Sklep
W spółce o profilu medycznym, takiej jak Medicover, ważna jest profilaktyka i minimalizowanie ryzyka zawodowego pracowników. Duże znaczenie ma również zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom przy jednoczesnej wysokiej jakości świadczonych usług. O praktykach i rozwiązaniach w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy opowiada Marzena Zych, kierownik ds. Bhp i Ppoż. w Medicover Sp. z o.o.
Obniżanie kosztów w firmie to cel niemal każdego pracodawcy. Można oczywiście ciąć wydatki, jednak na dłuższą metę nie jest to trafione rozwiązane. Proponujemy inny sposób – zminimalizowanie ryzyka zawodowego. To rozwiązanie jest skuteczne i korzystne nie tylko dla pracodawcy ale również dla pracowników. Oto wskazówki, jak wybrać sposób ograniczania ryzyka zawodowego w firmie.
Podobnie jak w przypadku innych zagrożeń, tak i w sytuacji narażenia na promieniowanie optyczne pracodawca, oceniając ryzyko zawodowe, powinien brać pod uwagę specyficzne uwarunkowania występujące na stanowisku pracy.
Dla wszystkich stanowisk pracy należy m.in. opisać stanowisko pracy i stosowane środki techniczne oraz materiały, a także określić zagrożenia, ich źródła i możliwe niekorzystne skutki zdrowotne, wywołane tymi zagrożeniami. W zakresie oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy informatyka trzeba wziąć pod uwagę wykonywane zadania i czynności m.in. w pomieszczeniu serwerów.
Lesław Zieliński
Obszary o największym ryzyku wypadków przy pracy i przestrzeganie przepisów bhp to jeden z tematów posiedzenia sejmowej Rady Ochrony Pracy, które odbyło się we wtorek, 26 sierpnia 2014 r. na godz. 10.00. Tematem sesji był również program wsparcia z funduszu wypadkowego poprawy warunków pracy w przedsiębiorstwach o wysokim poziomie ryzyka.
Pracodawca powinien poinformować pracownika przed przystąpieniem do pracy w delegacji o ryzyku zawodowym, jakie występuje na danym stanowisku. Informacja ta może być przekazana podczas szkolenia wprowadzającego lub później, lecz zawsze przed przystąpieniem do pracy.
Adam Słomka
Wakacje to świetny czas na odpoczynek zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Ale należy pamiętać, że miną szybko i trzeba się dobrze przygotować do nowego roku szkolnego. A dobre przygotowanie to oczywiście odpowiednio przeprowadzona ocena ryzyka zawodowego.
Błędy w ocenie ryzyka zawodowego pojawiają się, jeżeli w procesie szacowania ryzyka zawodowego zadowalający wynik został osiągnięty na skutek nieprawidłowości w procesie oceny poszczególnych parametrów mających wpływ na wynik końcowy.
Lesław Zieliński, były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy, zawarte w porozumieniu dotyczącym zwalczania stresu związanego z pracą, podpisanym w lutym 2013 r. przez centrale 6 organizacji związkowych i pracodawców, zalecenia formalnego uwzględnienia czynnika stresu w ocenie ryzyka zawodowego są nowatorskie i bardzo pożądane w zakresie ochrony przed negatywnym wpływem stresu zawodowego.
Ocena ryzyka zawodowego dotycząca ratowników medycznych oraz kierowców karetek pogotowia ratunkowego jest stosunkowo trudna. Wpływ na to ma przede wszystkim duże prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia, na które nie może mieć wpływu zarówno pracodawca, bezpośredni przełożony, jak i sam pracownik.
Czy w karcie oceny ryzyka zawodowego pracodawca powinien poinformować pracownika o środkach ochrony zbiorowej i indywidualnej jakie zastosował celem zminimalizowania ryzyka, czy może w takich kartach wpisać również zalecenia skierowane do pracowników np. zachowanie środków ostrożności w czasie poruszania się po terenie zakładu, dbanie o porządek na stanowisku pracy itp. Chodzi o pracowników administracyjno-biurowych.
Czy lekarz, który nie ma bezpośredniego kontaktu z substancją chemiczną np. lek cytostatyczny ( lek, którego działania i kontakt jest bardzo szkodliwy), pacjent cytostatyczny - jest narażony, jakiego typu jest to zagrożenie, jaką informację zamieścić w ORZ oraz jak ocenić wielkość ryzyka?
Proszę o pomoc w kwestii oceny ryzyka zawodowego pracownika służby zdrowia narażonego na zranienie ostrym narzędziem podczas udzielania świadczeń zdrowotnych. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 czerwca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotny - paragraf 3 ust. 1 pkt 2 w karcie oceny ryzyka zawodowego należy podać stan zdrowia pracownika, w tym choroby przewlekłe na które choruje. Proszę o odpowiedź od kogo mam uzyskać tą informację (od pracownika, a może lekarza medycyny pracy) i jakie ma ona znaczenie dla samej oceny ryzyka zawodowego
Anna Błażejczyk
15 lutego 2014 r. weszły w życie przepisy wskazujące rodzaje i ilości substancji niebezpiecznych, których znajdowanie się w zakładzie decyduje o zaliczeniu go do zakładu o zwiększonym ryzyku albo zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone