtr do wody, a woda będzie czerpana bezpośrednio "z kranu", to czy po procesie filtracji, muszę zbadać wodę w akredytowanym laboratorium, czy nie jest to konieczne? Podkreślam, że woda ma służyć do picia wśród pracowników. »
Przechowywanie i ładowanie hulajnóg elektrycznych na stanowiskach pracy.
Pytanie: Coraz więcej pracowników przyjeżdża hulajnogami do pracy, następnie trzymają je w biurze często przy swoich biurkach przy okazji ładując je w czasie pracy. I tutaj nasuwa się pytanie, czy pracownik ma prawo do tego żeby trzymać hulajnogę elektryczną w biurze i ładować ją w tym czasie? Czy są przepisy, które to regulują? »
- « pierwsza
- «
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol