Pytania i odpowiedzi
Pomiary czynników szkodliwych na stanowisku kierowcy wózka jezdniowego
Pytanie: Czy jest jakaś podstawa prawna (norma), która nakazuje, aby na stanowisku pracy kierowcy wózka jezdniowego zawsze wykonywać łącznie pomiary hałasu, drgań ogólnych i pyłów? Podczas kontroli z PIS stwierdzono, że wykonanie tylko pomiarów drgań ogólnych na ww. stanowisku to za mało, gdyż brakuje wyników pomiaru pyłów i hałasu. »
Wypadek podczas wyjścia pracownika do sklepu w czasie pracy
Pytanie: Czy za wypadek przy pracy należy uznać zdarzenie, które nastąpiło w sytuacji, gdy pracownik wyszedł w czasie pracy do sklepu i nie powiadomił o tym, że wychodzi przełożonego? A w przypadku, gdy zgłosi przełożonemu, że wychodzi do sklepu i ulegnie wypadkowi, czy wypadek wtedy jest wypadkiem przy pracy? Czy zawsze pracownik powinien zgłaszać fakt, że wychodzi np. sklepu? »
Przedłużenie okresu używania odzieży roboczej
Pytanie: Pracownik ma przyznane ubranie robocze na przewidywany okres używalności 18 miesięcy. Normalnie pracował przez cały okres czasu i ubranie robocze po oględzinach okazało się być zupełnie w dobrym stanie. Czy pracodawca na podstawie incydentalnego faktu może w jakiś sposób przedłużyć użytkowanie tego ubrania? W tabeli zakładowej nie chce zmienić terminu przewidywalnego użytkowania, gdyż jak wcześniej zaznaczyłam jest to wyjątek i dotyczy jednego pracownika. W zakładzie nie obowiązuje regulamin pracy. Czy powinien być sporządzony protokół, wniosek tak jak to w przypadku przedwczesnego zużycia? »
Oświetlenie w pokojach akademickich
Pytanie: Czy są przepisy porządkujące zagadnienie dokonywania pomiarów natężenia oświetlenia elektrycznego w akademiku, bursie, internacie – chodzi o natężenie oświetlenia w pokojach? Norma PN-EN 12464-1:2012 Światło i oświetlenie, określa wymagania oświetleniowe miejsc pracy. Jak traktować w tym przypadku pokoje w akademiku, bursie, internacie? »
Kto przeprowadzi ocenę ryzyka zawodowego na stanowisku pracownika służby bhp?
Pytanie: W firmie przekroczono 100 pracowników i utworzono służbę bhp gdzie zatrudniono jednego pracownika na stanowisku starszego inspektora ds. bhp. Jak wiadomo powstaje nowe stanowisko pracy. Kto w takim razie przeprowadza ocenę ryzyka zawodowego na tym stanowisku pracy? Jak wygląda szkolenie wstępne dla takiego pracownika i kto je przeprowadza? »
Komu udostępnić raport o zranieniach ostrymi narzędziami?
Pytanie: Czy raport o zranieniach (sporządzany przez np. placówki medyczne) powinienem być wysyłany instytucji nadzoru typu Państwo Inspekcja Sanitarna, Państwowa Inspekcja Pracy? Czy też wyłącznie przedkładany do wglądu w przypadku kontroli? Czy ten dokument jest wyłącznie opracowywany i przetrzymywany w dokumentacji sekcji BHP firmy, której dotyczy? Kto powinienem mieć wgląd do tego dokumentu, mając na uwadze iż osoby narażone na zranienia muszą się pod nim podpisać? »
- « pierwsza
- «
- 92
- 93
- 94
- 95
- 96
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol