Pytania i odpowiedzi
Czy w druku ZUS IWA uwzględnić pracowników zatrudnionych w warunkach przekroczenia promieniowania nielaserowego optycznego?
Pytanie: Czy w druku ZUS IWA w polu 04 – gdzie wpisuje się liczbę osób zatrudnionych w warunkach, w których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, według stanu na 31 grudnia roku, za który składasz informację ZUS IWA – należy podać również przekroczenia badania promieniowania optycznego nielaserowego, który polega na pomiarze ekspozycji oraz ocenie wartości MDE (maksymalna dopuszczalna ekspozycji)? Np. na stanowisku spawacz są przekroczenia promieniowania nielaserowego optycznego, ale w instrukcji do wypełniania druku ZUS IWA jest mowa o przekroczeniach NDS i NDN, a nie MDE. Czy takie przekroczenia należy też uwzględnić? »
Jak zaznaczyć brak zwolnienia w protokole powypadkowym w przypadku wypadku przy pracy zdalnej?
Pytanie: Pracownik uległ wypadkowi przy pracy zdalnej. W związku z tym, że pracownik pracuje cały czas zdalnie to nie poszedł na zwolnienie lekarskie. W związku z tym, czy w punkcie 8 rodzaj wypadku: „powodującą niezdolność do pracy” powinno być skreślone czy zostawione niezaznaczone? »
Roztwór formaldehydu również należy uwzględnić w corocznym sprawozdaniu do PIP i PIS
Pytanie: Czy roztwór formaldehydu – formalina 10%, należy wykazywać w rocznym sprawozdaniu „Informacji o substancjach chemicznych, ich mieszaninach, czynnikach lub procesach technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym” przekazywanej do OIP i WIS? »
Substancje chemiczne w środowisku pracy
Pytanie: Czy rozporządzenie Ministra Zdrowia z sierpnia 2012 roku o substancjach chemicznych dotyczy wyłącznie substancji rakotwórczych i mutagennych czy wszystkich substancji chemicznych? Dla jakich substancji należy prowadzić rejestr prac, których wykonywanie powoduje konieczność pozostawania w kontakcie z substancjami chemicznymi, ich mieszaninami, czynnikami lub procesami technologicznymi o działaniu rakotwórczym lub mutagennym? »
Na co zwrócić uwagę kupując odzież i obuwie ochronne dla ratowników medycznych i pielęgniarek ratunkowych?
Pytanie: Jakie normy do przetargu, pod kątem oceny zgodności, powinniśmy wymagać od firm zewnętrznych, jeżeli chodzi o odzież i obuwie ochronne dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (ratownik medyczny, pielęgniarka ratunkowa). Pracujący u nas ratownicy medyczni wykonują transport sanitarny, transporty pacjentów do innych szpitali, jeżdżą po krew. Jakie ważne certyfikaty na dzień dzisiejszy obowiązują? »
Obliczanie siły użytej przez pracownika do zapoczątkowania ruch przemieszczanego przedmiotu przy zespołowym transporcie ręcznym.
Pytanie: Jak ustalić, jakiej siły musi użyć pracownik, mężczyzna, podczas zespołowego transportu ręcznego wykonywanego przez trzech mężczyzn, aby zapoczątkować ruch przemieszczanego 120 kilogramowego przedmiotu? Chodzi o ustalenie czy nie przekraczają oni dopuszczalnej normy określonej w przepisach. »
Wypadek w oddziale firmy, a wypełnianie rejestru wypadków
Pytanie: Firma ma siedzibę w miejscowości X, w miejscowości Y ma oddział. Odział ma taki NIP i Regon jak firma główna. W oddziale są kadry i dział bhp. Pracownik uległ wypadkowi przy pracy. Czy w statystykach należy wykazywać go oddzielnie, czy też wypadek ten należy uwzględnić w firmie głównej? »
Obowiązki pracodawcy a stosowanie niewielkiej ilości rakotwórczej substancji chemicznej
Pytanie: Jeśli w zakładzie pracy będzie stosowany formaldehyd 40 % jako środek odkażający oraz jako składnik do produkcji leku, to jakie obowiązki ciążą na pracodawcy? Czy musi w związku z powyższym prowadzić rejestr prac, których wykonanie powoduje konieczność pozostawania w kontakcie z substancjami rakotwórczymi lub mutagennymi, nawet jeśli kontakt z tą substancją trwa 5 minut i występuje raz w miesiącu? »
- « pierwsza
- «
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol