Sklep
Środki ochrony dróg oddechowych chronią przed gazami, parami, mgłami, dymami i pyłami. Jak niebezpieczne potrafią być, świadczą chociażby opisy ich oddziaływania, dlatego wymagania stawiane przed środkami ochrony dróg oddechowych są bardzo wysokie.
Adam Jabłoński
prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów
i Dystrybutorów Środków Ochrony Indywidualnej
Szkodliwy czynnik chemiczny (chromian potasu) występujący w laboratorium, poddawany jest okresowym badaniom środowiska pracy. Mierzone NDS nie przekracza normy, pomiar NDSCh nie był wykonywany, czy należy go przeprowadzić?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jak prawidłowo wypełnić rejestr pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia na stanowisku pracy, na przykład w przypadku hałasu. Które dane z pomiarów należy przenieść na kartę czynników fizycznych?
Jakie badania środowiska pracy, dla pracowników zatrudnionych na stanowisku palacza w kotłowni osiedlowej opalanej węglem, należy traktować jako obowiązkowe? Kto jest uprawniony do wykonania takich badań?
Proszę o interpretację przepisów bhp dla wymogów wysokości pomieszczenia pracy, jakie musimy spełnić dla nowo budowanych pomieszczeń biurowych (dla różnych wariantów liczby pracowników przebywających w biurze).
O stwierdzeniu choroby zawodowej decyduje zachowanie dwóch przesłanek. Pierwsza to zamieszczenie danego schorzenia w wykazie chorób zawodowych stanowiącym załącznik do rozporządzenia w sprawie chorób zawodowych, druga to ustalenie, że zostało ono spowodowane działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia, występujących w środowisku pracy lub w związku ze sposobem wykonywania pracy - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.
Aneta Mościckadziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Potrzebuję założyć rejestr czynników szkodliwych na stanowiskach pracy z zakładzie produkcyjnym zajmującym się przerobem drewna. W zakładzie występuje stanowisko pracy "pracownik produkcji", którego obowiązkiem w zależności od potrzeb jest obsługa maszyn: traka, obrzynarki, strugarki, wózka widłowego. Pomiary czynników szkodliwych fizycznych (hałasu i drgań) oraz zapylenia, zostały wykonane dla operatorów: traka, obrzynarki, strugarki, wózka widłowego, przy czym jak wiadomo zarówno wyniki jak też krotności dla każdego z operatorów są różne. W jaki sposób w związku z powyższym należy założyć i wypełnić rejestr czynników szkodliwych dla zdrowia? Czy powinienem założyć jeden rejestr wpisując w nazwie stanowiska "pracownik produkcji" i dla każdego z operatorów założyć oddzielną kartę badań i pomiarów, czy też dla każdego z operatorów należy założyć oddzielny rejestr?
Jan. M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracybiegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy w przypadku ujęcia w ocenie ryzyka zawodowego szczepień ochronnych, np. przeciwko grypie, jako jednego ze środków ochrony, pracodawca ma obowiązek szczepić pracowników przeciwko grypie, czy może to potraktować tylko, jako zalecenie?
dr inż. Słomka Adamekspert z zakresu oceny ryzyka zawodowegobyły pracownik dydaktyczny Ośrodka Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. W wykazie wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń chemicznych i pyłowych czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy zostaną dodane nowe chemikalia.
Marcin Papierz Redaktor PortalBHP.pl
Czy w związku z wprowadzeniem rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy nowego wzoru rejestru czynników szkodliwych dla zdrowia należy wymienić stare rejestry wg nowego wzoru?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Jak w świetle nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy klasyfikować i oceniać stanowiska na budowie pod kątem takich pomiarów?
8 kwietnia 2011 r. weszła w życie ustawa z 25 lutego 2011 r. o substancjach chemicznych i ich mieszaninach (Dz.U. nr 63, poz. 322). Ustawa wprowadza z niezbędnymi zmianami, dotychczasowe przepisy ustawy z 11 stycznia 2001 r. o substancjach i preparatach chemicznych (Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1222 ze zm.) oraz zmiany wynikające z konieczności wdrożenia do polskiego porządku prawnego przepisów rozporządzenia (WE) nr 1272/2008 Parlamentu Europejskiego i Rady z 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin, zmieniającego i uchylającego dyrektywy 67/548/EWG i 1999/45/WE oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1907/2006, zwanego dalej „rozporządzeniem nr 1272/2008”, tj. wskazanie organów współpracujących, krajowego centrum informacyjnego, organów nadzoru nad przestrzeganiem przepisów tego rozporządzenia oraz określenie kar za jego nieprzestrzeganie.
Marek Kalman specjalista z zakresu bhp
W zakładzie, w którym pracuję (zakład szwalniczy) robione są badania i pomiary czynników szkodliwych hałas, drgania, pyły i oświetlenie. Wyniki są dobre ponieważ mieszczą się w normach, nie ma przekroczeń. W związku z tym czy mogę uznać, że w zakładzie nie występują czynniki szkodliwe (osoby pracujące w zakładzie nie pracują w czynnikach szkodliwych)?
Jan M. Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy w związku z montażem na hali produkcyjnej dwóch urządzeń generujących poziom hałasu 73,5 dB - każdy , istnieje konieczność przeprowadzenia ponownego pomiaru hałasu? Ponadto na owej hali występują niewielkie przekroczenia poziomu hałasu. Zważywszy na ten fakt dobrano ochronniki słuchu zapewniające taki poziom ochrony indywidualnej, że rzeczywisty poziom narażenia na hałas po uwzględnieniu tłumienia w wyniku stosowania środków ochrony indywidualnej nie przekracza 80dB. Czy w opisanej sytuacji, po zainstalowanie dwóch urządzeń generujących hałas, powinno się przeprowadzić stosowne badania hałasu, na jaki narażeni są pracownicy?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalistaz zakresu prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone