Prowadzenie szkoleń okresowych przez pracodawcę
Czy pracodawca może prowadzić szkolenie okresowe pracowników, czy należy powierzyć to zadanie osobie z zewnątrz?
Szkolenie bhp mogą prowadzić pracodawcy, jeżeli posiadają zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia. To bowiem pracodawca jako organizator szkoleń ma obowiązek zapewnienia wykładowców i instruktorów posiadających zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe
i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia.
Uprawnienia do omawiania określonych tematów
Należy zaznaczyć, że do omówienia niektórych zagadnień podczas szkolenia okresowego danej grupy pracowników niezbędne są odrębne uprawnienia. Ma to miejsce w przypadku tematyki z zakresu pierwszej pomocy. Problematykę tę powinna wykładać osoba mająca ku temu odpowiednie uprawnienia i przeszkolenie z zakresu pierwszej pomocy. Powinien prowadzić je ratownik lub lekarz – czyli fachowiec, chyba że pracodawca posiada uprawnienia do prowadzenia szkoleń
z pierwszej pomocy, np. ukończył kurs na ratownika lub ratownika medycznego. Podobną sytuację mamy w przypadku zagadnień przeciwpożarowych omawianych podczas szkolenia okresowego. Również i w tym przypadku wymagane są osobne uprawnienia z zakresu ppoż. (osobne szkolenie) do omawiania tego tematu podczas szkoleń bhp.
Jeżeli jednak pracodawca posiada takie specjalistyczne uprawnienia to może sam prowadzić szkolenie okresowe. A zatem pracodawca przed podjęciem się przeprowadzenia szkolenia okresowego pracowników powinien zadać sobie pytanie:
czy posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie zawodowe oraz przygotowanie dydaktyczne z każdego tematu, jaki powinien być omówiony podczas szkolenia okresowego danej grupy pracowników zgodnie z programem szkolenia opracowanym na podstawie ramowego programu szkolenia wskazanego w załączniku nr 1 do rozporządzenia szkoleniowego.
Trzeba zaznaczyć również, że bardzo często pracodawca, który sam nie wykonuje zadań służby bhp, nie ma odpowiednich wiadomości z zakresu innych tematów, do których omawiania nie są nawet potrzebna odrębne uprawniania. Takim przykładem mogą być zagadnienia z zakresu oceny ryzyka zawodowego na danym stanowisku lub kształtowania warunków pracy na stanowisku pracy zgodnie z zasadami ergonomii. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że prowadzenie szkoleń okresowych nie należy do zakresu zadań służby bhp. Takie zagadnienie nie zostało ujęte w zakresie zadań służby bhp
w rozporządzeniu w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy. A zatem prowadzeniem szkoleń okresowych nie może być obciąża ny pracownik służby bhp.
§ 5 pkt 3, załącznik nr 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 180, poz. 1860)
§ 2 ust. 1, § 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 1997 r. nr 109, poz. 704)
Kinga Grodzicka-Lisek
prawnik, specjalista z zakresu
prawa pracy i bhp

Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.
Inne artykuły w kategorii Szkolenia bhp
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.