Pytania i odpowiedzi
Jakim dokumentem powołać przedstawicieli pracowników do funkcji w zakładzie?
Pytanie: Czy osobnymi zarządzeniami należy powoływać przedstawicieli pracowników np. ds. bhp, ds. zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, sygnalistów? W zależności od tematyki? Czy wystarczy na jednym dokumencie powołać przedstawicieli pracowników ogólnie bez wskazania jakiej tematyki to dotyczy? Jak to prawidłowo powinno być uregulowane? »
Wypadek w drodze do pracy a przerwa w drodze na zakupy
Pytanie: Pracownik dojeżdża do pracy własnym samochodem. Średni czas dojazdu do pracy to 40 min. Po drodze miał wstąpić do apteki po leki dla rodziców i je im dostarczyć. Apteka zlokalizowana jest na trasie do pracy, dom rodziców również. Pracownik zeznał, że tuż po godz. 11:00, na 3 godziny przed rozpoczęciem pracy, wyszedł z domu i rozpoczął drogę do pracy. Podczas schodzenia ze schodów zewnętrznych do samochodu źle postawił stopę i doznał skręcenia kostki. Czy tak wczesna godzina rozpoczęcia drogi do pracy może być przesłanką do nieuznania wypadku w drodze do pracy? Czy załatwianie spraw niedotyczących bezpośrednio poszkodowanego może być uznane za życiowo uzasadnioną potrzebę? »
Zero tolerancji dla alkoholu w pracy – czyli 0 promili w badaniu trzeźwości pracowników określone w regulaminie pracy
Pytanie: Sporządziliśmy w zakładzie instrukcje trzeźwości, w której pracodawca określił, że wynik badania ma być 0‰, z uwagi na branżę nie możemy sobie pozwolić na stan po spożyciu. Związki zawodowe twierdza, że ma być przedział, jak w przepisach czyli do 0,2 ‰ i powyżej 0,2 ‰. Proszę o opinie, czy możemy ustalić w regulaminie pracy wynik 0‰, jako jedyny dopuszczalny do pracy? »
Kontrola trzeźwości pracowników przy pomocy policji – czy nadal aktualna?
Pytanie: Czy w związku ze zmianą przepisów Kodeksu pracy (na nocy ustawy z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw) pracodawca może doraźne sprawdzić stan trzeźwości pracowników przy pomocy policji? Czy obligatoryjnie musi wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników do regulaminu pracy, aby mógł sprawdzić trzeźwość pracowników? »
Czy pracownik musi być z wyprzedzeniem informowany o terminie kontroli trzeźwości?
Pytanie: Czy poniższe zapisy, które zamierzamy wprowadzić do regulaminu pracy, są zgodne z nowelizacją Kodeksu Pracy w zakresie kontroli trzeźwości? "Kontrola trzeźwości pracowników z działów, o których mowa w pkt. 1 jest kontrolą prewencyjną i może być (ale nie musi) przeprowadzana codziennie, w godzinach pracy (także w godzinach nadliczbowych) pracowników". "Kontrola będzie przeprowadzana działami, rotacyjnie, wg. planu tygodniowego, opracowanego przez wyznaczonego pracownika, mającego uprawnienia Inspektora Bezpieczeństwa i Higieny Pracy." "O planowanej kontroli pracownicy dowiadują się bezpośrednio przed badaniem". »
Praca zdalna po zmianach w kodeksie pracy a instruktaż stanowiskowy
Pytanie: Ze względu na wejście nowych przepisów dotyczących pracy zdalnej mam pytanie. Czy pracownicy (pracujący już jakiś czas w firmie), którzy będą formalnie wykonywać pracę zdalną, powinni przejść instruktaż stanowiskowy w związku z tym, że będą mieli dodatkowe stanowisko pracy (praca zdalna)? »
Fotel z zagłówkiem do pracy przy komputerze – standard czy dodatek
Pytanie: Pracownicy którzy pracują 8 godzin przy komputerze stacjonarnym skarżą się na niewygodne fotele. Konkretnie chodzi im o brak podpórki na odcinek szyjny i w konsekwencji na bóle tego odcinka. Czy konieczne jest zapewnienie fotela z zagłówkiem? »
- « pierwsza
- «
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol