Sklep
Wakacje dobiegły końca, co oznacza, że uczniów i nauczycieli czeka powrót do szkoły. Powrót do pracy wiąże się dla nauczycieli ze wzmożonym wysiłkiem głosowym, z którym będą mieli do czynienia regularnie przez najbliższe 10 miesięcy. Wielogodzinna praca głosem to dla pedagogów nie lada wyzwanie, na co wskazują statystyki. Przewlekłe choroby narządu głosu znajdują się na 3. miejscu najczęściej diagnozowanych w Polsce chorób zawodowych. Z tego powodu Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB) zachęca nauczycieli, ale także przedstawicieli innych zawodów pracujących głosem oraz ich pracodawców do włączenia się w kampanię społeczną pn. „Pracuję głosem”.
Nauczyciele to grupa zawodowa bardzo silnie podatna na stres zawodowy i jego negatywne skutki. Poza typowymi obciążeniami związanymi z pracą są narażeni także na szereg specyficznych wymagań. Należą do nich m.in. agresywne zachowania uczniów, konieczność dopasowania programu nauczania do indywidualnych potrzeb uczniów, utrzymanie dyscypliny w klasie, radzenie sobie z wprowadzaniem zmian, czy roszczeniowe postawy rodziców. Liczne badania pokazują, że wysoki poziom tych wymagań przekłada się na gorsze funkcjonowanie zawodowe nauczycieli, czego przejawem jest m.in. obniżone poczucie własnej skuteczności, wyższy poziom wyczerpania oraz pogorszenie efektywności nauczania.
Nauczyciele otrzymali bony na laptopy, na lekcji posługują się laptopami i tablicami interaktywnym. Pracują 18 godz. tzw "przy tablicy". W ciągu dnia pracują po 5,4,3 godziny dziennie. Zgodnie z regulacją prawną powinni pracować ponad połowę połowę dobowego wymiaru czasu pracy przy monitorze ekranowym, aby spełniać jeden z warunków refundacji za szkła. Dyrektorzy szkół mają problem czy, to świadczenie powinno obejmować nauczycieli. I tak jak w przypadku bibliotekarza, który ma program i pracuje cały czas przy monitorze, tak w przypadku innych nauczycieli jest to sprawa sporna. Bardzo proszę o jednoznaczną odpowiedź.
Michał Kowalski.
Praca nauczycieli w szkole jest bardzo odpowiedzialna i potrzebna, jednak w ostatnich latach daje się wyraźnie zauważyć spadek prestiżu tego zawodu. Pedagodzy są coraz częściej narażeni na przemoc psychiczną, a nawet mobbing nie tylko ze strony władz i rodziców uczniów, ale również samych dzieci. W tym kontekście warto przeanalizować wyzwanie zapewnienia bezpiecznych warunków pracy nauczycielom.
Czy nauczyciel pracujący w kilku placówkach (szkołach, czy przedszkolach), musi być kierowany na badania profilaktyczne (wstępne, okresowe i kontrolne) w każdej placówce oddzielnie? Na terenie gminy mamy ujednolicone skierowania na badania i czynniki szkodliwe w nich ujęte.
Halina Góralska
Niebawem zaczyna się nowy rok szkolny. Trzeba więc zadbać o bezpieczeństwo zarówno dzieci, jak i nauczycieli oraz innych pracowników placówek oświatowych. Trzeba zatem dokonać przeglądu placówki – szkoły, przedszkola. Sprawdź zatem, na jakie kwestie zwrócić uwagę dokonując takiego przeglądu szkół przed rozpoczęciem roku szkolnego?
Karolina Walas
Główny specjalista ds. BHP
Co ile lat należy przeprowadzać szkolenie okresowe z zakresu bhp dla nauczycieli oraz opiekunek w przedszkolach?
Jakie są terminy szkoleń z pierwszej pomocy przedmedycznej w placówkach oświatowych? Jak często należy przeprowadzać kolejne szkolenie okresowe dla nauczycieli i pracowników szkół?
Zgodnie z rozporządzeniem bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, pracodawca musi zapewnić szkła korekcyjne zgodnie z zaleceniem lekarza okulisty podczas badań profilaktycznych, a w obecnej chwili prawie wszyscy nauczyciele pracując zdalnie, pracują ponad 4 godziny przy monitorze i lekarz okulista wydaje takie zaświadczenie o konieczności stosowania szkieł korekcyjnych. Jest to lawina takich zaświadczeń i co za tym idzie koszty. Praca zdalna za chwilę się zakończy i co wtedy? Pieniędzy za szkła korekcyjne nikt nie odda. Jak w takim przypadku należałoby postąpić, żeby być w zgodzie z prawem i z roszczeniami nauczycieli? Po powrocie nauki do szkół nauczyciel nie spędza ponad 4 godziny przy monitorze.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Organy inspekcji sanitarnej nie mogą samodzielnie zmieniać orzeczeń lekarskich, w oparciu o które odmówiono uznania schorzenia za chorobę zawodową. Chory pracownik musi dostarczyć odpowiednią dokumentację medyczną, z której wynika odmienny stan zdrowia, niż wynikający z orzeczeń lekarskich, stanowiących podstawę decyzji odmownej. Zobacz, w jaki sposób może dojść do zmiany orzeczenia lekarskiego będącego podstawą uznania choroby zawodowej.
Michał Culepa
Nowy rok szkolny rusza w zupełnie nowych warunkach organizacyjnych niż zwykle. Uwzględniając konieczność zapewnienia bezpieczeństwa zarówno nauczycielom, jak również uczniom, Państwowa Inspekcja Pracy ma zamiar zaangażować się w działania ramach programu profilaktycznego „Bezpiecznie w szkole".
Czym się kierować przy ustalaniu rodzajów środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego dla nauczycieli?
Małgorzata Mądra-Janeda specjalista ds. Karty Nauczyciela, wykładowca w zakresie wymagań bhp wynikających z dyrektyw UE
Jeżeli stanowiska pracy nie wymagają wyposażenia w odzież i obuwie robocze, np. nauczyciel języka angielskiego, czy też pracownik administracji, np. kadry, to czy w tej sytuacji należy się wyżej wymienionym pracownikom wypłata ekwiwalentu z tytułu używania odzieży własnej? Czy takie stanowiska należy ująć w regulaminie zasad przydziału odzieży?
Zarówno specjaliści ds. bhp pracujący w szkołach, jak również dyrektorzy szkół muszą podjąć środki ostrożności w swoich placówkach mające na celu przeciwdziałaniu rozprzestrzenianiu się koronowirusa. Oto 8 rozwiązań, które możesz wdrożyć w swojej placówce. Dzięki nim zadbasz nie tylko o warunki pracy, ale również o bezpieczeństwo w Twojej placówce, a przede wszystkim o zdrowie i życie przebywających w nim osób.
Zarówno w publicznych, jak i niepublicznych szkołach i placówkach mogą mieć miejsce wypadki. W ich wyniku osobą poszkodowaną może być pracownik szkoły lub placówki, ale także osoby pozostające pod jej opieką. W przypadku osób pozostających pod opieką, postępowanie powypadkowe prowadzone jest w pierwszej kolejności na podstawie przepisów szczególnych. Inaczej niż w przypadku pracowników przedstawia się również kwestia zawiadomienia o wypadku instytucji zewnętrznych. Sprawdź, kogo trzeba zawiadomić.
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz ochrony jego przestrzegania
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone