Sklep
Masz wątpliwości, jak interpretować przepisy rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy? Nie czekaj, aż w Twojej firmie zdarzy się wypadek, bądź przygotowany na taką ewentualność. Znajomość przepisów to jedno, a praktyka ich stosowania to drugie. To co w teorii wydaje się jasne i proste w praktyce może przysparzać trudności. Szczególnie jeżeli na kwestię wypełniania wymogów formalnych stawianych przez przepisy wpływa współpraca między poszkodowanym, zespołem powypadkowym a pracodawcą. Podczas e-szkolenia spojrzymy na przepisy od strony praktycznej aby sprostać stawianym przez nie wymaganiom.
Podczas e-szkolenia dowiesz się:
Wstęp:
Szkolenie prowadzi Mariusz Foremniak - prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp i prawa pracy z wieloletnim doświadczeniem. Autor wielu opinii i artykułów o tematyce bhp i prawa pracy. Od 8 lat pracownik służby bhp w Poczcie Polskiej S.A., gdzie obecnie zajmuje się kształtowaniem polityki bhp. Projektuje kierunki polityki w zakresie bhp oraz nadzoruje jej realizację przez jednostki organizacyjne Spółki.
Pracownik uległ wypadkowi pracodawca powołał zespół powypadkowy, który przeprowadził postępowanie wypadkowe. Zespół powypadkowy poprosił aby poszkodowana przedstawiła w formie pisemnej całe zdarzenie. Ostatecznie zespół powypadkowy nie uznał wypadku. Poszkodowana została zapoznana z treścią protokołu i podpisała go nie wnosząc żadnych uwag do jego treści. Następnie pracodawca zatwierdził protokół. Za dwa dni po zatwierdzeniu przez pracodawcę protokołu poszkodowana wniosła uwagi na piśmie. Czy te wyjaśnienia pracodawca ma uwzględnić, czy poszkodowana pracownica powinna sprawę skierować do Sądu zgodnie z informacją z pouczenia.
Mariusz Foremniak Gł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Poszkodowany zgłosił wypadek przy pracy, przez zespół powypadkowy została sporządzona cała potrzebna dokumentacja. W między czasie pracownikowi skończyło się L4, nowego nie doniósł ani nie stawił się do pracy i nikogo o niczym nie poinformował. W związku z tym następuje zwolnienie z pracy za nieobecności nieusprawiedliwione. Pracownik nie odbiera telefonów. W jaki sposób możemy uzyskać podpisy na protokole powypadkowym, z którym poszkodowany ma obowiązek się zapoznać? Czy mamy wysłać pocztą protokół z prośbą o podpisanie? Jak patrzy na to ZUS jeżeli jest sporządzona cała dokumentacja i wypadek jest uznany, a nie ma na nim podpisu poszkodowanego?
Jan Piórospecjalista w zakresie prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Uczeń uległ wypadkowi poza szkołą. Czy w tej sytuacji należy sporządzić protokół powypadkowy?
Tomasz ZwolakSpecjalista ds. prawa pracy
Pracownik zatrudniony według umowy na stanowisku ślusarz-spawacz, wykonywał czynności transportowe (rozładunek pojazdu) na polecenie służbowe majstra prowadzącego prace. Podczas wykonywania tych prac uległ wypadkowi przy pracy. Czy kod zawodu wpisujemy zgodnie z angażem czyli z umowy o pracę, czy raczej zgodnie z wykonywanymi czynnościami – w tym przypadku prace transportowe? Statystyka obciąży jedno z tych dwóch zawodów – zupełnie od siebie różnych. Zatem, czy kod wpisujemy do faktycznie wykonywanych czynności, czy zgodnie z angażem kadrowym, bez względu na wykonywane czynności?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Jaki kod zawodu wpisać w protokole ustalania okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, jeżeli nazwa zawodu w umowie pracownika nie znajduje się w klasyfikacji zawodów? Nazwa stanowiska w umowie: samodzielny referent. Zakres obowiązków podobny jak sekretarki i taki kod wpisałem, lecz nie wiem czy poprawnie.
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Celem protokołu powypadkowego nie jest stwierdzenie istnienia związku przyczynowego pomiędzy określonym zawinionym działaniem lub zaniechaniem pracodawcy a powstaniem wypadku przy pracy. Kwalifikacja zdarzenia jako wypadku przy pracy nie jest uzależniona od wykazania takiego związku – orzekł Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z 5 lutego 2014 r., sygn. akt I ACa 945/13
Aneta Mościcka
Co robić jeśli pracodawca nie akceptuje protokołu wypadkowego?
Jan Pióro
Od kiedy liczy się 14-dniowy czas sporządzenia protokołu powypadkowego?
W postępowaniu przed sądem ten, kto wykaże interes prawny, może żądać, aby ustalenia protokołu powypadkowego zostały zmienione, co oznacza, że nie są wiążące dla sądu powszechnego. Celem protokołu powypadkowego nie jest stwierdzenie istnienia związku przyczynowego pomiędzy określonym zawinionym działaniem lub zaniechaniem pracodawcy a powstaniem wypadku. Kwalifikacja zdarzenia jako wypadku przy pracy nie jest uzależniona od wykazania takiego związku – orzekł Sąd Apelacyjny w Łodzi.
Poszkodowany zgłosił zastrzeżenia do nieuznania przez zespół powypadkowy zdarzenia za wypadek przy pracy. Pracodawca odesłał niezatwierdzony protokół do ponownego rozpatrzenia przez zespół powypadkowy. Czy w opisie wypadku (pkt 4 protokołu) należy powtórzyć opis z protokołu niezatwierdzonego i odnieść się do zastrzeżeń? Czy tylko odnieść się do zastrzeżeń? Czy poszkodowany musi zapoznać się z treścią drugiego protokołu?
Czy w przypadku, gdy wypadek nie zostanie uznany jako wypadek przy pracy, to czy należy w protokole powypadkowym określać przyczyny wypadku, wnioski i środki profilaktyczne, czy należy sporządzać statystyczną kartę wypadku?
Od której Inspekcji Pracy (X czy Y) wysłać protokół powypadkowy w przypadku gdy siedziba firmy jest w miejscowości X, a śmierć pracownika nastąpiła w filii, miejscowości Y?
Jak powinien postąpić zespół powypadkowy w momencie, gdy po sporządzeniu protokołu powypadkowego – poszkodowany po zapoznaniu się z jego treścią wniesie zastrzeżenia – pracodawca jeszcze raz zarządzi wyjaśnienia okoliczności przyczyn wypadku i po kolejnym sporządzeniu protokołu powypadkowego poszkodowany będzie unikał poprzez przedłużanie zwolnienia chorobowego podpisania zapoznania się z treścią protokołu – czy zespół powypadkowy może przekazać go do zatwierdzenia pracodawcy i po zatwierdzeniu czy może sporządzić statystyczną kartę wypadku i polecenia powypadkowe? Jakie prawa i obowiązki ma w takiej sytuacji poszkodowany a jakie pracodawca?
Do obowiązków zespołu powypadkowego należy między innymi zapoznanie poszkodowanego z treścią protokołu powypadkowego przed jego zatwierdzeniem. Poszkodowany zaś ma prawo zgłoszenia uwag i zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole, o czym zespół musi go pouczyć. Pojawia się pytanie, czy można zapoznać poszkodowanego z protokołem powypadkowym za pomocą nowoczesnych środków komunikowania się (np. poczty elektronicznej), bo np. na czas rekonwalescencji po wypadku przebywa daleko od miejsca pracy.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone