Sklep
Jak często należy wykonywać ocenę ryzyka zawodowego na poszczególnych stanowiskach?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Czy istnieje wymóg aby w zespole do oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy uczestniczył przedstawiciel załogi (brak związków zawodowych)?
Halina Góralska
Co powinna zawierać informacja wysyłana do pracownika na temat ryzyka zawodowego, np. zagrożenie, źródło zagrożenia, skutki zdrowotne i środki profilaktyczne z podaniem wyliczonego poziomu ryzyk? Jaką cześć z pełnej dokumentacji ryzyka zawodowego powinien otrzymać pracownik?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Według Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie prawidłowa reakcja pracodawcy powinna zmierzać do wyeliminowania lub ograniczenia stwierdzonych zagrożeń i przeprowadzenia ponownej oceny ryzyka zawodowego po wypadku przy pracy. Zobacz, jak Sąd uzasadnił konieczność aktualizacji oceny ryzyka zawodowego po wypadku przy pracy i co należy wówczas uwzględnić? Poznaj również stanowisko Sądu i PIP w zakresie udostępniania instrukcji BHP pracownikom poza stanowiskiem pracy.
Anna Słowińska
Prawnik
Które dokumenty z przeprowadzonej oceny ryzyka zawodowego przeznaczone są dla pracodawcy?
Jak przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego za pomocą metody Risk Score?
Józef M. Boguszewski specjalista ds. bezpieczeństwa procesów przemysłowych, ekspert z zakresu oceny ryzyka zawodowego i systemów zarządzania bezpieczeństwem
Samo przeprowadzenie oceny ryzyka poprzez określenie, czy jest małe, czy duże to jeszcze nie wszystko. Konieczne jest również wskazanie jakie działania należy podjąć, aby obniżyć poziom ryzyka zawodowego tam gdzie jest on nieakceptowalny. Ponadto raz przeprowadzona ocena nie jest wieczna. Zatem, jakie działania należy podejmować po dokonaniu oceny ryzyka na danym stanowisku pracy? Oto kilka wskazówek.
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Z tego tekstu dowiecie się:
− Jakie działania należy jeszcze podjąć po dokonana oceny ryzyka?
− Kiedy konieczne jest ponowne przeprowadzenie oceny ryzyka?
− Jak powinien wyglądać plan poprawy warunków bhp?
Już jest dostępne najnowsze wydanie praktycznego informatora „Ocena ryzyka zawodowego”. To publikacja, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego pracownika służby bhp i wszystkich osób zajmujących się kwestiami bhp w firmie. Z tą publikacją, bez problemu, krok po kroku przeprowadzicie ocenę ryzyka zawodowego na każdym stanowisku pracy.
Jeżeli na terenie zakładu jednego pracodawcy, stale wykonują pracę również pracownicy drugiego pracodawcy, którzy szkoleni są przez niego (np. szkolenia stanowiskowe) i wyznaczony jest koordynator bhp. Przy jednym stanowisku pracę wykonują pracownicy obu pracodawców i zapoznawani są z jedną oceną ryzyka zawodowego wykonaną przez pierwszego pracodawcę. Czy można zatem zapoznawać pracowników z oceną ryzyka zawodowego wykonaną przez pracodawcę na terenie, którego wykonywana jest praca? Czy jednak drugi pracodawca musi opracować swoją ocenę ryzyka jako osobny dokument i zapoznawać z nią swoich pracowników?
Mariusz Foremniak
Gł. specjalista ds. bhp
Proces produkcji pieczywa w piekarniach to nie tylko sam wypiek pieczywa, ale także wiele różnych czynności technologicznych oraz prace związane z obsługą maszyn i urządzeń produkcyjnych. Pracownik narażony jest na wiele czynników niebezpiecznych, szkodliwych i uciążliwych występujących przy wykonywaniu tego zawodu. Dlatego tak istotne jest właściwe przeszkolenie stanowiskowe pracownika zatrudnionego na tym stanowisku. Szczególnie ważne jest uświadomienie mu zagrożeń, które mogą wystąpić w pracy. Mając to na uwadze ekspert Portalu BHP przygotował prezentację, która pomoże Wam w przygotowaniu i przekazaniu wiedzy pracownikowi.
Obowiązek pracodawcy informowania pracowników o ryzyku zawodowym dotyczy każdego pracownika, niezależnie od rodzaju zajmowanego stanowiska – orzekł NSA we Wrocławiu 2 października 2002 r. sygn. akt. II SA/Wr/319/00. Ponadto obowiązki pracodawcy w zakresie bhp mają kategoryczny i bezwarunkowy charakter, czyli dotyczą wszystkich stanowisk pracy w zakładzie, zaś ich wykonanie nie jest uwarunkowane oceną danej pracy jako związanej z ryzykiem mieszczącym się lub odbiegającym od normalnego doświadczenia zawodowego.
Prawnik; Vox Poland Pomoc Prawna
Kto powinien ocenić ryzyko zawodowe (sporządzić dokumentację) pracowników podwykonawcy? Czy specjalista ds. bhp firmy zlecającej prace, czy obowiązek leży po stronie podwykonawcy?
Halina GóralskaGł. Specjalista ds. bhp,wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
W jaki sposób prawidłowo uwzględnić w dokumentacji oceny ryzyka zawodowego zagrożenie związane z upadkiem pracowników na tym samym poziomie w wyniku potknięcia się o występujące przeszkody t.j. instalacje technologiczne, progi, zagłębienia w podłodze oraz jakie działania i zasady ochrony przed tym zagrożeniem zastosować?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Ryzyko zawodowe jest ściśle związane ze środowiskiem pracy. Dla takich samych stanowisk, ale w różnych warunkach pracy, zagrożenia i poziom ryzyka mogą być różne. Jednak aby ułatwić zadanie przedstawiamy ocenę ryzyka zawodowego na stanowisku pracy cieśli. Materiał opracowany na podstawie metody RISC SCORE. Jednocześnie przypominamy, że w ramach charakterystyki stanowiska pracy należy sporządzić wykaz wykonywanych na nim czynności. Sporządzając go, trzeba zwrócić szczególną uwagę na te czynności, które będą miały istotny wpływ na ryzyko zawodowe, tzn. przy których występują zagrożenia.
Ocena ryzyka zawodowego na stanowiskach medycznych nie jest prosta, nie mniej jednak jest obowiązkowa. Z myślą o takich stanowiskach prezentujemy przykładową ocenę ryzyka zawodowego pielęgniarki. Jednak tym razem jest to stanowisko pracy pielęgniarki w domu pomocy społecznej dla psychicznie chorych. Pobierz przykładowy dokument i wykorzystaj podczas oceny ryzyka zawodowego w swojej placówce.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone