Sklep
Co czwarta osoba pracująca w Polsce nie interesuje się bezpieczeństwem swojego partnera w pracy. Natomiast co trzecia pracująca osoba zna kogoś, kto nie używa odpowiedniego sprzętu zapewniającego ochronę zdrowia i bezpieczeństwo. Firma 3M zdecydowała się sprawdzić, jak podchodzimy do bezpieczeństwa w pracy w ramach swojej kampanii „Chroń Swój Świat”, której merytorycznym Partnerem został Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy. Oto wyniki badania zrealizowanego w ramach kampanii.
Instrukcja BHP to jeden z najważniejszych elementów systemu bezpieczeństwa i higieny pracy. Instrukcje BHP znajdują się w każdym zakładzie pracy, firmie. Aby spełniały swoje zdanie powinny być pisane bezpośrednio pod realia i warunki panujące u danego pracodawcy, na danym stanowisku. Jednak ich poprawne tworzenie lub dostosowanie do warunków w firmie może sprawiać trudności. Zatem, co trzeba wiedzieć, z jakich materiałów korzystać przy tworzeniu instrukcji BHP, oto kilka wskazówek.
Sprawdź, jakie zagrożenia, wynikające z globalizacji, dostrzega Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy na europejskich miejscach pracy.
Co 5-ty pracownik doświadcza rażących naruszeń przepisów BHP, dokonywanych zarówno przez pracowników, jak i pracodawców. Co 3-ci pracownik w ciągu ostatnich kilku lat był świadkiem lub słyszał o wypadku w swoim miejscu pracy. Jakie są, więc fakty o bezpieczeństwie pracy w naszym kraju? Poznaj wyniki badania opinii publicznej na temat: „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2014”.
Szanowni Państwo, zwracam się do Państwa z prośbą o wypełnienie krótkiej ankiety. Nie zajmie to Państwu dłużej niż 5 minut, a w nagrodę za poświęcony czas otrzymacie Państwo e-book „BHP w ochronie zdrowia w pytaniach i odpowiedziach” o wartości 42,99zł. Wystarczy wypełnić ankietę i kliknąć przycisk „Wyślij ankietę” aby otrzymać e-book.
Na rynku dostępne są już kombinezony wykonane z włókniny Tyvek®,która tworzy barierę ochronną. Nowy kombinezon Tyvek®800 J chroni przed zagrożeniami w postaci substancji chemicznych niedużego ryzyka. Nowatorska technologia nieprzepuszczalnego materiału kombinezon zabezpiecza przed działaniem substancji oleistych oraz substancji chemicznych na bazie wody, nawet w postaci strumienia cieczy, a jednocześnie przepuszcza powietrze.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje Program Dofinansowania Przedsiębiorstw obejmującyprowadzenie działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy. O dofinansowanie ubiegać się mogą pracodawcy, którzy opłacają za pracowników ubezpieczenie wypadkowe. Takie dofinansowanie może sięgać nawet 100 tyś. zł.
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Jednym z obowiązków każdego pracodawcy jest szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Obowiązek ten wynika wyraźnie z Kodeksu pracy, a sposób przeprowadzania szkoleń określają przepisy wykonawcze do kp, w tym rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny (Dz.U. nr 180, poz. 1860 ze zm.). Prawo to ma charakter powszechny i obowiązuje każdego pracodawcę bez względu na wielkość przedsiębiorstwa oraz rodzaj jego działalności.
Do ogrzewania zakładów, szkół i innych budynków użyteczności publicznej, niezasilanych z miejskiej sieci centralnego ogrzewania, przeważnie używane są kotły wodne – na paliwo stałe, ciekłe lub gazowe. W związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym warto przypomnieć sobie podstawowe zasady usytuowania kotłowni.
Rusztowanie warszawskie powinno być użytkowane zgodnie z jego dokumentacją techniczno-ruchową i obsługiwane wyłącznie przez osoby, które ukończyły szkolenie i uzyskały pozytywny wynik sprawdzianu przeprowadzonego przez komisję powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie.
Po jakim czasie uczniowie przygotowania zawodu (stolarz) powinni odbyć szkolenie okresowe bhp? Przygotowanie zawodowe trwa 3 lata.
W związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym warto przypomnieć sobie, jakie kwalifikacje musi posiadać pracownik w zakresie obsługi urządzeń i instalacji u użytkowników eksploatujących urządzenia lub instalacje cieplne. Niewłaściwa ich obsługa i eksploatacja mogą doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji, w wyniku których może dojść do ciężkich i śmiertelnych wypadków.
Państwowa Inspekcja Pracy w 2013 roku skontrolowała pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy 164 placówki wielkopowierzchniowe oraz 517 mniejszych sklepów. W hipermarketach i supermarketach najwięcej nieprawidłowości występuje podczas pierwszej wizytacji. W małych sklepach rozmiar wykroczeń jest nadal poważny.
28 kwietnia 2014 r. w Sejmie, odbyła się uroczysta sesja Rady Ochrony Pracy, organizowana w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Obrady były połączone z konferencją "Bezpieczeństwo i higiena pracy w transporcie".
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone