Sklep
Pracownik uległ wypadkowi. Otrzymał zwolnienie lekarskie na 25 dni. W związku z tym termin na sporządzenie protokołu powypadkowego (14 dni+5 dni) zostanie przekroczony. W jaki sposób należy przesłuchać pracownika? Czy zaprosić pracownika do pracy czy zespół powypadkowy powinien udać się do jego miejsca zamieszkania?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
ZUS kwestionuje protokół wypadkowy sporządzono na "starym formularzu", nieobowiązującym. Prosi o protokół na obowiązującym formularzu. Jakie daty sporządzenia, zatwierdzenia protokołu, wpisywać w nowym protokole sporządzonym dla tego samego wypadku? Czy prawidłowym jest dołączenie "starego protokołu" z załącznikami do "protokołu nowego"?
Mariusz Foremniak
Gł. specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Czy terminy 14 dni na sporządzenie protokołu powypadkowego i 5 dni na jego podpisanie odnoszą się do dni kalendarzowych, czy są to dni pracy?
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Pracownik doznał zmiażdżenia ręki. W wyniku toczącego się postępowania powypadkowego zespół powypadkowy, zebrał wszelkie dowody, także z opinii lekarskie, i podjął decyzję, że uznaje wypadek za ciężki. Nie zgadza się z tym pracodawca. Nie podpisał protokołu i kazał zmienić klasyfikację zespołowi powypadkowemu. Co w takiej sytuacji powinien zrobić zespół, jeśli według niego, zarówno opinia lekarska, jak i całe zdarzenie w tym uraz, wykazują znamiona wypadku ciężkiego? Co jeśli pracodawca ostatecznie nie podpisze tego protokołu?
Czy wypełniając protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy należy zamieścić oznaczenie: NIP i REGON pracodawcy w zamieszczonych rubrykach protokołu, oraz miejsce urodzenia poszkodowanego? Jeżeli jest świadek zdarzenia, czy trzeba wpisać pełne dane świadka wypadku, tj. data i miejsce urodzenia oraz nr dowodu osobistego?
Gł. specjalista ds. bhp, prawnik wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Przypominamy, że od stycznia 2020 r., obowiązują już tylko nowe wzory protokołupowypadkowego i druki dokumentów z zakresu szkoleń bhp. Więcej na ten temat znajdziesz na Portalu BHP. Tu znajdziesz również aktualne wzory obowiązujących dokumentów.
Treści zawarte w protokole powypadkowym muszą odpowiadać ustalonym faktom. A co, jeżeli tak nie jest? Czy zespół powypadkowy odpowiada cywilnie, karnie za sporządzenie protokołu mijającego się z prawdą? Zobacz jaką odpowiedzialność może ponosić zespół powypadkowy.
Informacje zawarte w tym artykule odpowiedzą na pytania:
Jakie konsekwencje może ponieść zespół powypadkowy za poświadczenie nieprawdy?
Kiedy do odpowiedzialności za nieprawdę w protokole powypadkowym może być pociągnięty pracodawca?
Co zrobi inspektor PIP gdy ustali, że doszło do manipulacji w protokole powypadkowym zmierzających do ukrycia przestępstwa?
Pracownik może żądać sprostowania przyczyny wypadku, wskazanej w protokole ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Oznacza to, że pracownik nie musi wykazywać każdorazowo i indywidualnie szczególnego interesu prawnego z art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego dla uzyskania sprostowania protokołu powypadkowego – stwierdził Sąd Najwyższy.
Aneta Mościcka
Od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje nowy formularz protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Niestety przepis przejściowy zawarty w nowym rozporządzeniu w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy nie jest do końca precyzyjny. Co w przypadku gdy do wypadku doszło w grudniu 2019 r. a protokół sporządzany jest na przełomie roku? Z którego wzoru protokołu powypadkowego należy skorzystać – nowego czy starego?
W zakładzie wydzielono dział, który posiada swojego kierownika, jednak kierownik ten nie podlega dyrektorowi tego zakładu lecz innemu dyrektorowi, który sprawuję opiekę nad kilkoma zakładami. Niestety ów dyrektor dla kilku zakładów nie jest dostępny na bieżąco, co stwarza to problem z zatwierdzeniem protokołu w terminie. Czy dyrektor może scedować zatwierdzanie protokołów powypadkowych na kierownika lub innego dyrektora?
W tym roku zmianie uległy wzory kilku dokumentów bhp, m.in. protokół powypadkowy, druki dokumentów z zakresu szkoleń bhp. Przypominamy, że wraz z końcem roku upływa również koniec okresu przejściowego, kiedy to można było używać zarówno starych wzorów tych druków jak i nowych.
Kinga Grodzicka-Lisek
Jaki zestaw dokumentów jest przekazywany poszkodowanemu w wypadku przy pracy, gdy tworzy się kolejny protokół po złożeniu przez niego zastrzeżeń do tego pierwszego? Czy dołącza się pełny pierwszy zestaw bez podpisu pracodawcy (protokół i załączniki)?
W przypadku śmiertelnego, ciężkiego lub zbiorowego wypadku przy pracy z udziałem pracownika tymczasowego protokół powypadkowy powinien otrzymać inspektor pracy. Problem w tym, że z przepisów nie wynika, kto ma obowiązek przekazania protokołu właściwemu inspektorowi. Czy powinien zrobić to pracodawcy użytkownik, czy może agencja pracy tymczasowej, która jest formalnym pracodawcą dla pracownika tymczasowego?
Co powinien zrobić pracownik służby bhp, jeżeli pracodawca nie zatwierdzi protokołu powypadkowego?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone