Egzamin sprawdzający na koniec szkolenia okresowego bhp
Czy można przeprowadzić egzamin ze szkolenia okresowego bhp pracowników na odległość, jeżeli całe szkolenie odbywało się w formie kształcenia na odległość – przez Internet?
Egzamin kończący szkolenie okresowe bhp pracowników, jak również szkolenie bhp pracodawców wykonujących zadania służby bhp, bez względu na sposób organizacji szkolenia powinien odbywać się bezpośrednio przed komisją egzaminacyjną. Zatem mimo, iż całe szkolenie przeprowadzane było w formie szkolenia na odległość, to jednak egzamin powinien odbywać się poprzez osobiste spotkanie z komisją.
Powołanie komisji egzaminacyjnej
Przepisy zobowiązują organizatora szkolenia do powołania komisji egzaminacyjnej Niestety nie określają składu takiej komisji. Należy jednak przyjąć, że powinna się ona składać przynajmniej z 2 osób. Wśród nich powinien znaleźć się organizator szkolenia albo jego przedstawiciel oraz wykładowca prowadzący szkolenie lub - jeżeli szkolenie prowadziło kilku wykładowców – jeden z nich.
Przykład 1
Jeśli szkolenie przeprowadzała na zlecenie pracodawcy jednostka organizacyjna prowadząca działalność szkoleniową w dziedzinie bhp, to w skład komisji egzaminacyjne może wchodzić pracodawca i przedstawiciel jednostki organizacyjnej prowadzącej szkolenie lub pracownik tej jednostki, któremu powierzono bezpośrednio zorganizowanie szkolenia.
Przykład 2
Jeżeli szkolenie organizował i prowadził pracodawca, do składu komisji można wówczas zaprosić pracownika służby bhp lub pracownika wykonującego zadania tej służby bądź przedstawiciela pracowników.
Gdy nie ma określonego składu komisji (ani personalnego, ani ilościowego), można powołać komisję składającą się z większej liczby osób. Oprócz organizatora szkolenia i prowadzącego w jej skład mogą wejść również przedstawiciele pracowników i związków pracowników, pracownicy zatrudnieni na kierowniczych stanowiskach, pracownicy działu kadr lub służby bhp.
Zadanie komisji egzaminacyjnej
Komisja ma za zadanie ocenić przyswojenie przez uczestnika szkolenia:
- wiedzy objętej programem szkolenia,
- umiejętności wykonywania lub organizowania pracy zgodnie z przepisami i zasadami bhp.
§ 16 ust. 1, § 16 ust. 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 180, poz. 1860).
Kinga Grodzicka-Lisek
prawnik, specjalista z zakresu
prawa pracy i bhp

Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.
Inne artykuły w kategorii Szkolenia bhp
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.