Sklep
Czy w rejestrze wypadków przy pracy powinno się również odnotowywać wypadki zleceniobiorców?
Tomasz ZwolakSpecjalista ds. prawa pracy
Pracownik zaczyna pracę o godz. 7.00, o 6.50 był już na hali tuż przed szatnią, żeby móc przebrać się w strój roboczy. Zauważył że rozwiązało mu się sznurowadło, uklęknął żeby je zawiązać . Wstając zahaczył okiem o wystający pręt w konstrukcji stalowej maszyny. Rana oka krwawiła, przez chwilę nic nie widział na to oko. Zdarzenie zgłoszono przełożonemu i natychmiast udał się na izbę przyjęć. Tam założono szwy na powiece, wypisano zwolnienie lekarskie i odesłano do domu. Czy dane zdarzenie jest wypadkiem w pracy?
Mariusz ForemniakGł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Droga z pracy do domu rozpoczyna się po przekroczeniu bramy firmy i wiedzie do progu domu pracownika. Natomiast przemieszczanie się pracownika do wyjścia z zakładu pracy, po zakończeniu wykonywania obowiązków, pozostaje w związku miejscowym, czasowym i funkcjonalnym z wykonywaniem przez niego zwykłych czynności pracowniczych – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 20 listopada 2014 r. (sygn. akt I UK 120/14).
Kinga Grodzicka-Lisek
Dostałam informacje od pracownicy, że miała wypadek w drodze do pracy (w dalszym ciągu przebywa na zwolnieniu lekarskim) – z rozmowy telefonicznej i oświadczenia pracownicy wynika, że uraz jakiego doznała (złamanie kości śródstopia) nie wynikał bezpośrednio z jakieś przyczyny zewnętrznej, np. z upadku czy poślizgnięcia się . Pracownica w godzinach porannych szła na pociąg, którym miała jechać do pracy gdy nagle poczuła ból w stopie. Ból był na tyle silny, że postanowiła zawrócić do domu. Tego samego dnia udała się na prześwietlenie, które wykazało złamanie. Czy zdarzenie to należy uznać za wypadek w drodze do pracy?
Jan Piórospecjalista w zakresie prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Pracownik w drodze do pracy wstąpił do sklepu spożywczego aby kupić sobie artykuły spożywcze na drugie śniadanie. Wchodząc do sklepu na schodku pracownik potknął się i upadł, doznając urazu stopy. Czy taki wypadek należy uznać jako wypadek w drodze do pracy?
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Pracownik uległ wypadkowi. Rano po opuszczeniu mieszkania pracownica wsiadła do własnego samochodu i kierowała się do swego zakładu pracy, jednak w związku z koniecznością pobrania z bankomatu gotówki skierowała się po drodze do najbliższego bankomatu. Wysiadła na parkingu tuż obok bankomatu, pobrała pieniądze i w drodze do auta schodząc z krawężnika na poziom ulicy obcas zablokował jej się między kostką brukową i doznała urazu podudzia. Pobierane pieniądze przeznaczone były przeznaczone na opłaty dokonywane w kasie zakładu pracy – spłata pożyczki. Była to droga najkrótsza, najdogodniejsza i zachowana w czasie. Czy w świetle opisanych okoliczności zdarzenie należy uznać jako wypadek w drodze do pracy?
Jak zakwalifikować wypadek, któremu uległ pracownik w drodze na okresowe badania lekarskie? Badania okresowe miały być wykonywane przed godzinami pracy o godzinie 8.00. Pracę ten pracownik w danym dniu rozpoczynał o 14.00
Nauczyciel pracuje w wielu szkołach. W każdej z nich pracuje na część etatu. Po zakończeniu pracy w jednej szkole udawał się do pracy do innej szkoły. Pod druga szkołą potknął się na chodniku i upadł czego skutkiem było złamanie ręki. Po wizycie w szpitalu w obu szkołach przedstawił zwolnienie lekarskie i zgłosił w pierwszej z nich zdarzenie jako wypadek w drodze z pracy, a w drugiej jako wypadek w drodze do pracy. Czy na podstawie przedstawionych okoliczności obie szkoły muszą sporządzić pełną dokumentację wypadkową (karta wypadku w drodze do i z pracy)?
Jan Pióro
Pracownik jadąc prywatnym samochodem do pracy uległ wypadkowi. W dniu zdarzenia panowała gęsta mgła; pracownik wskazał, że przyczyną zewnętrzną wypadku była owa mgła. Pracownik choć jechał wolno i starał się być ostrożny doznał wypadku, a ponadto został ukarany mandatem z tytułu niedostosowanie prędkości do panujących warunków. Czy zespół powypadkowy powinien uznać to zdarzenie jako wypadek w drodze do pracy?
Poszkodowana, która w uległa wypadkowi w drodze do pracy zgłosiła to pracodawcy dopiero po dwóch miesiącach. Co należy zrobić w tej sytuacji?
specjalista w dziedzinie
bezpieczeństwa i higieny pracy
W firmie znajduje się sklepik zakładowy. Jest on zlokalizowany na terenie fabryki, w części administracyjnej. Pracownicy produkcyjni, zgodnie z ustalonymi wytycznymi, mogą korzystać ze sklepiku przed rozpoczęciem zmian, lub po zakończeniu pracy.Jak traktować nieszczęśliwy wypadek pracownika produkcji, zaistniały przed rozpoczęciem zmiany, właśnie w sklepiku zakładowym? Czy można zakwalifikować go jako wypadek przy pracy lub wypadek w drodze do pracy?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Pracownik, wsiadając do swojego samochodu 15 minut przed rozpoczęciem pracy, poczuł pieczenie w okolicach serca. Tafił do szpitala i ma 2 tygodnie zwolnienia. Okazało się, że miał stan przedzawałowy. Czy taką sytuację można uznać za wypadek w drodze do pracy?
Pracownik rozpoczyna pracę o godz. 8. O godz. 7.50 wchodził do budynku zakładu pracy, na schodach wejściowych przewrócił się i skręcił nogę. Moim zdaniem jest to wypadek przy pracy, mam tylko wątpliwości co do związku z pracą, bo pracy jeszcze nie podjął, dopiero szedł na stanowisko pracy. Czy przypadkiem ZUS tego nie zakwestionuje?
Pracownik przyjechał do pracy prywatnym samochodem na godzinę 22, czyli na trzecią zmianę na parking ogólno zakładowy (dostępny dla większości pracowników, a w godzinach nocnych dla wszystkich pracujących). Wychodząc z samochodu przytrzasnął sobie palec prawej ręki i doznał urazu. Czy tego rodzaju wypadek należy uznać jako wypadek w drodze do pracy czy w pracy?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone