Sklep
Czwarta fala koronawirusa nadal rośnie. Coraz większa liczba pracowników ma pozytywny wynik testu na COVID-19. Jednak czy każdy taki wynik wymusza na pracodawcy podjęcie działań? Co w sytuacji, kiedy pracownik zrobi test apteczny na COVID i o jego pozytywnym wyniku poinformuje przełożonego dopiero po kilki dniach? Czy jedynym wiarygodnym testem, będącym podstawa do wysłana pracowników na kwarantannę są testy szpitalne/sanepidowskie?
Michał Culepa
Z tego tekstu dowiesz się:
Czwarta fala koronawirusa przybiera na sile. Coraz więcej osób zgłasza pracodawcom, że mają pozytywny wynik testu na COVID-19. W przypadku zachorowania jednego z pracowników na koronawirusa pracodawca musi zgłosić do sanepidu pracowników po kontakcie z osobą chorą na COVID-19. Czy w takim wypadku wystarczy, że pracodawca prześle e-mailem listę takich pracowników do sanepidu? Czy Sanepid może wymagać innej formy zgłoszenia – poprzez portal gov.pl za pomocą profilu zaufanego? Dowiedź się więcej na ten temat.
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
w prawidłowy sposób zareagować w przypadku zachorowania pracownika na COVID-19,
w odpowiedniej formie dokonać zgłoszenia do sanepidu pracowników po kontakcie z osobą chorą na COVID-19
w odpowiednim czasie odwołać się od decyzji sanepidu.
Niestety coraz większa liczba zakażeń wśród pracowników budzi wiele pytań o to jak powinien zachować się pracodawca, którego pracownik zachorował na COVID-19? Co w takiej sytuacji rekomenduje Centralny Instytutu Ochrony Pracy? Jakie działania podjąć by sprostać wytycznym sanepidu? Jak zgodnie z prawem realizować zalecenia organów nadzoru takich jak GIS? Jak przepisy BHP mają się w takiej sytuacji do ochrony prywatności i danych osobowych zakażonego pracownika? Sprawdź obowiązki pracodawcy.
Mariusz Kusion
Przypadki zachorowań na COVID-19 to obecnie codzienność, wpisująca się również w życie zakładów pracy. Niezależnie od przebiegu choroby, pracodawcy mogą mieć wątpliwości w zakresie konieczności informowania stacji sanitarno-epidemiologicznych o potwierdzonych przypadkach zachorowań wśród zatrudnionych. Warto zatem wiedzieć, jak przedstawia się powyższy problem na chwilę obecną.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Obecnie przepisy antycovidowe zmieniają się niemal codziennie. Czasami trudno za nimi nadążyć. Coraz większa liczba pracodawców proponuje swoim pracownikom tzw. szybkie testy na COVID-19. I tu rodzi się pytanie, co zrobić z wiedzą na temat pozytywnych wyników testów. Sprawdź, czy jako pracodawca masz obowiązek informować SANEPID o dodatnich wynikach testów na COVID wśród pracowników?
Jeżeli jeden z pracowników poinformuje pracodawcę, że występują u niego objawy koronawirusa pracodawca powinien podjąć odpowiednie działania. Między innymi pracodawca powinien skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną i poinformować o wystąpieniu u pracownika objawów sugerujących zakażenie koronawirusem. Najbardziej właściwą formą dokonania takiego powiadomienia powinna być forma pisemna. W tym celu możesz wykorzystać wzór powiadomienia zamieszczony na Portalu BHP.
Termin wykonania decyzji sanitarnych lub bhp powinien być przez organy kontrolne tak ustalany, aby wykonanie obowiązków było możliwe do zrealizowania w wyznaczonym czasie. Termin musi być realny do zrealizowania. Ustalenie terminu powinno też uwzględniać słuszny interes pracodawcy – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 29 listopada 2018 r., sygn. III SA/Gd 598/18.
Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Czy pracownicy basenu tj. ratownicy wodni, pracownicy techniczni, sprzątaczki, kasjerki powinni być skierowani na badanie sanitarno-epidemiologiczne?
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Czeka Cię wizyta inspektora sanepidu i zastanawiasz się, jaka jest procedura pokontrolna Państwowej Inspekcji Sanitarnej w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w zakładzie pracy? Chcesz wiedzieć, czy zakład ma określony czas na zlikwidowanie nieprawidłowości i po tym terminie wydawana jest przedmiotowa decyzja administracyjna? Od czego zależy wysokość mandatu wystawianego przez PIS? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.
Prawnik, ekspert prawa pracy
Czy nauczyciel w szkole podstawowej ma obowiązek posiadania badania sanitarno-epidemiologicznego?
Jak informuje Gazeta Prawna już niebawem Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej, aby udać się na kontrolę w pomieszczeniach, gdzie jest wytwarzana, dystrybuowana lub przechowywana żywność nieopakowana lub opakowana częściowo będą musieli wykonać badania sanitarne.
Czy sekretarka podająca do picia kawę, herbatę oraz inne napoje powinna mieć książeczkę sanepidu?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone