Sklep
Czy jeżeli monitoring był zamontowany przed wejściem w życie przepisów Kodeksu pracy, to pracodawca musi uregulować tę kwestię w regulaminie pracy? Czy jeżeli w między czasie monitoring został zmodernizowany/wymieniony na nowy (dodano nowe punkty monitorujące) to w takiej sytuacji zmiana regulaminu pracy jest konieczna? Czy w przypadku konieczności umieszczenia zapisów o monitoringu w firmie w regulaminie pracy można zrobić to w postaci zarządzenia wewnętrznego do regulaminu pracy? Czy wystarczy piktogram informujący o obiekcie monitorowanym tylko na wjeździe do firmy, czy trzeba umieścić więcej piktogramów?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy gospodarowaniu odpadami komunalnymi nakłada na pracodawcę obowiązek wyznaczenia osoby odpowiedzialnej za stały monitoring, na terenie spalarni odpadów komunalnych, stężenia związków toksycznych. Czy monitoring dotyczy otoczenia, terenu spalarni w rozumieniu ochrony środowiska i zagrożenia dla tego otoczenia, czy raczej bhp i otoczenia stanowisk pracy? Co oznacza stały monitoring? Pomiar ciągły, okresowy, jednorazowy, sporadyczny?
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Decydując się na wprowadzenie do zakładu pracy kamer, pracodawca musi mieć świadomość, że monitorowanie procesu pracy podlega kontroli realizowanej przez inspektorów pracy. W zakładzie pracy po wprowadzeniu monitoringu może więc zjawić się kontrola PIP. Watro wówczas wiedzieć, co będzie sprawdzał inspektor PIP. Poznaj zatem prawdopodobny scenariusz przebiegu takiej kontroli i sprawdź czego możesz się spodziewać.
Sebastian Kryczka prawnik, ekspert prawa pracyoraz kontroli jego przestrzegania
Informacje zawarte w tym tekście pozwolą Ci:
Przygotować się na kontrolę PIP w zakresie monitoringu zakładowego
Poznać sposób na podważenie stanowiska inspektora PIP
Uniknąć ewentualnych kar i nakazów inspektora PIP
Kwestie monitoringu wizyjnego stosowanego w zakładach pracy ponownie wzbudziły kontrowersje i pytania. Wszystko za sprawą najnowszych zmian w Kodeksie pracy obowiązujących od 4 maja 2019 r. Dotyczą one kilku szczególnych obowiązków pracodawców w zakresie wprowadzania monitoringu do niektórych pomieszczeń zakładowych. Poznaj zatem odpowiedzi na najczęściej rodzące się pytania na temat wprowadzania i stosowania w praktyce monitoringu wizyjnego w pomieszczeniach zakładu pracy.
Michał Culepa
Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Korzyści:
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci uniknąć kary i kosztów związanych z niewłaściwym stosowaniem monitoringu wizyjnego w zakładzie pracy. Znajdziesz tu bowiem praktyczne informacje:
Kiedy możesz stosować monitoring w zakładzie pracy?
Jakie procedury uruchomić aby wprowadzić kamery na teren zakładu?
Gdzie bezwzględnie nie możesz zamontować kamer lub kiedy musisz je włączyć?
Obowiązkiem pracodawcy jest przekazanie pracownikowi przed dopuszczeniem go do pracy, na piśmie, informacji o celu i zakresie oraz sposobie zastosowania monitoringu wizyjnego. W celu właściwego wywiązania się przez pracodawcę z tego obowiązku eksperci Portalu BHP przygotowali wzór pisemnego oświadczenia pracownika potwierdzający przekazanie mu wymaganych informacji. Forma pisemna jest najlepszą formą do celów dowodowych, gdyby w przyszłości zaistniała potrzeba wykazania przez pracodawcę faktu wywiązania się z powyższego obowiązku.
W Twojej firmie działa monitoring wizyjny lub zamierzasz go wprowadzić? Masz w związku z tym wątpliwości interpretacyjne i obawy czy zdążysz dostosować się do nowych obowiązków zanim odwiedzi Cię kontrola. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych postanowił wyjść naprzeciw Twoim obawom i przygotował specjalne wskazówki wyjaśniające najbardziej istotne kwestie związane z monitoringiem oraz wyznaczył okres przejściowy na dostosowanie się do nowych regulacji.
Jeżeli dotychczas posługiwałeś się podczas szkoleń materiałami z nagrań monitoringu zakładowego, aby omówić określone tematy, a na nagraniach widoczni byli pracownicy, powinieneś teraz dostosować się do przepisów RODO. Zobacz, zatem czy obecnie możesz wykorzystać takie nagranie podczas szkoleń bhp, żeby zadbać o bezpieczeństwo pracy? Oto kilka wskazówek, dzięki którym unikniesz kłopotów z RODO.
prawnik, ekspert prawa pracy
Dzięki informacjom zawartym w tym tekście:
Pracownik obsługuje urządzenia i występują też na tym stanowisku pracy substancje chemiczne niebezpieczne. Czasami na zmianie jest 1 pracownik, natomiast z przepisów wynika, że musi być obsada dwuosobowa. Jeżeli nie ma jednak takiej możliwości, to czy wystarczy monitoring w tym pomieszczeniu? Informuję, ze monitoring jest cały czas oglądany przez pracowników ochrony.
Jan Piórospecjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone