Pytania i odpowiedzi
Jakie trzeba mieć uprawnienia do obsługi wózka elektrycznego unoszącego?
Pytanie: Czy należy posiadać uprawnienia do obsługi wózka elektrycznego unoszącego (paleciaka), gdzie unos wynosi 15cm? Czy wystarczy tylko imienne zezwolenie pracodawcy do wykonywania tych czynności? Czy pracownika obsługującego paleciaki należy wyposażyć w obuwie ochronnego z podnoskiem? »
Jaką odzież ochronną należy zapewnić pracownikowi pracującemu w mikroklimacie zimnym?
Pytanie: Pracownik magazynowy, który kilkukrotnie w ciągu zmiany wchodzi do chłodni na kilka minut lub w razie dostaw odczynników na ok 30 min. (w chłodni jest temperatura ok. 5OC). Zapewnimy pracownikowi odzież roboczą, np. polary. Jakie inne ubrania musimy zapewnić, jako pracodawca? »
Co zrobić, gdy w pomieszczeniu pracy brak wystarczającego dostępu do światła dziennego?
Pytanie: Jakie działania należy poczynić w przypadku gdy nie jest zapewniony w biurze przepis dot. oświetlenia naturalnego? Po zmierzeniu wynika za mała powierzchnia okna do powierzchni podłogi, nie jest zachowany stosunek 1:8. »
Odpowiednie obuwie robocze a pora zimowa
Pytanie: Czy pracodawca, który zapewnia obuwie robocze do pracy na danym stanowisku, powinien uwzględnić porę zimową i zapewnić pracownikom obuwie zimowe – jeśli pracownik przemieszcza się między budynkami – przykładowo raz na tydzień i ma to związek z dostarczeniem jakiegoś materiału na polecenie słowne przełożonego? Co jeśli pracownik ulegnie wypadkowi na ternie ośnieżonym, oblodzonym w swoim obuwiu (np wysoki obcas)? »
Co grozi pracodawcy za nakładanie dodatkowych obowiązków na służbę bhp?
Pytanie: Czy pracodawcy narzucającemu specjaliście ds. bhp inne obowiązki niż te zawarte w rozporządzeniu grożą jakieś sankcje z tego tytułu, a jeśli tak to jakie? Czy specjalista ds. bhp ma prawo odmówić wykonania dodatkowych czynności bez narażenia się na ewentualne kary od pracodawcy? W wielu zakładach pracy i instytucjach pracownicy służby bhp wykonują wiele czynności, które nie są zgodne z obowiązkami wynikającymi z rozporządzenia w sprawie służby bhp. Jaka jest reakcja PIP w takich sytuacjach? »
Obowiązki i prawa pracodawcy w przypadku stwierdzenia choroby zawodowej u pracownicy.
Pytanie: Pracownica pracowała od 1984 do 2007 jako szwaczka i punktowaczka. Następnie od 2010 do chwili obecnej jako pakowaczka. Praca polegała na układaniu pojedynczych opakowań z bardzo lekkim produktem w kartonie, a następnie zaklejeniu go. W ubiegłym roku pracownica otrzymała orzeczenie lekarskie z WOMP o rozpoznaniu choroby zawodowej: przewlekłe choroby układu ruchu wywołane sposobem wykonywania pracy. Z czym to się wiąże dla naszej firmy jako aktualnego pracodawcy? Czy biorąc pod uwagę poprzedni okres zatrudnienia choroba wystąpiła wskutek pracy u obecnego pracodawcy? Co może dać odwołanie się od decyzji WOMP? »
- « pierwsza
- «
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol