Sklep
Posiadamy na terenie zakładu pracy atestowany alkomat do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Podczas badania pracownik ma do dyspozycji jednorazowy ustnik, który jest wymieniany po każdym badaniu. Czy przeprowadzanie badań alkomatem może narazić pracownika na zarażenie się covid-19?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Odmowa poddania się badaniu trzeźwości przez pracownika może stanowić ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych uzasadniające zwolnienie dyscyplinarne pracownika – rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy, tak orzekł Sąd Najwyższy. Poznaj argumentację sądu i uzasadnienie stanowiska w sprawie.
Wysyłanie pracowników służby bhp z alkomatami w celu prewencyjnej wyrywkowej weryfikacji zachowania przez pracowników trzeźwości w miejscu i czasie pracy jest dość powszechnym zwyczajem. Stosowany jest on z powodzeniem mimo, iż przepisy nie dają do tego podstaw. Pracodawca, który stosuje tego typu praktyki ryzykuje, że pracownicy w tym zakładowe organizacje związkowe złożą stosowną skargę do Państwowej Inspekcji Pracy oraz do Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
pracownik, ekspert prawa pacy oraz kontroli jego przestrzegania
Kwestia kontroli trzeźwości pracowników zawsze budzi pytania i kontrowersje, szczególnie w zestawieniu z przepisami RODO. Uznając, iż informacja w sprawie naruszenia zasady trzeźwości w miejscu pracy, w tym konkretny wynik pomiaru na zawartość alkoholu, wpisują się dane wrażliwe, wówczas do przetwarzania tego rodzaju danych wymagana będzie zgoda pracowników. Czy w tym przypadku wystarczy zatem jednorazowa zgoda/oświadczenie pracownika na ich przetwarzanie?
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
Uniknąć kary za naruszenie przepisów RODO
Prawidłowo prowadzić dokumentację pracowników
Zapewnić możliwość przekazania informacji o stanie trzeźwości pracownika
Jak skontrolować trzeźwość pracownika zgodnie z obowiązującymi aktualnymi przepisami? Czy pracodawca, wyznaczona przez niego osoba, może badać pracowników alkomatem?
Niekonwencjonalne zachowania pracownika, które nie wpisują się do tego do czego nas przyzwyczaił mogą nasuwać podejrzenie naruszenia trzeźwości w miejscu i czasie pracy. W grę może wchodzić alkohol lub coś innego. Obowiązek zachowania trzeźwości jest uregulowany – problem jest z innymi substancjami. W takim przypadku warto odwołać się do zasady gotowości do pracy – którą wyłącza stan pracownika, w którym stanowi on zagrożenie zarówno dla siebie, jak i innych.
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Jak powinien zareagować przełożony, który podejrzewa, że pracownik jest pod wpływem narkotyków? Przepisy nie regulują tego zagadnienia w wyczerpujący sposób i przełożony nie może zmusić pracownika do poddania się narkotestom. Co można zrobić w takiej sytuacji?
Pracownik ma obowiązek przystąpić do pracy trzeźwy. Czy służba bhp Generalnego Wykonawcy ma prawo sprawdzić trzeźwość pracownika? Czy pracownik ma obowiązek poddać się kontroli? Czy każdy pracownik powinien wyrazić zgodę na taką kontrolę?
Tomasz Zwolak specjalista ds. prawa pracy
5 stycznia 2016 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z 11 grudnia 2015 r. w sprawie badań na zawartość alkoholu w organizmie (Dz.U. z 2015 r., poz. 2153). Określa ono m.in. warunki i sposób dokonywania badań stanu trzeźwości pracownika niedopuszczonego do pracy z powodu uzasadnionego podejrzenia, że stawił się do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy.
Kinga Grodzicka-Lisek
Regularnie przeprowadzamy wyrywkowe badania stanu trzeźwości pracowników przy użyciu alkomatu. Czy takie badania możemy nadal sami przeprowadzać, czy też mamy zawiadamiać organ porządku publicznego do przeprowadzenia takiego badania - w związku z nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
1 lipca 2011 r. to data wejścia w życie zmian do ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2007 r. nr 70, poz. 473 z późn. zm.; dalej: ustawa o wychowaniu w trzeźwości), wprowadzonych tzw. ustawą deregulacyjną, czyli ustawą z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz. U. nr 106, poz. 622).
1 lipca 2011 r. to data wejścia w życie zmian do ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2007 r. nr 70, poz. 473 z późn. zm.; dalej: ustawa o wychowaniu w trzeźwości), wprowadzonych tzw. ustawą deregulacyjną, czyli ustawą z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz. U. nr 106, poz. 622)
Kinga Grodzicka-Lisekprawnik, specjalista z zakresuprawa pracy i bhp
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone