Sklep
Czy elektrycy odpowiedzialni za naprawy i konserwację maszyn i urządzeń zatrudnieni w firmie produkcyjnej ponad 500 osób muszą odnawiać uprawnienia elektryczne co 5 lat?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Minister Pracy upoważni Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy do uznawania kwalifikacji do wykonywania zawodów w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej.
Ministerstwo pracy przygotowało projekt przepisów regulujących procedurę uznania kwalifikacji do wykonywania zawodów w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy zdobytych w innych państwach UE. Już niebawem obcokrajowcy posiadający kwalifikacje służby bhp, zdobyte w innym państwie, chcąc wykonywać swój zawód w Polsce będą musieli ukończyć staż adaptacyjny i z wynikiem pozytywnym zdać test umiejętności.
Kinga Grodzicka-Lisek
Jakie uprawnienia/kwalifikacje powinna mieć osoba montująca i użytkująca zsyp budowlany do gruzu? Jaki zakres informacji powinien być przekazany pracownikowi w trakcie szkolenia? Jakie procedury bezpieczeństwa powinny być zachowane podczas montażu i użytkowania zsypu budowlanego do gruzu?
Czy to prawda, że każdy może prowadzić szkolenia bhp wystarczy, że ma ku temu odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe? Niby tak, ale czy jego szkolenie będzie skuteczne i interesujące? Być może. Co zatem więcej powinien wiedzieć, umieć instruktor, trener, aby jego szkolenia wywierały zamierzony skutek i były ciekawe dla szkolonych? Oto kilka wskazówek, jak stać się super szkoleniowcem bhp.
Aleksandra Kostkapedagog
Czy elektryk zajmujący się obsługą i konserwacją instalacji na terenie zakładu pracy posiadający uprawnienia wydane w 2004 roku ma obowiązek potwierdzania kwalifikacji co 5 lat?
Roboty związane z podłączaniem, sprawdzaniem, konserwacją i naprawą instalacji i urządzeń elektrycznych mogą być wykonywane wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia kwalifikacyjne.
6 czerwca 2014 r. minister pracy i polityki społecznej w obwieszczeniu z 24 lutego 2014 r. ogłosił tekst jednolity rozporządzenia w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania.
Firma zatrudnia pracowników z zakładu karnego. Są to osoby nie posiadające żadnych uprawnień zawodowych, najczęściej kierowane są do pracy na stanowisku konserwatora. Czy kierownik ma prawo zlecać im prace na wysokości lub prace związane z urządzeniami elektrycznymi? Konserwator w zakładzie często wykonuje prace związane z wymianą oświetlenia lub prace z wykorzystaniem sprzętu zasilanego prądem elektrycznym np piła elektryczna.
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Od 26 października 2011 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 28 września 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie standardów wymagań będących podstawą przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe (Dz.U. nr 216, poz. 1275).
Marek Kalmanspecjalista z zakresu bhp
Jakie wymagania powinien spełniać pracownik zatrudniony na stanowisku mechanik autobusów, który dodatkowo w ramach obowiązków służbowych przeprowadza przetok autobusów po terenie bazy (tzn. wyjeżdża z hali na miejsce postojowe i odwrotnie).Czy wystarczy mu prawo jazdy kat. B, badania psychotechniczne i okulistyczne?Czy podobnie jak kierowca musi i posiadać prawo jazdy kat. D, badania psychotechniczne i odpowiedni komplet badań?
Mariusz Foremniak specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Mam pytanie dotyczące tytułów używanych przez pracownika służby bhp. Skończyłem średnią szkołę techniczną w 1966r. Problematyką bhp-owską zajmuję się zawodowo od ponad 30 lat. W roku 1994 otrzymałem dyplom ukończenia szkoły policealnej w zawodzie technik bezpieczeństwa i higieny pracy, specjalność technik bezpieczeństwa i higieny pracy. Od lat używałem tytułu specjalista bhp. Po zmianie przepisów dotyczących służby bhp, zgodnie z posiadanym wykształceniem i stażem pracy w bhp zacząłem używać tytułu starszy inspektor bhp. Od kolegów z branży dostałem informację, że niepotrzebnie zmieniłem swój tytuł ze specjalisty na inspektora (niektórzy koledzy posiadający te same kwalifikacje, używają nawet tytułu starszy specjalista bhp), ponieważ wg nich to, co nabyte jest nie do cofnięcia. Prawo nie może działać wstecz. Taką decyzję opierają na opinii, podobno pozyskanej z PIP. Oczywiście wiem, że do 2013r. bhp-owcem może być osoba nie posiadająca nawet minimum czyli technik bezpieczeństwa i higieny pracy, ale moim zdaniem używanie tytułu: specjalista czy inspektor, winno być właściwe dla posiadanych kwalifikacji i stażu już teraz, a nie od 2013r. Proszę o stanowisko w tej kwestii.
Jakie szczegółowe wymagania kwalifikacyjne powinni spełniać pracownicy wykonujący te czynności przy pracach remontowo-konserwacyjnych maszyn i urządzeń stosowanych do produkcji cukru (zarówno na stanowisku kierowniczym, jak i robotniczym)?
Czy uprawnienia na wymianę butli gazowych w wózkach z napędem gazowym, które były robione 7 lat temu (program obejmował wtedy 2 godz.) nadal obowiązują? W chwili obecnej program obejmuje 8 godz.
Tomasz Zwolakprawnik, specjalistaz zakresu prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone