Sklep
Firma ,,A” chce oddelegować pracownika do firmy ,,B”. Pracownik ma umowę na czas nieokreślony w firmie ,,A”. Firma ,,B” wykonuje usługi dla firmy ,,A” Czy pracodawca firmy ,,A” może dokonać takiego oddelegowania i na jakich zasadach? Jeżeli może to, który pracodawca odpowiada za bezpieczeństwo tego pracownika w razie wypadku przy pracy, który pracodawca sporządza protokół wypadkowy?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Po kontroli w zakładzie pracy inspektor PIP zarzucił mi, że w protokole powypadkowym nie ma adnotacji informującej poszkodowanego pracownika o możliwości wniesienia sprzeciwu do sądu pracy. Inspektor nakazał uzupełnienie protokołu o taką adnotacje. Jak to zrobić?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Jeżeli zgłoszony przez pracownika wypadek nie zostanie uznany za wypadek przy pracy lub wypadek traktowany na równi z wypadkiem przy pracy, to czy należy sporządzić protokół powypadkowy z uzasadnieniem dlaczego wypadek nie został uznany? Czy może wystarczy tylko zwykła informacja pisemna? Czy dla ewentualnego protokołu powypadkowego nadaje się kolejny numer?
Jan M. Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy w nagłówku protokołu powypadkowego pracownika tymczasowego, który uległ wypadkowi u pracodawcy użytkownika, jako miejsce zatrudnienia poszkodowanego wpisujemy dane pracodawcy użytkownika (nazwę, adres, NIP, Regon), czy też pracodawcy głównego (Agencji Pracy Tymczasowej)?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone