Sklep
Czy rejestry pracowników narażonych na działanie szkodliwych czynników biologicznych zakwalifikowanych do 3 lub 4 grupy zagrożenia należy wykonywać co roku, czy jeżeli nic się nie zmieniło od roku poprzedniego nie ma potrzeby tworzenia nowego rejestru?
Jan M. Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy pracownik, któremu powierzono wykonywanie zadań z zakresu bhp (zgodnie z kodeksem pracy) mający uprawnienia starszego inspektora ds. bhp może przeszkolić pracowników w zakresie bezpiecznego usuwania wyrobów zawierających azbest (płyt azbestowo - cementowych demontowanych ze ścian szczytowych bloków mieszkalnych)?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jak należy interpretować zapis mówiący, że „wykonawca prac polegających na zabezpieczaniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest, obowiązany jest do przeszkolenia przez uprawnioną instytucję zatrudnianych pracowników, osób kierujących lub nadzorujących prace polegające na zabezpieczaniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przy zabezpieczaniu i usuwaniu tych wyrobów oraz przestrzegania procedur dotyczących bezpiecznego postępowania” (§ 6 ust.1 pkt.2 rozporządzenia z 2 kwietnia 2004r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest)? Co to jest uprawniona instytucja, jakie musi posiadać uprawnienia do tego typu szkoleń oraz kto je nadaje?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Wśród nowości wynikających z rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. nr 33 poz.166), które obowiązuje od 3 marca 2011 r. jest m.in. wykonywanie badań i pomiarów „nowych” czynników szkodliwych dla zdrowia.
Kinga Grodzicka-Lisek prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i bhp
Od 3 marca 2011 r. nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. nr 33 poz.166) wprowadza nowy wzór rejestru czynników szkodliwych dla zdrowia występujących na stanowisku pracy.
Od 3 marca 2011 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. nr 33 poz.166). Jednocześnie z tym dniem przestaje obowiązywać dotychczasowa regulacja prawna w tym zakresie, czyli rozporządzenie Ministra Zdrowia z 20 kwietnia 2005 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. nr 73 poz. 645 ze zm.).
Mimo, że od 3 marca 2011 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. nr 33 poz.166) nie wszystko w nim jest faktyczną nowością. Niektóre zawarte w nim regulacje prawne zostały „zaciągnięte” z rozporządzenia Ministra Zdrowia z 20 kwietnia 2005 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. nr 73 poz. 645 ze zm.). Czyli występuje ciągłość w niektórych rozwiązaniach prawnych regulujących problematykę badań i pomiarów czynników szkodliwych. Oto, jakie kwestie kontynułuje nowe rozporządzenie.
W jakiej Polskiej Normie zapisana jest definicja pola elektromagnetycznego? Jak są charakteryzowane pola i promieniowanie elektromagnetyczne na stanowiskach pracy? Jakie jest oznakowanie tych pól? Kto wykonuje pomiary i jak często?
Co to jest promieniowanie jonizujące i jaki wpływ wywiera na człowieka?
Anna Błażejczyk specjalista w Departamencie Nadzoru i Kontroli Ministerstwa Zdrowia
Jaki jest wpływ promieniowania elektromagnetycznego na pracownika? Jak wygląda ochrona przed promieniowaniem?
Co to są graniczne dawki napromieniowania jonizującego i gdzie one występują oraz kto je określa?
Jak rozumieć krotność, lub jak się to ma do NDS, NDN i NDNCH?
Mariusz Foremniak Specjalista ds. BHP, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Co oznacza wskaźnik ekspozycji i krotność NDS?
Co powinno się znaleźć w umowie zawartej miedzy pracodawcą a służbą medycyny pracy?
Jan. M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
W jaki sposób wyeliminować czynniki stresogenne w pracy?
Anna Kucharska psycholog
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone