Sklep
Reforma oświaty, jaka rozpocznie się od 1 września 2017r., spowoduje zlikwidowanie gimnazjów. W jej wyniku niektóre z obecnych gimnazjów zostaną przekształcone w szkoły podstawowe. Oznacza to, że w obecnych placówkach, gdzie uczy się młodzież powyżej 12 r.ż., od przyszłego roku szkolnego pojawią się dzieci młodsze, w wieku 7-11 lat. Rodzi się zatem pytanie, czy taka szkoła musi spełniać szczególne wymogi techniczne lub bhp właściwe wyłącznie dla szkół podstawowych? Wyjaśnijmy tę kwestię.
Michał Łyszczarz
Z tego tekstu dowiesz się:
Każda szkoła jest zobowiązana do przeprowadzenia co najmniej raz w roku kontroli stanu bhp. Wywiązanie się z tego obowiązku sprawdza PIP. Aby zrealizować ciążący na dyrektorze placówki obowiązek powinien on przy udziale powołanej przez siebie komisji dokonać przeglądu stanu bhp a z poczynionych ustaleń sporządzić należy protokół pokontrolny. Wzór takiego protokołu z kontroli stanu bhp, gotowy do wykorzystania, znajdziesz na Portalu BHP.
Na postawione w tytule artykułu pytanie można znaleźć odpowiedź w informacji PIP na temat przeprowadzonych w ubiegłym roku kontroli w placówkach szkolnych. Okazało się, że w kwestii bezpieczeństwa wiele z kontrolowanych placówek miało wyraźne braki. Czy zatem można mówić o bezpiecznej szkole? Poznaj najczęściej ujawniane, w roku ubiegłym, nieprawidłowości w zakresie bhp w placówkach szkolnych.
Kinga Grodzicka-Lisek
Uczniów pracujących w warsztatach, laboratoriach i pracowniach szkolnych, w celu zabezpieczenia przed działaniem niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia czynników, a także ze względu na wymagania sanitarnohigieniczne, zaopatruje się w niezbędne środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze. Obowiązują tu takie same zasady jak przy wyposażaniu zatrudnianych pracowników.
Jeśli uczniowie dojeżdżają na praktyki zawodowe samodzielnie, to szkoła nie ponosi odpowiedzialności za zdarzenia, które ewentualnie zaistnieją w czasie tego dojazdu. Rodzice (opiekunowie prawni) nie mają obowiązku sprawowania bezpośredniej opieki nad uczniem w czasie dojazdu na praktyki zawodowe.
Tomasz Zwolak
prawnik, specjalista w zakresie
prawa pracy
Wakacje to świetny czas na odpoczynek zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Ale należy pamiętać, że miną szybko i trzeba się dobrze przygotować do nowego roku szkolnego. A dobre przygotowanie to oczywiście odpowiednio przeprowadzona ocena ryzyka zawodowego.
12 kwietnia w Nowym Mieście Lubawskim odbędzie się konferencja organizowana w ramach kampanii społecznej 2013: „Przez innowacje do bezpieczeństwa”, koordynowanej przez Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy. Konferencja skierowana jest do dyrektorów szkół, przedstawicieli kuratorium, nauczycieli (zwłaszcza edukacji dla bezpieczeństwa, informatyki), uczniów gimnazjów i szkół średnich, pracowników referatów oświaty oraz pracowników służby bhp.
Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu i Politechnika Opolska zawarli porozumienie na mocy którego będą podejmować wspólne działania, aby podnieść wiedzę z zakresu prawa pracy i bhp wśród studentów.
Jakie obowiązki w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny dzieciom podczas dowożenia ich do szkoły i odwożenia do domu ma opiekun?
Małgorzata Mądra-Janeda specjalista ds. Karty Nauczyciela i przepisów wykonawczych do niej, wykładowca w zakresie wymagań bhp, wynikających z dyrektyw Unii Europejskiej
1 września 2011 r. to data wejścia w życie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 18 października 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. nr 215, poz. 1408).
Marek Kalman specjalista z zakresu bhp
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone