Pytania i odpowiedzi
Czy instruktaż stanowiskowy wystarczy nauczycielowi akademickiemu by obsługiwać maszyny i urządzenia laboratoryjne?
Pytanie: Nauczyciel akademicki pracujący w jednostce na uczelni technicznej, gdzie są różne laboratoria z maszynami i urządzeniami nie ma w zakresie obowiązków obsługi, np. obrabiarki numerycznej, robią to pracownicy inżynieryjno-techniczni. Czy po przejściu instruktażu stanowiskowego na stanowisku pracy z obrabiarką, bez dopisywania tych rzeczy do zakresu obowiązków, nauczyciel akademicki może samodzielnie obsługiwać taką maszynę? Czy będzie to zgodne z zasadami i przepisami bhp? Czy jednak zawsze musi być to praca w obecności osoby, pracownika inżynieryjno-technicznego, który ma to w zakresie swoich obowiązków? »
BHP w kontakcie z czynnikami biologicznym w laboratorium
Pytanie: W laboratorium zakładu planowane jest przeprowadzanie testów oraz analiz laboratoryjnych wybranych czynników w materiale biologicznym (chodzi o preparowanie tkanek i osocza ludzkiego). Jakie obowiązki w kwestii BHP musimy w tym momencie spełnić? Czy jest konieczność profilaktycznych szczepień pracowników np. na WZW? Jakie czynniki powinno się zaznaczać w skierowaniach na badania lekarskie? »
Praca sprzątaczek oraz praca na wysokości w wykazie prac szczególnie niebezpiecznych
Pytanie: Przygotowuję w swoim zakładzie pracy wykaz prac szczególnie niebezpiecznych. Wstępnie zaklasyfikowałem do tych prac: 1.Prace sprzątaczek używających substancji i preparatów chemicznych – popularne detergenty do sprzątania (materiały niebezpieczne). 2. Prace pracowników obsługi, pracujących dorywczo na drabinie do i powyżej 2m oraz obsługujących elektrowciąg łańcuchowy na rampie załadunkowo-rozładunkowej, na wysokości 4m. Prace na wymienionych stanowiskach, wykonywane są najczęściej przez pojedyncze osoby, zwłaszcza podczas pracy na rampie załadunkowo-rozładunkowej. Jak w takiej sytuacji zapewnić bezpośredni nadzór nad tymi pracami, czy instruktażu obejmujący m.in.: imienny podział pracy i kolejność wykonywania zadań skoro w firmie tylko niewielu pracowników jest zdolnych wykonywać takie obowiązki? »
Jazda wózkiem jezdniowym po drodze publicznej
Pytanie: Zgodnie z obowiązującymi przepisami do obsługi wózków jezdniowych z napędem silnikowym pracownik musi posiadać odpowiednie uprawnienia oraz imienne zezwolenie pracodawcy – na obsługę i poruszanie się na terenie zakładu. Zakład, w którym pracuje, ma odrębny budynek już poza samym terenem zakładu. Aby tam dojechać wózkiem jezdniowym trzeba opuścić teren zakładu i przemieszczać się ok. 2 km. Na dzień dzisiejszy zabroniłem przemieszczania się wózkiem poza teren zakładu – wychodząc z założenia, że imienne zezwolenie pracodawcy obowiązuje tylko na terenie zakładu. Jak rozwiązać w tym przypadku problem poruszania wózkiem jezdniowym poza teren zakładu do zewnętrznego budynku? »
Praca a zwolnienie lekarskie
Pytanie: Czy pracownik zatrudniony na umowę o pracę na czas określony, ze względu na złe samopoczucie zgłaszając się do lekarza otrzymuje zwolnienie lekarskie może nie skorzystać z tego prawa i przyjmując lekarstwa może przychodzić do pracy? Czy zwolnienie przesyłane drogą elektroniczną działa w sposób automatyczny i wybór pracownika chęci podjęcia pracy nie ogranicza jego prawa do wolnego wyboru postępowania (nieobecność w pracy wiąże się z utratą elementów składowych płacy jak premia)? »
Przepisy bhp przy sporządzaniu instrukcji bhp przy obsłudze urządzeń elektrycznych
Pytanie: Czy tworząc "Instrukcje BHP przy obsłudze/naprawach/konserwacji i instalacji urządzeń elektrycznych" należy bazować także na rozporządzeniu Ministra Gospodarki w sprawie bhp przy urządzeniach energetycznych? Czy rozporządzenie dotyczy tylko pomieszczeń ruchu energetycznego, jak kotłownia, transformatorownia? »
- « pierwsza
- «
- 91
- 92
- 93
- 94
- 95
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol