Sklep
Obejmując stanowisko w służbie bhp, czy przygotowując się do kontroli PIP, często zastanawiamy się czy aby mamy wszystkie niezbędne dokumenty dotyczące bhp. Dlatego najlepiej sporządzić wówczas zestawienie dokumentów jakim dysponujemy. Jednak co powinno znaleźć się w takich katalogach/segregatorach z dokumentacją bhp? Oto kilka wskazówek, dzięki którym sprawnie przeprowadzicie inwentaryzację dokumentacji bhp w zakładzie pracy.
Jan M. Pióro
specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy sądzie okręgowym w Warszawie
Korzyści: Informacje zawarte w tym artykule pomogą Ci w:
- skompletowaniu obowiązkowych i najważniejszych dokumentów z zakresu bhp
- przygotowaniu niezbędnej dokumentacji bhp przed kontrolą organów nadzoru, np. PIP
- uporządkować dokumentację z zakresu bhp w firmie
Czy należy sporządzić protokół powypadkowy gdy pracownik miał kolizję drogową samochodem służbowy i nie doznał urazu?
Halina Góralska
Procedura postępowania powypadkowego może przysporzyć trudności. Jedną z problematycznych kwestii może być zapoznanie poszkodowanego pracownika z treścią protokołu powypadkowego. Czy zapoznanie z treścią protokołu oznacza zapoznanie ze wszelkimi załącznikami do dokumentu? Czy poszkodowany może kserować materiały? Czy powinien on otrzymać komplet dokumentów, czy tylko protokół po zatwierdzeniu przez pracodawcę? Oto kilka wskazówek, które ułatwią pracę zespołu powypadkowego.
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Dzięki i informacjom zawartym w tym tekście:
Czy protokół powypadkowy (zatwierdzony przez pracodawcę – pracodawca zgodził się, że to był wypadek przy pracy) może zostać zakwestionowany przez ZUS?
Jan Pióro
W firmie dochodzi do wypadku. Pracownik przewożony na przeciwwadze wózka widłowego spadł na podłogę, wózek najechał na nogę pracownika, doszło do złamania kości. Zespół powypadkowy ocenił sytuację wożenia pracownika jako rażące niedbalstwo i tak zaprotokołował. Pracownik został poinformowany telefonicznie o treści protokołu. Poszkodowany w wypadku pracownik odwołuje się do protokołu tłumacząc, że z jego strony nie było to rażące niedbalstwo oraz tłumacząc sytuację pospiechem i wykonywaniem poleceń służbowych. W związku z powyższym protokół nie został przez niego podpisany. Czy pracodawca może zatwierdzić protokół bez podpisu poszkodowanego? Czy użytkowanie w opisany sposób wózka jezdniowego obliguję pracodawcę do uznania takiego zachowania jako rażące niedbalstwo?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy
Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy ma numerację: 1/2018 r. itd. W międzyczasie jest rozpatrywane zdarzenie w karcie wypadku. Jak wówczas ma być zanumerowany następny protokół ustalenia okoliczności i przyczyn liczbą 2/2018 r, czyli z pominięciem karty wypadku, bo tam nie ma numeracji, czy też uwzględnić kartę wypadku i wpisać liczbę 3/2018 r.? A jak zatem mają być zgłoszone karty statystyczne: protokół z liczbą 1 i karta statystyczna 1, jaki numer karty statystycznej ma być nadany karcie wypadku, czy to ma być liczba 2, a protokół ustalenia okoliczności następny ma wówczas być podany jako karta statystyczna z numerem 3, mimo że jest to drugi protokół ustalenia okoliczności w tym roku?
Mariusz Foremniak
Gł. specjalista ds. bhp, prawnik wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Pracownik może żądać sprostowania przyczyny wypadku wskazanej w protokole ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (art. 189 k.p.c.). Nie jest natomiast dopuszczalne powództwo o ustalenie odpowiedzialności na przyszłość za szkody wynikające z wypadku przy pracy, gdy poszkodowany pracownik nie dochodził odszkodowania cywilnego – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 14 maja 2009 r., sygn.. akt II PK 282/08.
Anna Słowińska
Prawnik; Vox Poland Pomoc Prawna
Co zrobić w sytuacji, w której pracownik po zatwierdzeniu protokołu powypadkowego, przynosi „nową” kartę informacyjną ze szpitala, w której jest wpisany inny rodzaj urazu?
Gł. specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
W jakich przypadkach należy wysyłać protokół i dokumentację powypadkową do ZUS-u? Czy tylko wówczas gdy pracownik stara się o odszkodowanie? Czy wysyła się protokół powypadkowy tylko w celu ustalenia uszczerbku na zdrowiu, czy też w celu uznania zdarzenia przez ZUS za wypadek przy pracy? Jak prawidłowo należy postąpić gdy pracownik rezygnuje z ubiegania się o odszkodowanie? Czy wówczas wysyłać protokół do ZUS-u tylko i wyłącznie w celu uznania zdarzenia za wypadek przy pracy?
Tomasz Zwolak
Specjalista ds. prawa pracy
Robotnik drogowy w pewnym momencie wyszedł na drogę i został potrącony samochód. Na miejscu zdarzenia policja stwierdziła u poszkodowanego 2,5 promila alkoholu, sprawca był trzeźwy. Czy można na podstawie notatki policji sporządzić protokół powypadkowy bez wyjaśnień poszkodowanego, który jest nieuchwytny (świadek zdarzenia jest)? Z poszkodowanym pracownikiem nie ma kontaktu. Co ewentualnie potem z podpisem na protokole? Jednocześnie jest problem z określeniem urazu, ponieważ żadnych złamań nie było ale prawdopodobnie były potłuczenia.
Gł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Uczeń uległ wypadkowi w czasie zajęć w szkole. Podczas badania lekarskiego stwierdzono skręcenie stawu skokowego prawej nogi i jest to wypadek lekki. Czy szkoła ma obowiązek sporządzić protokół powypadkowy zgodnie z rozporządzeniem w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Moją wątpliwość budzi zapis w protokole powypadkowym, w którym w pkt. 2 jest rodzaj wypadku śmiertelny, zbiorowy, ciężki. Czy protokół sporządza się tylko w tych wypadkach, a co w przypadku wypadków lekkich?
Halina GóralskaGł. Specjalista ds. bhpwykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Uczeń gimnazjum uległ wypadkowi podczas zajęć. Powołany przez dyrektora szkoły zespół powypadkowy sporządził dokumentację powypadkową oraz sporządził protokół według wzoru określonego w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Jednak ZUS odesłał wniosek matki o odszkodowane za ww. wypadek i kazał przedstawić protokół, którego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Czy szkoła w przypadku zaistnienia wypadku ucznia ma sporządzać podwójną dokumentację powypadkową zgodnie z cytowanymi wcześniej aktami prawnymi?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Czy istnieje wymóg prawny aby w protokole powypadkowym umieszczać okres zwolnienia lekarskiego osoby poszkodowanej?
„Pracodawca, który sporządził lub zatwierdził protokół powypadkowy może we własnym zakresie oraz bez „uprzedniego” angażowania sądu powszechnego sprostować nieprawidłowości zawarte w takim „własnym” dokumencie prywatnym, jeżeli są one niezgodne ze stanem faktycznym, nieprawdziwe lub bezpodstawne, jeżeli mogą mieć istotny wpływ na rozmiar obciążeń składkowych na pracownicze ubezpieczenia wypadkowe.” – stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 25 października 2016 r., I PK 270/15.
Kinga Grodzicka-Lisek
Czy w protokole powypadkowym w pkt. 13 należy przekreślić w treści punktu (zgłoszone uwagi należy dołączyć do protokołu) jeżeli poszkodowany nie wnosi uwag i zastrzeżeń? Czy też pozostawić, bez skreśleń, jeżeli ma zastrzeżenia i je dołączyć do protokołu (zgłoszone uwagi należy dołączyć do protokołu)? Czy nie ma konieczności wykreślania tego zapisu "(zgłoszone uwagi należy dołączyć do protokołu)" ?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone