Sklep
Pracownik przynosi zaświadczenie lekarskie wydane przez np. lekarza rodzinnego, że nie powinien pracować na stanowisku, na którym pracuje obecnie w określonych warunkach. Pracownik posiada badania lekarza medycyny pracy, które są ważne i nie ma w nim przeciwskazań do pracy na dotychczasowo zajmowanym stanowisku. Jak postąpić w sytuacji, gdy pracownik przyniesie takie zaświadczenie, od lekarza rodzinnego? Czy należy takie badania honorować, czy też nie i opierać się wyłącznie na badaniach lekarza medycyny pracy?
Mariusz Foremniakprawnik, Główny specjalista ds. BHP
Czy według nowego wzoru skierowania na badania lekarskie, w miejscu na opis warunków pracy, przy czynnikach fizycznych należy wpisać np. hałas lub inny czynnik jeśli taki występuje, nie posiadając wyników z pomiarów środowiska pracy dla tego wpisywanego czynnika? Mowa tutaj o pracownikach wykonujących prace na stanowiskach niestacjonarnych, na terenie budów lub na terenie innego pracodawcy?
Mariusz ForemniakGł. specjalista ds. BHP, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Nowy wzór skierowania na badania lekarskie pracowników wypełnia pracodawca (bezpośredni przełożony pracownika).Wszystko jasne, gdy są znane zagrożenia ze względu na wykonywanie pomiarów środowiskowych w firmie. Co zrobić, gdy pracownicy danej Firmy – serwisanci, świadczą usługi na obiektach inwestora zewnętrznego i praktycznie nie jest wiadome co tam się emituje w procesach produkcyjnych u tego inwestora, a tym bardziej, jakie są wartości tych emisji w porównaniu do NDS czy NDN. Co w takiej sytuacji należy wpisać do skierowania, aby lekarz przeprowadzający badania po pierwsze przyjął takie skierowanie a po drugie wiedział o co chodzi? Czy możemy wpisać – brak narażeń na żaden z czynników jak w skierowaniu – choć wiemy, że występują ale nie wiemy jakie i o jakim natężeniu? Czy żądać od inwestora konkretnych informacji w kwestii emisji i wykonywanych przez niego pomiarów środowiskowych?
Mariusz Foremniak Gł. specjalista ds. BHP, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
W związku z wprowadzeniem nowego wzoru skierowania na badania lekarskie wydawane są 2 egzemplarze takiego skierowania. Czy obydwa egzemplarze otrzymuje pracownik? Co się dzieje z 2 egzemplarzem skierowania?
Kinga Grodzicka-Lisek prawnik specjalizujący w prawie pracy i bhp
Czy nowy wzór skierowania na badania lekarskie wstępne, okresowe lub kontrolne, który jest określony, podany w rozporządzeniu może być zmodyfikowany? Czy należy ściśle przestrzegać tego wzoru? W skierowaniach w naszym szpitalu, stosujemy opis warunków pracy, a także rozszerzone narażenie zawodowe z podaniem: pracy przy komputerze, przeciążenia układu mięśniowo-szkoleniowego (przenoszenie pacjentów), dźwiganie, wymuszona pozycja ciała, praca na wysokości, kontakt z materiałem biologicznie zakaźnym, narażenie na substancje chemiczne o działaniu rakotwórczym, uczulającym, pole elektromagnetyczne, jonizujące i inne. Czy w narażeniu należy podawać ostatnie pomiary substancji rakotwórczych, pola elektromagnetycznego i jonizującego? Czy pierwszą część skierowania może wypełniać dział kadr, a drugą inspektor bhp?
Mariusz Foremniak, gł. specjalista ds. BHP, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Jak należy rozumieć zapis nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia mówiący, że „skierowanie, na badanie lekarskie, jest wydawane w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje osoba kierowana na badania.", Czy osoba kierowana do lekarza musi także otrzymać dla siebie jeden egzemplarz skierowania? Czy to jest ten, który oddaje lekarzowi medycyny pracy?
Od 1 kwietnia 2015 r. obowiązuje nowy wzór skierowania na badania lekarskie pracowników. Wzór ten jest jeden dla wszystkich badań profilaktycznych i wszystkich pracowników. Zmiana wzoru skierowania związana jest ze zmianą od 1 kwietnia 2015 r. przepisów dotyczących badań wstępnych pracowników. Sprawdź, jak wypełnić i w jakich przypadkach nowy wzór skierowania na badania lekarskie.
Kinga Grodzicka-Lisek
1 kwietnia 2015 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z 26 marca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 2015 r. poz. 457). Rozporządzenie zmienia m.in. wzór skierowania na badania lekarskie.
Od 1 kwietnia 2015 r. szykują się zmiany w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy. Zmiany warunkowane są zmianą art. 229 Kodeksu pracy obowiązującą od 1 kwietnia br.
Jak należy zakwalifikować zdarzenie jeśli pracownik ulegnie wypadkowi (poślizgnięcie na schodach ze złamaniem nogi) w siedzibie zakładu pracy w drodze pomiędzy podpisaniem listy obecności a przejściem do innego pokoju po odbiór skierowania na badania kontrolne? W literaturze spotkałam się z poglądem, że są to czynności niemające bezpośredniego związku z wykonywaniem pracy, ale prawnie i życiowo uzasadnione istotą stosunku pracy więc istnieje związek z pracą. Ponadto pracownik przekroczył bramę zakładu pracy - był na terenie zakładu pracy, podkreślam, że podpisał już listę obecności. Wystąpiła przyczyna zewnętrzna, zdarzenie było nagłe, wystąpił uraz.
Jan Pióro
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone