Pytania i odpowiedzi
Wystąpienia społecznego inspektora pracy w indywidualnych sprawach pracowników
Pytanie: Czy społeczny inspektor pracy (SIP) jest umocowany, na podstawie Ustawy o społecznej inspekcji pracy, do działania w indywidualnych sprawach pracowniczych dotyczących m.in. wystąpienia do pracodawcy z wnioskiem o udostępnienie wykazu dniówek zjazdowych w celu ustalenia praw jakie przysługują pracownikowi z tego tytułu? Czy z takim samym wnioskiem może się zwrócić do pracodawcy, jako społeczny inspektor pracy, w swojej sprawie? »
Zwolnienie ze szkolenia okresowego bhp pracownika służby bhp
Pytanie: Ukończyłem studia podyplomowe o kierunku "zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy". Na koniec studiów otrzymałem zaświadczenie o ukończeniu szkolenia okresowego dla służb bhp. Czy muszę w takim razie przejść do 12 miesięcy od podjęcia pracy na stanowisku inspektora ds. bhp ponowne szkolenie okresowe? »
Czy zespół powypadkowy może wnosić o udostepnienie dokumentacji medycznej pracownika?
Pytanie: Czy komisja powypadkowa może wystąpić do lekarza bądź szpitala, w którym wykonywane zostało badanie o udostępnienie dokumentów medycznych, w tym wykonanego TK głowy? Czy na udostępnienie takich dokumentów musi wyrazić zgodę pracownik, który uległ wypadkowi? »
Powołanie zespołu powypadkowego – kwestie formalne
Pytanie: W jakiej formie powołać zespół powypadkowy? Czy czas powołania zespołu powypadkowego jest sztywno uregulowany? Czy czas powołania zespołu powypadkowego sumuje się z 14 dniowym terminem na sporządzenie protokołu powypadkowego? Czy członek zespołu powypadkowego, po stronie pracowników, może być na stałe wyznaczony do zespołu powypadkowego? »
Zwolnienie ze wstępnych badań lekarskich w czasie epidemii koronawirusa
Pytanie: Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w tarczy 6.0 – wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają osoby zatrudniane na stanowisko administracyjno-biurowe, jeżeli posiadają aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie i pracodawca stwierdzi, że warunki występujące u poprzedniego pracodawcy odpowiadają warunkom występującym na stanowisku pracy, na które przyjmowany jest pracownik. Czy, jeżeli do pracy przyjmowany jest pracownik, który poprzednio pracował, np. w zakładzie produkcyjnym albo fabryce, gdzie warunki pracy były dużo cięższe (występowały czynniki, które w pracy administracyjnej nie występują), można przyjąć, że pomimo, iż warunki w poprzedniej pracy nie odpowiadają warunkom w obecnej, to w związku z dużo mniejszą uciążliwością pracy administracyjno-biurowej wysłanie pracownika na wstępne badanie lekarskie nie jest konieczne? »
Jak ująć zmęczenie w ocenie ryzyka zawodowego?
Pytanie: Czy w ocenie ryzyka zawodowego lekarza należy uwzględnić jego zmęczenie? Obecnie w czasie epidemii jest to bardzo istotny problem. Dodatkowo wiem, że lekarz pracuje w kilku ośrodkach i na podstawie różnych umów i przepracowuje miesięcznie dużo więcej godzin niż jest to dopuszczalne. Czy mam wprost napisać, że lekarz pracuje za dużo i stąd jego zmęczenie? Jak to ująć w ocenie ryzyka? »
- « pierwsza
- «
- 33
- 34
- 35
- 36
- 37
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol