Sklep
Ustalenie, że pracownik uległ w niewyjaśnionych okolicznościach nieszczęśliwemu wypadkowi podczas wykonywania obowiązków pracowniczych w miejscu i czasie pracy ze względu na chorobę alkoholową nie wyklucza uznania zdarzenia za wypadek przy pracy w rozumieniu ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. nr 167, poz. 1322 z późn. zm.; dalej: ustawy wypadkowej) – orzekł Sąd Najwyższy.
Aneta Mościcka
W dzień wolny od pracy (sobota) związki zawodowe działające w przedsiębiorstwie zorganizowały między zakładowy turniej piłki nożnej o Puchar Prezesa. Podczas treningu jeden z pracowników nabawił się zerwania wiązadeł drugi pracownik doznał urazu już podczas rozgrywek (noga w gipsie). Jestem świadom, iż orzeczenia Sądu Najwyższego informują, że takiego zdarzenia nie można uznać za wypadek przy pracy. Zatem mam pytanie czy pod zaistniałą sytuacje można zastosować definicję "zdarzenia traktowanego na równi z wypadkiem przy pracy"?
Jan Pióro
W związku z ustanowionym w Kodeksie pracy zakazem dopuszczenia pracownika do pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego jako zewnętrzną przyczynę wypadku można także potraktować dopuszczenie pracownika do pracy bez przeprowadzenia badań kontrolnych lub na podstawie nieaktualnego zaświadczenia albo w przypadku oczywistej błędności tego orzeczenia, czyli możliwości potraktowania go w taki sposób, jakby nie istniało – orzekł Sąd Najwyższy.
Aneta Mościckadziennikarz, prawnik,specjalista w zakresie prawa pracy
Warunkiem odpowiedzialności na podstawie ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych jest ustalenie wypadku przy pracy w określonym dniu, przy czym negatywne działanie przyczyny zewnętrznej na organizm pracownika, którego skutkiem jest wystąpienie wypadku przy pracy (czyli urazu albo śmierci), ograniczone jest tylko do jednej dniówki roboczej – orzekł Sąd Najwyższy.
Dla uznania zdarzenia za wypadek przy pracy nie wymaga się jednoczesnego wystąpienia przyczyny i skutku. Cecha nagłości odnosi się do czasu trwania zdarzenia, a nie do oddziaływania przyczyny zewnętrznej – orzekł Sąd Najwyższy.
Okręgowa Inspekcja Pracy w Białymstoku w porozumieniu z Nadleśnictwem Szczebra 12 kwietnia zorganizowało naradę szkoleniową w związku z nietypowymi okolicznościami wypadku, do którego doszło na powierzchni leśnej, na której pozyskiwano drewno. Do ogniska technologicznego wpadł człowiek.
Marcin Papierz
Pracownik po zakończeniu pracy wyszedł z budynku zakładu pracy tylnym wyjściem (na ogrodzony plac zakładowy) i udał się do swojego prywatnego samochodu, który był zaparkowany na tym placu. Ponieważ w ciągu dnia padał śnieg, pracownik przed wyjazdem musiał odśnieżyć samochód. W trakcie wykonywania tej czynności pracownik poślizgną się i upadł doznając urazu. Proszę mi podpowiedzieć: Czy to zdarzenie należy kwalifikować jako wypadek przy pracy, czy jako wypadek w drodze z pracy?
specjalista w dziedzinie
bezpieczeństwa i higieny pracy
Jak postąpić w przypadku, gdy wypadkowi ulegnie pracodawca prowadzący działalność gospodarczą i zatrudniający 6 osób? Kto powinien prowadzić postępowanie powypadkowe?
Czy w polskim prawie istnieją przepisy zabraniające noszenia biżuterii przy niektórych pracach produkcyjnych? Sprawa dotyczy zapobieganiu wystąpienia ryzyka związanego z wkręceniem się biżuterii w maszyny, narzędzia lub narażeniu pracownika na porażenie prądem.
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy w przypadku wypadku przy pracy, uznanego przez pracodawcę, a spowodowanego w sposób umyślny przez pracownika płatność zasiłku chorobowego wynosi 100%? Czy poszkodowanej należy się odszkodowanie z ZUS?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Sąd Najwyższy orzekł, że pobicie pracownika przez innego zatrudnionego w szatni przed przystąpieniem do pracy należy uznać za wypadek przy pracy.
Czy sytuację, kiedy pracownik ulega wypadkowi, ale lekarz udzielający pomocy nie wystawia mu zwolnienia, bo uraz jest niewielki należy zakwalifikować jako wypadek przy pracy czy zdarzenie potencjalnie wypadkowe?
Pielęgniarka zatrudniona na umowę zlecenie uległa wypadkowi (wypadek drogowy w czasie przewozu chorego dziecka). Obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim, domaga sie od pracodawcy, aby uznał to zdarzenie za wypadek w pracy. Poszkodowana nie ma ubezpieczenia ani chorobowego ani wypadkowego. Zakład w którym pracuje na umowę o pracę, za zwolnienie płaci jej 80% pensji. Czy w tym przypadku pracodawca musi powołać zespół powypadkowy i uznać to zdarzenie za wypadek przy pracy?
Pracodawca zorganizował wyjazd integracyjny dla pracowników, na którym w ramach zajęć rekreacyjnych urządzono mecz piłkarski. Podczas meczu jeden z pracowników doznał urazu. Czy takie zdarzenie można zakwalifikować jako wypadek przy pracy? Wyjazd nie był obowiązkowy, lecz dobrowolny.
Przy umowie zlecenia nie potrącono składki wypadkowej, ponieważ zleceniobiorca pracuje na etat w innej firmie i osiąga wyższe dochody od minimalnych. W trakcie wykonywania umowy zlecenia uległ wypadkowi. Czy należy mu się odszkodowanie na podstawie karty wypadku?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone