Sklep
Czy i w jaki sposób pracodawca powinien zapoznawać swoich pracowników z ryzykiem zawodowym, jeśli deleguje pracowników poza stałe miejsce pracy. Pracownik jest delegowany do klienta i u niego pracuje, po odbyciu szkolenia wprowadzającego bhp (nie jest to szkolenie stanowiskowe). Poziom i rodzaj ryzyka w delegacji (projekty energetyczne, na czynnych zakładach przemysłowych) bywa zdecydowanie różny od pracy w biurze na stanowisku podstawowym. Pracownik posiada aktualne badania lekarskie, szkolenia bhp wstępne (instruktaż ogólny + stanowiskowy) na stanowisku podstawowym + szkolenie okresowe bhp. Jakie dokumenty pracodawca powinien wystawić , aby prawidłowo udokumentować zapoznanie pracownika z ryzykiem zawodowym w tej sytuacji?
Adam Słomka
Firma magazynowa sprzedaje środki ochrony roślin .Czy w skierowaniu na badania profilaktyczne dla kierownika , który nadzoruje pracę pracowników magazynowych należy wpisać iż jest to praca kierownika w strefie podwyższonego ryzyka. Kierownik ma swoje biuro, a w magazynie przebywa sporadycznie. Nie ma kontaktu z chemią tak jak pracownicy na stanowiskach robotniczych
Tomasz Zwolak
17 września wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące szczegółowych wymagań dotyczących prowadzenia ruchu odkrywkowego zakładu górniczego, m.in. w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym oceniania i dokumentowania ryzyka zawodowego oraz stosowania niezbędnych rozwiązań zmniejszających to ryzyko oraz w zakresie bezpieczeństwa pożarowego.
W firmie jest około 30 wyodrębnionych biur, w których pracuje ponad 300 osób, czy karty oceny ryzyka zawodowego powinny trafić do wszystkich biur w tym samym czasie? Czy dopuszczalne jest dostarczanie ich stopniowo?
dr inż. Adam Słomka ekspert z zakresu oceny ryzyka zawodowego były pracownik dydaktyczny Ośrodka Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu
Nie ma ścisłych reguł prowadzenia oceny ryzyka zawodowego. Metodę i narzędzia należy dobierać w zależności od rodzaju działalności, wielkości zakładu pracy oraz stosowanych technologii.
Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy powinno być jednym z centralnych celów każdej firmy - niezależnie od jej wielkości - z 3 powodów, mianowicie:
Celem oceny ryzyka zawodowego jest umożliwienie pracodawcy podjęcia odpowiednich kroków zapewniających bezpieczeństwo i higienę pracy pracownikom.
Znajomość i zrozumienie poniższych pojęć jest podstawą oceny ryzyka zawodowego w firmie. Każdy specjalista ds. bhp powinien je znać, ponieważ bezpośrednio - w mniejszym lub większym stopniu - dotyczą jego codziennej, ciężkiej pracy.
Po wykonaniu oceny ryzyka zawodowego pracodawca ma obowiązek poinformować pracowników o:
Chcąc przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego musicie najpierw odpowiednio się do niej przygotować. Przygotowanie to powinno polegać na:
Na skuteczność prewencji wypadkowej i chorobowej mają wpływ błędy w ocenie ryzyka zawodowego.
Często po zidentyfikowaniu zagrożeń i ocenie istniejących środków bezpieczeństwa okazuje się, że nie ma pewności, czy ryzyko zawodowe można zaakceptować. Oszacowanie, że ryzyko zawodowe jest małe, opiera się zazwyczaj na założeniu niskiego lub bardzo niskiego prawdopodobieństwa wystąpienia wypadku lub choroby zawodowej.
Jeżeli w wyniku przeprowadzanych ocen ryzyka zawodowego na poszczególnych stanowiskach pracy okaże się, że potrzebne jest podjęcie działań profilaktycznych to najpierw należy rozważyć 2 kwestie:
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone