Pytania i odpowiedzi
Pojęcie siły wyższej przy poleceniu pracy zdalnej
Pytanie: Praca zdalna może być wykonywana na polecenie pracodawcy w szczególności w okresie, w którym zapewnienie przez pracodawcę bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w dotychczasowym miejscu pracy pracownika nie jest czasowo możliwe z powodu działania siły wyższej. Jak rozumieć pojęcie siły wyższej w kontekście powyższej regulacji? »
Okazjonalna praca zdalna a instruktaż stanowiskowy uzupełniający
Pytanie: W Kodeksie pracy mamy podział na pracę zdalną i pracę zdalną okazjonalną, która ma szereg włączeń, jeżeli chodzi stosowanie przepisów. Mam jednak wątpliwość, czy w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej musimy bezwzględnie przed rozpoczęciem pracy w tym trybie przeprowadzić instruktaż stanowiskowy? Podkreślam, że omawiamy sytuację pracowników, którzy są już w zatrudnieniu i odbyli szkolenie wstępne BHP. Czy należy przeprowadzić im uzupełniający instruktaż stanowiskowy, uwzględniający inne zmienione warunki pracy? »
Potwierdzenia i oświadczenia pracownika przed dopuszczeniem do pracy zdalnej
Pytanie: Jakie dokumenty muszą podpisać pracownicy przed podjęciem pracy zdalnej? Czy, oprócz rozszerzonej o prace zdalną karty oceny ryzyka oraz oświadczenia o miejscu wykonywania pracy zdalnej i potwierdzeniu warunków do jej wykonywania, każdy pracownik ma sam wypełnić listę kontrolną do identyfikacji zagrożeń na stanowisku pracy zdalnej i wysłać do działu BHP? »
Jakie szkolenia dla osoby wyznaczonej przez pracodawcę do badania trzeźwości pracowników?
Pytanie: Czy do przeprowadzania badanie trzeźwości pracowników zakładu pracy, oprócz sprzętu posiadającego legalizację, osoba przeprowadzająca badanie musi przejść dodatkowe szkolenia z obsługi danego urządzenia? »
Krzesło dla pracownika zdalnego – czy to element wyposażenia stanowiska pracy zdalnej?
Pytanie: Czy pracodawca musi wyposażyć pracownika zdalnego w krzesło obrotowe, mając na uwadze nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej wprowadzane do Kodeksu pracy? Czy należy poprzestać na oświadczeniu pracownika, że posiada warunki lokalowe i techniczne spełniające wymogi BHP? Co w przypadku, jeśli pracownik oświadcza, że nie posiada krzesła obrotowego, czy należy mu dostarczyć jego krzesło z zakładu pracy, czy nie można wobec tego udzielić zgody na pracę zdalną? »
Kto zapewnia sprzęt do pracy zdalnej?
Pytanie: Czy na podstawie przepisów Kodeksu pracy dotyczących pracy zdalnej, które będą obowiązywać od 7 kwietnia 2023 r. pracodawca, który wyrazić zgodę na pracę zdalną będzie musiał zapewniać pracownikowi sprzęt do pracy zdalnej? Mam na myśli komputer, laptop monitor, klawiaturę i myszkę na potrzeby wykonywania pracy zdalnej? »
- « pierwsza
- «
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol