Pytania i odpowiedzi
Rejestr stanowisk z refundacją zakupu okularów dla pracowników– czy to obowiązek pracodawcy
Pytanie: Czy w zakładzie pracy obowiązkowe jest prowadzenie rejestru stanowisk, na których należy się refundacja zakupu okularów dla pracowników?Czy wystarczą ogólne zasady mówiące o tym, że refundacja należy się pracownikom, którzy pracują powyżej 4h/na dobę przy monitorze ekranowym? Czy taka informacja powinna być załącznikiem do regulaminu pracy? »
Dla jakich substancji lub mieszanin konieczne jest posiadanie kart charakterystyki?
Pytanie: Kodeks Pracy nakłada na pracodawcę obowiązek posiadania aktualnych kart charakterystyki dla substancji/mieszanin niebezpiecznych i stwarzających zagrożenie. Czy dla substancji i mieszanin nie sklasyfikowanych jako niebezpieczne/nie stwarzających zagrożenia również jest wymagane posiadanie aktualnych kart charakterystyki w języku polskim? »
Uprawnienia społecznego inspektora pracy wobec firmy zewnętrznej świadczącej usługi na rzecz pracodawcy
Pytanie: Czy zakładowy społeczny inspektor pracy (dalej: SIP) z zakładu pracy, na którego obiektach realizowane są usługi przez firmę zewnętrzną, ma prawo żądać od tej firmy przekazania zaświadczeń ze szkoleń bhp jej pracowników? »
Czy można skrócić czas pracy pracownika o czas przysługującej mu przerwy w pracy?
Pytanie: Czy pracodawca ma prawo skrócić dobowy czas pracy pracownika, o czas przysługującej pracownikowi przerwy z art. 134 kp., w zamian za jej nieudzielenie? Czy dopuszcza się takie rozwiązanie w sytuacji, gdy decyzja o skorzystaniu, bądź nie, z przerwy należy do pracownika? Czy powyższa sytuacja jest dopuszczalna w przypadku, gdy takie rozwiązanie ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa Sars-Cov-2 poprzez ograniczenie kontaktów międzyludzkich zwłaszcza w czasie przejścia zmian? »
Czy pracodawca, właściciel firmy musi mieć badania lekarskie?
Pytanie: Czy pracodawca i zarazem właściciel firmy zatrudniającej kilku pracowników, poza wymaganym przepisami szkoleniem bhp dla grupy pracodawców, powinien mieć aktualne badania lekarskie dla siebie?Czy w razie kontroli PIP jest to przedmiotem sprawdzania przez inspektora PIP, czy dany pracodawca ma aktualne orzeczenie o braku przeciwskazań do wykonywania pracy? »
Jaki jest zakres udziału służby bhp głównego wykonawcy w postępowaniu powypadkowym prowadzonym przez zespół powypadkowy podwykonawcy?
Pytanie: W czasie pracy pracownik zatrudniony na budowie przez podwykonawcę uległ wypadkowi (wypadek powodujący czasową niezdolność, złamał nogę). Podwykonawca powołał zespół powypadkowy, który powadzi postępowanie powypadkowe. Pracownik służby bhp głównego wykonawcy, który zatrudnił podwykonawcę, chce ingerować w to postępowanie powypadkowe. Chce zgłosić wypadek jako ciężki, chociaż nie ma ku temu przesłanek. Ponadto chce uczestniczyć w przesłuchaniach poszkodowanego i świadka. Dodatkowo stara się ingerować w zapisy w protokole powypadkowym. Chce nawet wnieść odrębne zdanie w sprawie. Czy są przepisy regulujące te kwestie? Oczywiście rozumiem, że podwykonawca może poprosić wykonawcę o pomoc w postępowaniu powypadkowym, a także służba bhp wykonawcy może prosić o wgląd w dokumentację. Jednak czy służba bhp głównego wykonawcy może ingerować w działanie zespołu powypadkowego podwykonawcy lub narzucać swoje zdanie? »
- « pierwsza
- «
- 32
- 33
- 34
- 35
- 36
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol