Sklep
Pracownik poszkodowany w wypadku przy pracy po zapoznaniu się z treścią protokołu powypadkowego nie wnosił żadnych uwag do niego. Protokół został zatwierdzony przez prezesa firmy. Po kilku dniach pracownik zmienił zdanie i chce wnieść swoje odwołanie od ustaleń powypadkowych. Co w tej sytuacji należy zrobić?
Halina Góralska
Co z dalszym postępowaniem powypadkowym (sporządzenie protokołu powypadkowego) w przypadku gdy poszkodowany utracił pamięć w wyniku ciężkiego wypadku? Wszelkie informacje pochodzą tylko od świadka wypadku.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Zgodnie z przepisami § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz.U. z 2009 r., nr 105, poz. 870) członek zespołu powypadkowego ma prawo złożyć do protokołu powypadkowego zdanie odrębne, które powinien uzasadnić. Jednak forma złożenia takiego zdania odrębnego nie została przez przepisy określona. Zakładać można, że dla celów dowodowych owo złożenie zdania odrębnego powinno przybrać formę pisemną. Niestety wzór takiego dokumentu nie został przez przepisy ściśle określony. Mając to na uwadze, ekspert Portalu BHP, opracował wzór takiego dokumentu, który z całą pewnością ułatwi prowadzenie dokumentacji w postępowaniu powypadkowym.
Zgodnie z przepisami § 11 rozporządzenia Rady Ministrów z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz.U. z 2009 r. nr 105, poz. 870), poszkodowany ma prawo zgłoszenia uwag i zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole powypadkowym, o czym zespół powypadkowy jest obowiązany pouczyć poszkodowanego. Jednak forma zgłoszenia takich uwag i zastrzeżeń przez poszkodowanego nie została przez przepisy określona. Możemy jednak założyć, że dla celów dowodowych owo zgłoszenie przez poszkodowanego powinno przybrać formę pisemną. Niestety wzór takiego dokumentu nie został przez przepisy ściśle określony. Mając to na uwadze, nasz ekspertopracował wzór, który z całą pewnością ułatwi prowadzenie dokumentacji w postępowaniu powypadkowym.
Zdarzenie jakim jest wypadek przy pracy nakłada na zespół powypadkowy obowiązek przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, a następnie na jego podstawie sporządzenia protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Czy protokołu powypadkowy w zakresie objętości musi odpowiadać dokładnie wzorowi z rozporządzenia?
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Zespół powypadkowy w wymaganym terminie, 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku (od dnia powołania), sporządza protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy według obowiązującego wzoru.Określony on został przepisami
Od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje już tylko wzór protokołu powypadkowego określony w rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 24 maja 2019 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (Dz.U. z 2019 r., poz. 1071).Całkowite zaniechanie sporządzenia lub brak doręczenia poszkodowanemu protokołu powypadkowego stanowi przestępstwo.
25 czerwca 2019 r., wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 24 maja 2019 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (Dz.U. z 2019 r. , poz. 1071). Wprowadza ono w nowy wzór protokołu powypadkowego.
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w prawie pracy w tym w zagadnieniach z zakres
Ważne jest aby od czasu do czasu przypomnieć sobie procedury powypadkowe, a w tym kwestie wypełniania i gromadzenia dokumentów w postępowaniu powypadkowym dotyczącym wypadku przy pracy. Oto kilka najważniejszych kwestii, o których należy pamiętać sporządzając protokół powypadkowy, gdy w firmie zdarzy się wypadek.
Tomasz Zwolakprawnik
Informacje zawarte w tym tekście pozwolą zespołowi powypadkowemu:
W prawidłowy sposób przeprowadzić postępowanie powypadkowe,
Udokumentować prowadzone postępowanie powypadkowe,
Prawidłowo skompletować dokumentację powypadkową.
Mamy już sporządzoną dokumentację wypadkową odnośnie wypadku przy pracy (skręcenie w stawie kolanowym) pracownika. Jednak po pewnym czasie okazuje się, że uraz był poważniejszy (pęknięcie łękotki). Czy w takiej sytuacji należy zmieniać protokół powypadkowy? Czy zrobić aneks do protokołu wypadkowego?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Poszkodowany, jeżeli jego stan na to pozwala, ma prawo i zarazem obowiązek brać czynny udział w postępowaniu powypadkowym, praktycznie na każdym jego etapie. Uprawnieniem poszkodowanego jest wnoszenie uwag i zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole. Jednak, czy poszkodowany pracownik może w nieskończoność wnosić zastrzeżenia do kolejnych wersji protokołu powypadkowego?
Pracownica doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy. Pracownicę w schronisku pogryzł pies. Pracodawca nie chce wydać protokołu powypadkowego. Co może w takim wypadku zrobić poszkodowana pracownica? Czy powinna zgłosić sprawę do PIP? Czym może skutkować takie zgłoszenie dla pracodawcy?
prawnik, ekspert prawa pracy
Już wiemy, że niebawem czekają nas zmiany w niektórych wzorach dokumentów z zakresu bhp. Informacje na ten temat wywołały poruszenie wśród osób zajmujących się bhp, bowiem od wielu lat podstawowe wzory dokumentów z zakresu bhp (protokół powypadkowy, dokumenty dotyczące szkoleń bhp) nie były zmieniane. Poznaj zatem przyczynę zmian. Dowiedź się, na czym owe zmiany mają polegać. Aby spokojnie przygotować się na ich stosowanie.
Karolina Walas Specjalista BHP Inspektor Ochrony Przeciwpożarowej
Już niebawem będzie nowy wzór protokołu powypadkowego. Resort pracy zamierza dostosować ten dokument do wymogów RODO. W nowym wzorze zostanie zminimalizowana liczba przetwarzanych danych osobowych (zarówno pracodawcy, jaki i poszkodowanego pracownika). Sprawdź, które dane zostaną usunięte.
Kinga Grodzicka-Lisek Prawnik, specjalizujący się w prawie pracy w tym w zagadnieniach z zakres
Jak interpretować zapis dotyczący określenia terminu na sporządzenie i doręczenie protokołu powypadkowego osobom uprawnionym do zaznajomienia się z materiałami postępowania powypadkowego w myśl zmienionych przepisów rozporządzenia w sprawie bhp w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Ile ma trwać postępowanie powypadkowe? Czy zespół ma 2 tygodnie na postępowanie powypadkowe, a po jego zakończeniu mam 21 dni na sporządzenie i dostarczenie protokołu, czy może postępowanie powypadkowe ma trwać 21 dni po czym należy niezwłocznie protokół dostarczyć?
Czy protokół powypadkowy pracownika przedszkola samorządowego musimy przekazać ze wszystkimi załącznikami do komórki finansowej obsługującej jednostki gminne (Centrum Usług Wspólnych w Urzędzie Gminy) w celu wypłaty wynagrodzenia, czy wystarczy sam protokół bez załączników? Oczywiście u pracodawcy jest cała dokumentacja powypadkowa.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone