Sklep
1 lipca 2016 r. weszły w życie przepisy nowego rozporządzenia w sprawie bhp przy pracach związanych z narażeniem na pole elektromagnetyczne. Nakłada ono dodatkowe obowiązki na pracodawcę, który użytkuje źródła pola-EM lub przestrzeń pracy, w której występuje pole-EM emitowane, m.in. w zakresie: badań lekarskich pracowników, czy wprowadzenia programu stosowania środków ochronnych.
1 lipca 2016 r. wchodzi w życie zmiana do rozporządzenia w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Zmieniają się limity ekspozycji na pola i promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu częstotliwości 0 Hz – 300 GHz.
Czy w rejestrze czynników szkodliwych dla zdrowia występujących na stanowisku pracy w pozycji „liczba pracujących ogółem na stanowiskach” należy podawać liczbę pracowników etatowych, czy również osoby zatrudnione na podstawie umów cywilno-prawnych (np. umowy zlecenie)?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Światowej klasy ekspert Julian Treasure (ekspert akustyczny, mający na swym koncie szereg wystąpień na TED na temat dźwięków) od lat przekonuje, że niechciane dźwięki mogą mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie ludzi. Teraz wspólnie z firmą Armstrong World Industries mówi o wpływie hałasu w obiektach biurowych oraz innego rodzaju budynkach publicznych. Poznaj jego zdanie.
Czy dla pracownika wykonującego sporadycznie gazowe prace spawalnicze 1-3 godziny, do trzech razy w miesiącu, należy wykonać pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
3 listopada 2015 r. zostało opublikowane obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z 22 października 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie powołania Międzyresortowej Komisji do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy (Dz.U. z 2015 r., poz. 1772).
W naszym zakładzie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia tj. hałas, ozon, tlenek węgla, mikroklimat, chemia, oświetlenie. Zgodnie z wymaganiami prawnymi wykonujemy badania tych czynników. Jeżeli badania nie wykazują przekroczeń, to czy należy traktować te czynniki jako czynniki uciążliwe?
Badania i pomiary jakich czynników szkodliwych dla zdrowia należy przeprowadzić na stanowisku pracy lakiernika samochodowego?
7 października 2014 r. decyzją prezesa Rady Ministrów zmieni się skład Międzyresortowej Komisji do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy.
24 września 2014 r. wchodzą w życie nowe przepisy określające wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń chemicznych i pyłowych oraz natężeń fizycznych czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Mają formę tekstu jednolitego, dzięki czemu łatwiej będzie z nich korzystać przy pracach związanych z zarządzaniem bhp w podmiotach gospodarczych.
Drgania mechaniczne, jako czynnik szkodliwy dla zdrowia w środowisku pracy, występują w postaci drgań miejscowych lub ogólnych. Miejscowe przenoszone są bezpośrednio przez kończyny górne. Ogólne przekazywane są do organizmu jako całości przez stopy lub części tułowia, w szczególności miednicę bądź plecy.
Firma magazynowa sprzedaje środki ochrony roślin .Czy w skierowaniu na badania profilaktyczne dla kierownika , który nadzoruje pracę pracowników magazynowych należy wpisać iż jest to praca kierownika w strefie podwyższonego ryzyka. Kierownik ma swoje biuro, a w magazynie przebywa sporadycznie. Nie ma kontaktu z chemią tak jak pracownicy na stanowiskach robotniczych
Tomasz Zwolak
Czy należny prowadzić rejestr czynników szkodliwych w służbie zdrowia - gabinet fizjoterapii, gdzie co 2 lata robione są pomiary promieniowania elektromagnetycznego?
Jan Pióro
Przygotowywany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej projekt rozporządzenia w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy zakłada, że nowe przepisy będą miały wpływ na lepszą ochronę zdrowia pracowników, zmniejszenie absencji chorobowej oraz wydłużenie aktywności zawodowej pracowników.
Niedawno informowaliśmy, że 28 kwietnia został ustanowiony jako Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. W związku z jego obchodami Okręgowy Inspektor Pracy w Zielonej Górze zaprasza na konferencję, która odbędzie się 25 kwietnia.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone