Pytania i odpowiedzi
Jak ustalić prędkość wózków autonomicznych?
Pytanie: Jakie wymagania prawne należy spełnić przy wprowadzeniu wózków autonomicznych (obsługiwanych bez operatora), oraz co determinuje ustalenie prędkości z jaką te wózki mogą pracować? Jaka jest maksymalna prędkość wózków autonomicznych z jaką mogą pracować? »
Wprowadzenie wykazu prac szczególnie niebezpiecznych może wymagać ponownych szkoleń bhp pracowników
Pytanie: W zakładzie pracy wprowadzono wykaz prac szczególnie niebezpiecznych, do których zakwalifikowano prace na wysokości. Prace te wykonywane są m.in.: na stanowisku sprzątaczki i pracowników technicznych. Pracownicy ci posiadają ważne szkolenia okresowe bhp dla pracowników robotniczych nie wykonujących prac szczególnie niebezpiecznych – szkolenie okresowe bhp co 3 lata. Czy po wprowadzeniu wykazu prac szczególnie niebezpiecznych, pracownicy ci powinni (w trakcie trwania ważności obecnych szkoleń okresowych bhp) w ciągu 1 roku od daty wprowadzenia tego wykazu odbyć szkolenie okresowe bhp dla pracowników robotniczych wykonujących prace szczególnie niebezpieczne? Czy z dniem wprowadzenia tego wykazu pracownicy powinni odbyć instruktaż stanowiskowy bhp? »
Prowadzenie szkoleń bhp przez specjalistę ds. bhp w ramach usług
Pytanie: Ukończyłem studia podyplomowe w dziedzinie bhp, mam ponad dwuletni staż w służbie bhp (obecnie jako specjalista ds. bhp). Czy mogę prowadzić szkolenia dla pracodawców i osób kierujących pracownikami oraz szkolenia okresowe pracowników? Czy studia podyplomowe i doświadczenie wystarczają do przeprowadzenia szkolenia okresowego? Czy wobec tego mając działalność gospodarcza świadczącą usługi w zakresie bhp, mogę przeprowadzić w firmie w ramach swojego kontraktu szkolenie okresowe? Czy mimo to konieczna jest dodatkowa umowa? Reasumując: Jakie są konkretne wymogi dla osób, prowadzących szkolenia okresowe oraz jakie są wymogi dla osób prowadzących szkolenia dla pracodawców i osób kierujących pracownikami? »
Jedna para szelek na dwóch pracowników – zasady przydziału
Pytanie: W zakładzie pracy na stanowiskach, na których wykonywane są prace na wysokości, użytkowane są przez większą ilość pracowników m.in.: dwie pary szelek bezpieczeństwa i dwa urządzenia samohamowne. Co do zasady sprzęt ten powinien być przypisany i używany przez jednego pracownika i ewidencjonowany w jego karcie wyposażenia. Jak w takiej sytuacji udokumentować przydział tych środków pracownikom, w sytuacji kiedy ilość środków jest mniejsza od liczby użytkowników (pracowników)? »
Pracodawca-przedsiębiorca nie podlega wstępnym badaniom lekarskim
Pytanie: Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, polegającą na prowadzeniu kwiaciarni, zatrudnia pracownika, więc staje się pracodawcą. W takim razie czy ten pracodawca powinien odbyć wstępne badania lekarskie? Pracodawca będzie tak samo wykonywać pracę w kwiaciarni jak pracownik (docinanie kwiatów, układanie, sprzedawania, wymiana wody, odbiór dostaw). »
Profilaktyczne badania lekarskie pracowników w delegacji tylko w kraju
Pytanie: Mamy pracownika, któremu ważność badań okresowych skończy się w czasie delegacji, która została przedłużona - delegacja poza UE. Czy w takim razie możemy wysłać pracownika na badania okresowe w danym kraju, w którym znajduje się obecnie? Czy musi niestety przerwać delegacje wrócić do Polski i tu zrobić badania? »
Wina pracownika w wypadku w drodze do pracy a kwalifikacja zdarzenia
Pytanie: W którym miejscu należy wpisać adnotacje o winie pracownika sporządzając kartę wypadku w drodze z pracy? Do wypadku doszło z winy pracownika, został ukarany mandatem karnym, ewidentnie przyczynił się do zdarzenia. Nie mogę znaleźć miejsca gdzie wpisujemy winę (jak przy protokole wypadkowym), więc jak to należy zrobić? Poza tym, jak wina poszkodowanego pracownika wpływa na wysokość wynagrodzenia przy zwolnieniu lekarskim, czyli czy to ma wpływ na 100% bądź 80% świadczenia? »
Kto w zakładzie pracy może przeprowadzić proces dostosowania maszyn do wymagań minimalnych?
Pytanie: Czy w celu dostosowania maszyn do wymagań minimalnych można powołać zespół składający się z: komórki serwisowej (mechanik, elektryk, automatyk), produkcji (operator maszyny, brygadzista), sekcji bhp? Gdzie mogę znaleźć regulacje prawne dotyczące powołania tego zespołu? Jakie kwalifikacje i szkolenia powinny posiadać te osoby? »
- « pierwsza
- «
- 89
- 90
- 91
- 92
- 93
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol