Sklep
Pracownica wykonująca pracę zdalną (od godz. 8.20), przed rozpoczęciem pracy ok 7.30 odwoziła dziecko do szkoły. W drodze powrotnej uległa wypadkowi. Czy zdarzenie to należy zakwalifikować jako wypadek w drodze do pracy? Jeżeli tak to na jakiej podstawie.
Ewa Krause ekspert zagadnień bhp w prawie pracy.
Pracownik dojeżdża do pracy własnym samochodem. Średni czas dojazdu do pracy to 40 min. Po drodze miał wstąpić do apteki po leki dla rodziców i je im dostarczyć. Apteka zlokalizowana jest na trasie do pracy, dom rodziców również. Pracownik zeznał, że tuż po godz. 11:00, na 3 godziny przed rozpoczęciem pracy, wyszedł z domu i rozpoczął drogę do pracy. Podczas schodzenia ze schodów zewnętrznych do samochodu źle postawił stopę i doznał skręcenia kostki. Czy tak wczesna godzina rozpoczęcia drogi do pracy może być przesłanką do nieuznania wypadku w drodze do pracy? Czy załatwianie spraw niedotyczących bezpośrednio poszkodowanego może być uznane za życiowo uzasadnioną potrzebę?
Halina Góralska
Pracownica uległa wypadkowi o godzinie 5.50 przed wejściem do budynku zakładu pracy, dokładnie na chodniku oddzielającym budynek od parkingu. Plac parkingowy i chodnik przed budynkiem należą już do zakładu pracy. W dniu zdarzenia pracownica miała rozpocząć pracę o godzinie 6.00. Czy wypadek powinien być uznany za wypadek w drodze do pracy, czy za wypadek przy pracy?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy
Jeżeli poszkodowany wskaże świadka wypadku (w drodze do lub z pracy; w pracy), czy należy zawsze go wysłuchać i sporządzić dokumentację? Co zrobić, gdy świadek nie chcę uczestniczyć w ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku lub jest z nim utrudniony kontakt? Czy wystarczą wyjaśnienia poszkodowanego i dokumentacja medyczna?
Nie każdy wypadek, do którego dochodzi w czasie drogi do pracy lub z pracy zostanie ostatecznie zakwalifikowany jako wypadek w drodze. Odmowa uznania zdarzenia za wypadek w drodze wymaga uzasadnienia. Jednak nie w ramach ustnej deklaracji pracodawcy, który od samego początku wie, że zdarzenie nie będzie uznane za wypadek w drodze. Takie uzasadnienie odmowy należy umieścić w dokumencie, jakim jest karta wypadku.
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Pracownik po zakończonej zmianie roboczej opuścił zakład pracy, wyszedł poza jego teren. Nagle przypomniał sobie, że zostawił telefon. Wrócił do zakładu pracy, poślizgnął się, złamał rękę? Jakiego rodzaju to wypadek?
Osoba zatrudniona na umowę zlecenie, wykonująca usługi gospodarcze na różnych obiektach, mająca nienormowany czas pracy, miała wypadek w drodze z pracy do domu. Czy do takiego wypadku robi się kartę wypadku?
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Pracownik wykonywał pracę zdalną, jednak w celu sporządzenia dokumentacji musiał przyjechać na chwilę do pracy (siedziby zakładu pracy). W trakcie drogi z domu do zakładu pracy uległ wypadkowi. Jak należy zakwalifikować zdarzenie? Czy jako wypadek przy pracy, czy też w drodze do pracy?
Wypełnianie dokumentacji po wypadku przy pracy może przysporzyć trudności. Jednym z często pojawiających się pytań w trakcie wypełniania dokumentacji powypadkowej jest czy sporządzać i wysyłać statystyczną kartę wypadku w przypadku wypadku w drodze do/z pracy? Poznaj odpowiedź na to pytanie.
Często przy wypełnianiu statystycznej karty wypadku rodzi się pytanie, czy taką kartę sporządzam tylko w przypadku wypadku przy pracy, czy również w przypadku wypadku w drodze do/z pracy? Ekspert Portalu BHP udziela odpowiedzi na ten temat.
Przedstawiciel firmy porusza się samochodem osobowym. Samochód ma do dyspozycji 24 h. W jaki sposób określić drogę z domu do pracy i odwrotnie takiej osoby? Czy to jest tylko droga z domu do samochodu? Czy gdy wsiądzie do samochodu jest już w pracy?
Mariusz Foremniak
Główny specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Pracownicy oprócz wypadkom przy pracy ulegają również wypadkom w drodze do/z pracy. W takich przypadkach często zgłaszają się do pracodawców, czy pracowników służby bhp z zapytaniem, czy w związku z takim wypadkiem też przysługują im jakieś świadczenia. Oto wyjaśnienia jakie należy wówczas przekazać pracownikowi. Znajdziesz tu również wskazówki dotyczące całej procedury postępowania.
Karolina Walas Specjalista BHP Inspektor Ochrony Przeciwpożarowej
Informacje zawarte w tym tekście pozwolą Ci:
Mimo wielu starań pracodawców, podejmowania wielu środków zapobiegawczych wypadki przy pracy się zdarzają. Nawet jeżeli jest to drobny wypadek, wymaga on wdrożenia postępowania powypadkowego. Konieczne jest również wypełnienie określonych dokumentów. Właśnie na dokumentach powinniśmy skupić uwagę. Wiele zespołów powypadkowych miewa trudności w ich wypełnieniu. Mając to na uwadze, Portal BHP, przygotował webinarium, w którym ekspert krok po kroku objaśnia, jak prawidłowo wypełnić najważniejsze druki i dokumenty związane z wypadkiem przy pracy?
Podczas e-szkolenia dowiesz się:
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone