Sklep
Jak potraktować wypadek w drodze do pracy w sytuacji kiedy pracownik ma zadaniowy czas pracy? Drogę do pracy nie można porównać do drogi wskazywanej w definicji określającej wypadek w drodze do pracy, ponieważ pracownik był na mieście i z miejsca spożycia posiłku pokonywał drogę najbliższą do pracy na hulajnodze.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Czy jest przepis wskazujący kto przeprowadza postępowanie powypadkowe w przypadku wypadku w drodze do lub z pracy? Czy obowiązkowo musi dokonywać tych ustaleń pracownik służby bhp?
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Problem niebezpiecznych zdarzeń związanych z pracą, w wyniku których nikt nie doznaje urazu, nie ma poszkodowanych, pojawia się w wielu firmach. Często wówczas nasuwają się pytania, jak zakwalifikować takie zdarzenie, jakie rodzi ono obowiązki, czy wymaga sporządzenia jakiejś dokumentacji, podjęcia działań ze strony służby bhp lub pracodawcy? Mając na uwadze powyższe wątpliwości, przygotowaliśmy szkolenie, które przybliży i wyjaśni problematykę sytuacji potencjalnie wypadkowych.
Czy za wypadek przy pracy należy uznać zdarzenie, które nastąpiło w sytuacji, gdy pracownik wyszedł w czasie pracy do sklepu i nie powiadomił o tym, że wychodzi przełożonego? A w przypadku, gdy zgłosi przełożonemu, że wychodzi do sklepu i ulegnie wypadkowi, czy wypadek wtedy jest wypadkiem przy pracy? Czy zawsze pracownik powinien zgłaszać fakt, że wychodzi np. sklepu?
Prawnik, ekspert prawa pracy
Pracownik zatrudniony na stanowisku administracyjno-biurowym w godzinach pracy brał udział w akcji ratowniczej (jest strażakiem ochotnikiem) i uległ wypadkowi. Czy mógł brać udział w takiej akcji jeśli w tym momencie był w pracy? Czy pracodawca w takiej sytuacji ma obowiązek sporządzić protokół powypadkowy?
Czy jako wypadek w drodze do pracy z domu można zaliczyć inne miejsca niż adres zameldowania? Np. droga z hotelu, od domu dziewczyny, czy z miejsca zamieszkania tymczasowego (wynajem domu/mieszkania)?
Jaki jest obieg karty wypadku w drodze do pracy i z pracy do domu?
Halina Góralska
Wprawienie się pracownika w stan nietrzeźwości w czasie odbywania drogi z miejsca wykonywania obowiązków wynikających ze stosunku pracy do siedziby pracodawcy środkiem lokomocji należącym do pracodawcy i kierowanym przez innego pracownika nie wyłącza pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w rozumieniu ustawy wypadkowej – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z w 6 marca 2014 r. sprawie sygn. akt I PK 198/13.
Anna Słowińska
Jeżeli pracownik ulega wypadkowi w drodze do pracy, czy istnieje obowiązek wysyłania do ZUS dokumentacji powypadkowej z prośbą o uznanie zdarzenia a za wypadek w drodze do pracy?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Nauczyciel prowadził nauczanie indywidualne u ucznia w domu. Po zakończeniu takiej lekcji wychodził z bloku w którym mieszkał uczeń i na stopniu przed wejściem do klatki schodowej doznał złamania palca w nodze. Czy to jest wypadek w pracy czy w drodze z pracy.
Czy przy wypadku w drodze do pracy należy powoływać zespół powypadkowy, czy dokumentację może sporządzić sam specjalista spoza zakładu zatrudniony na umowę zlecenie?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Pracownica za zgodą pracodawcy podjęła studia stacjonarne. Pracodawca zapewnia zwolnienie na 1dzień w tygodniu z całości lub z części dnia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas niezbędny, by przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania. Pracownica w dniu przyznanym wyjechała z domu na zajęcia i idąc na nie doznała wypadku? Czy takie zdarzenie będzie wypadkiem w drodze…?
Mariusz ForemniakGł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Pracownik przyjechał do pracy. na parkingu przed bramą wjazdową do zakładu pracy przewrócił się i uległ wypadkowi. Czy takie zdarzenie należy zakwalifikować jako wypadek w drodze do pracy, czy wypadek w pracy? Z wcześniejszych wyjaśnień ekspertów przeczytałem, że droga do pracy kończy się z chwilą przekroczenie bramy zakładu pracy lub po wejściu do budynku, w którym znajduje się miejsce pracy pracownika. W tym przypadku pracownik nie przekroczył jeszcze bramy zakładu pracy.
Halina GóralskaSpecjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Pracownik w czasie pracy przemieszczał się między dwoma miejscowościami (w tym dniu pracował w dwóch miejscach). Wysiadł z busa i przesiadł się na swój rower, którym zamierzał dojechać na miejsce pracy. W czasie tej drogi wywrócił się z roweru doznając urazu kolana. Przebywa na zwolnieniu lekarskim. Rower nie jest jego narzędziem pracy. Ten rower wykorzystuje jedynie prywatnie na dojazdy z dworca bus do pracy. Czy mogę uznać to zdarzenie za wypadek w pracy? Czy raczej nie powinien się tym rowerem przemieszczać bo pracodawca nie dał mu takiego narzędzia?
Mariusz ForemniakGł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Pracownik podczas powrotu z pracy uległ wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego przebywał 34 dni na zwolnieniu chorobowym. Po powrocie ze zwolnienia postanowił zgłosić wypadek jako wypadek w drodze z pracy (o czym wcześniej nie wspominał, przedłożył jedynie zwolnienie lekarskie). Nie ma świadka wypadku oraz na miejscu wypadku nie było policji. Czy istnieją jakieś przesłanki, aby pracodawca (nie) uznał zdarzenia jako wypadek w drodze z pracy?
Jan Pióro
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone