Sklep
Zakres obowiązków pracownika – forma przekazania może budzić wątpliwości wśród pracodawców oraz osób odpowiedzialnych za dokumentację pracowniczą. Czy konieczne jest jego przekazanie na piśmie? A może wystarczy informacja ustna lub przesłana za pośrednictwem wewnętrznej sieci firmowej? Najnowsze orzecznictwo Sądu Najwyższego (III PSK 26/23) dostarcza jasnych wskazówek i pokazuje, że obowiązki pracownika mogą być skutecznie przekazane również w sposób niematerialny – o ile są jednoznacznie określone i znane obu stronom stosunku pracy. W artykule omawiamy, jakie formy są zgodne z prawem, kiedy mają moc wiążącą oraz jakie znaczenie ma dokumentacja w aktach osobowych.
Michał Culepa
21 marca 2023 r. wejdą w życie przepisy zmieniające prowadzenie dokumentacji pracownicze. Rozporządzenie zmieniające przewiduje dodanie nowej części E akt osobowych, w której przechowywane będą dokumenty związane z przeprowadzaniem badań trzeźwości.
Czy akta osobowe obywatela Ukrainy muszą być prowadzone w wersji polsko-ukraińskiej?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Czy przepisy prawa regulują jak długo należy przechowywać karty przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, po ustaniu zatrudnienia pracownika?
Halina Góralska
Z początkiem roku 2019 weszły w życie przepisy, które pozwalają archiwizować dokumentację pracowników dużo krócej niż do tej pory. Istotną zmianą jest również sposób przechowywania akta pracowniczych – można już je archiwizować w formie elektronicznej. Poznaj inne korzyści wynikają z wprowadzonych zmianw związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją.
Karol Lankamerprawnik, były pracownik PIP, wspólnikw firmie doradczo-szkoleniowejPogotowie Kadrowe
Pracownik po 1,5 roku przerwy wraca do pracy na umowę o pracę. Czy mamy zakładać nowe akta osobowe czy mogą zostać wyciągnięte te poprzednie z archiwum?
Już od przyszłego roku w aktach osobowych pracownika będzie trzeba wyodrębnić nową cześć, w której zebrane zostaną dokumenty związane z odpowiedzialnością porządkową lub dyscyplinarną pracownika. Resort pracy planuje bowiem zmianę sposobu podziału dokumentów gromadzonych w aktach osobowych na 4 części. Zobacz, w której części akt osobowych pracowników znajdą się dokumenty związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem i higieną pracy.
Opr. Red.
Ministerstwo pracy pracuje nad zmianą w zakresie prowadzenia akt osobowych. Akta te będą składać się z 4 (a nie jak obecnie 3) części. Dokumenty istotne z punktu widzenia bhp znajdą się w części A oraz B. Powstanie także odrębna część akt osobowych poświęcona tylko i wyłącznie ewidencji czasu pracy. Zobacz zatem, jakie dokumenty związane z BHP będą miały swoje miejsce w aktach osobowych pracownika.
Pracodawca zlecił przeprowadzenie szkolenia okresowego bhp pracowników przez jednostkę edukacyjną. Jednostka prowadząca szkolenie wystawiła zaświadczenia o ukończeniu szkolenia zgodne z obowiązującym wzorem. Przepis mówi, że „odpis zaświadczenia jest przechowywany w aktach osobowych pracownika”. Co należy rozumieć przez odpis? Czy w aktach pracownika powinien znaleźć się przekazany przez organizatora szkolenia oryginał zaświadczenia, a pracownik winien otrzymać kserokopię zaświadczenia potwierdzoną przez pracownika kadr "za zgodność z oryginałem", czy też odwrotnie: zaświadczenie (oryginał) otrzymuje przeszkolony pracownik, a kserokopię zaświadczenia, potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez pracownika kadr, przechowuje się w aktach pracownika?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Ledwie kilka dni temu weszły w życie zmiany do Kodeksu pracy, a tu już mamy propozycje kolejnych. Tym razem z inicjatywą nowelizacji występuje Minister Gospodarki. Projektowane przez niego zmiany mają ograniczyć koszty pracodawców wynikające z przechowywania dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników. Wejście w życie tej noweli to początek 2016 r.
Kinga Grodzicka-Lisek
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone