Sklep
Czy po każdym pomiarze czynników szkodliwych, w zależności od wyniku, należy zapisywać wyniki do nowego rejestru czynników szkodliwych, czy kolejne pomiary muszą być wpisywane w tym samym rejestrze czynników szkodliwych? Jeżeli pomiar był w roku 2018 r., a następnie w 2020 r. to rejestr ma być ten sam? Gdzie mam imiennie umieszczać osoby (pracowników) narażonych na czynniki szkodliwe?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Pracownik biurowy prowadzący archiwum zakładowe zaczął narzekać na złe samopoczucie. Jakie pomiary środowiska należy wykonać w archiwum zakładowym? Jak zapewnić właściwe warunki pracy w archiwum?
Sylwester Bryłka
Specjalista ds. BHP
Biegły Sądowy z zakresu bhp
Inspektor Ochrony PPOŻ
Czy rejestr czynników szkodliwych dla zdrowia występujących na stanowisku pracy uzupełnia się za każdym razem po przeprowadzeniu badań środowiska pracy? Dla przykładu: na początku 2018 r. przeprowadzono pomiar czynników chemicznych na stanowisku pracy. Z uwagi na zawartość substancji rakotwórczych po pół roku badania zostały powtórzone. Czy za każdym razem należy uzupełnić ww. rejestr, jeżeli rodzaje substancji chemicznych się nie zmieniły? Czy wypełniam ten rejestr jeśli substancje nie przekroczył dopuszczalnych wartości?
Norbert Szymkiewicz
st. inspektor ds. BHP i PPOŻ.
Oceniając ryzyko zawodowe na stanowisku pracy cukiernika trzeba zastanowić się, na jakie zagrożenia jest narażony cukiernik. Osoba zatrudniona na takim stanowisku wykonuje bowiem wiele różnych czynności. Dlatego też, aby skutecznie zabezpieczyć pracownika przed zagrożeniami, należy je dokładnie zidentyfikować. W tym celu pomocne będzie zapewne przygotowane przez ekspertów Portalu BHP zestawienie czynników szkodliwych i niebezpiecznych najczęściej występujących na stanowisku cukiernika.
21 sierpnia 2018 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Rozporządzenie zmienia wartości dopuszczalnych stężeń dla substancji chemicznych i dodaje nowe. Poznaj szczegóły.
Marek Kalman
specjalista z zakresu bhp
Pracownicy, którzy wykonują swoje obowiązki w polu elektromagnetycznym, powinni znajdować się pod szczególną ochroną pracodawcy. To zadanie często spada na pracowników służby bhp. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę jeżeli w Twojej firmie występuje narażenie na pole elektromagnetyczne. Zobacz, jak uchronić personel przed negatywnymi skutkami tego narażenia, a siebie i pracodawcę przed konsekwencjami niewywiązania się z obowiązków.
Magdalena Pokrzycka – Walczak
Informacje zawarte w tym tekście pozwolą Ci:
Jak często powtarzać pomiary i badania środowiska pracy jeśli przeprowadzone pomiary czynnika chemicznego wyszły poniżej oznaczalności? Kiedy powtórzyć te badania na danym stanowisku, po roku? I jeśli ponownie wyjdą poniżej oznaczalności zaprzestać ich wykonywania?
27 września 2017 r. decyzją prezesa Rady Ministrów zmieni się skład Międzyresortowej Komisji do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy.
W mojej firmie uruchomiono nowy proces obróbki mechanicznej polegający na szlifowaniu – polerowaniu detalu szlifierkami ręcznymi oscylacyjnymi. Po wykonaniu badań stwierdzono nadmierny poziom narażenia pracowników na wibrację. Nie sprawdziły się rękawice przeciw wibracyjne. Ze względu na brak możliwości wyeliminowania tej czynności lub wykonania jej w sposób zautomatyzowany, aby ograniczyć poziom narażenia wprowadziliśmy system rotacyjny, czyli pracownik wykonuje te czynności 4 godziny. Czy jest to prawidłowe postępowanie i co jeszcze możemy zrobić w tym temacie? Dodam, że zidentyfikowane przekroczenie NDN to krotność NDN 3.42.
Resort pracy opracował propozycję rozwiązania problemu uprawnień laboratoriów badawczych do realizacji pomiaru pola-EM w środowisku pracy. Przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie bhp przy pracach związanych z narażeniem na pole elektromagnetyczne. Zbliża się bowiem koniec okresu przejściowego, wprowadzony w grudniu 2016 r., i trzeba określić zasady pozwalające laboratoriom na dokonywanie pomiarów pola-EM.
Ministerstwo pracy proponuje zmiany w składzie ekspertów Międzyresortowej Komisji do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy. Przygotowało zatem projekt nowego rozporządzenia w tej sprawie, który trafił do konsultacji publicznych. Kandydaci na członków Komisji zaproponowani w nowym projekcie rozporządzania poddani zostali weryfikacji w zakresie ich kwalifikacji.
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik
Ekspozycja zawodowa pracowników na drgania mechaniczne jest większa, niżby się mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Ich negatywne oddziaływanie na organizm człowieka jest przyczyną licznych zmian chorobowych. Jednak aby skutecznie przeciwdziałać narażeniu pracowników na drgania trzeba znać m.in. ich rodzaj oraz charakteryzujące je wartości. Oto kilka wskazówek w tym zakresie, które pomogą Ci zidentyfikować rodzaj drgań na jakie może być narażony pracownik.
Grażyna Jarosiewicz ekspert ds. technicznego bezpieczeństwa pracy
Ten tekst pomoże Ci:
W zakładzie pracy występuje stanowisko pracy spawacza, jednakże nigdy nie było przeprowadzonych badań środowiskowych promieniowania optycznego na stanowisku spawacza. Wiadomo jednak, że bez środków ochrony indywidualnej taka praca jest niemożliwa. Czy zatem należy zatrudnionych na stanowisku spawacza, z tzw. "automatu", uwzględnić jako pracowników pracujących w przekroczeniach MDE w sprawozdaniu Z10, mimo iż nie było to potwierdzone badaniami środowiskowymi? Czy dopiero wtedy należy ich wykazać jako pracujących w przekroczeniu MDE, kiedy zlecone badania środowiskowe w zakładzie pracy potwierdzą przekroczenia MDE?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Praca wulkanizatora to wykonywanie wielu różnych czynności. Aby skutecznie zabezpieczyć pracownika przed zagrożeniami, należy je dokładnie zidentyfikować. Identyfikacja zagrożeń istotna jest również dla prawidłowej oceny ryzyka zawodowego na stanowisku wulkanizatora. W tym celu pomocne będzie zapewne przygotowane przez ekspertów Portalu BHP zestawienie czynników szkodliwych najczęściej występujących na stanowisku wulkanizatora.
15 lipca 2016 r. wchodzą w życie zmiany do rozporządzenia w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Zmiany dotyczą najwyższych dopuszczalnych stężeń pyłów drewna.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone