Częstotliwość szkolenia okresowego bhp zatrudnionych na stanowiskach robotniczych
Jak często powinno być przeprowadzane szkolenie okresowe bhp na stanowiskach elektromontera, spawacza, kierowcy samochodu specjalistycznego, operatora koparki, kierowcy ciągnika czy konserwatora zewnętrznej sieci wodociągowo-kanalizacyjnej?
Stanowiska pracy wymienione w pytaniu należą do grupy stanowisk robotniczych. Szkolenie okresowe bhp pracowników zatrudnionych na takich stanowiskach przeprowadza się
w formie instruktażu, nie rzadziej niż raz na 3 lata, a na stanowiskach robotniczych, na których występują szczególnie duże zagrożenia dla bezpieczeństwa lub zdrowia pracowników – nie rzadziej niż raz w roku.
Uprawnienia pracodawcy
Częstotliwość i czas trwania szkolenia okresowego bhp ustala pracodawca po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami, biorąc pod uwagę rodzaj oraz warunki wykonywania prac na określonych stanowiskach.
O tym, z jaką częstotliwością należy prowadzić szkolenie okresowe bhp na stanowiskach robotniczych, decyduje pracodawca. Podjecie takiej decyzji powinno być poprzedzone konsultacjami z pracownikami lub ich przedstawicielami, a decyzja pracodawcy powinna być wyrażona w przepisach wewnątrzzakładowych.
Postanowienia co do częstotliwości szkoleń okresowych bhp powinny być zawarte w regulaminie pracy obowiązującym u danego pracodawcy lub układzie zbiorowym pracy,
w szczególności układzie zakładowym.
Zwolnienie ze szkolenia okresowego bhp
Z pierwszego szkolenia okresowego bhp u nowego pracodawcy, może być zwolniona osoba, która przedłoży aktualne zaświadczenie o odbyciu w tym okresie u innego pracodawcy wymaganego szkolenia okresowego lub odbyła w tym okresie szkolenie okresowe wymagane dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy stanowisk, jeżeli jego program uwzględnia zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku.
art. 23711 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
§ 15 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 180, poz. 1860).
Kazimierz Żurawski
główny specjalista ds. bhp,
współpracownik firmy doradztwa
z zakresu prawa i ochrony pracy SEKA S.A.
Główny specjalista ds. bhp, dyrektor ds. nadzoru w firmie doradztwa z zakresu prawa i ochrony pracy SEKA S.A.
Inne artykuły w kategorii Szkolenia bhp
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.