Szkolenia bhp osób fizycznych i prowadzących działalność gospodarczą
Czy osoby fizyczne wykonujące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy oraz osoby wykonujące na własny rachunek działalność gospodarczą podlegają szkoleniom bhp?
Tak, osoby fizyczne wykonujące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy oraz osoby prowadzące na własny rachunek działalność gospodarczą podlegają szkoleniom. Szkolenia takie muszą odbyć, jeżeli pracodawca lub przedsiębiorca niebędący pracodawcą, na rzecz których wykonują pracę, stawia taki warunek i wymaga takich szkoleń.
Kto kieruje na szkolenia bhp osoby fizyczne i prowadzące działalność gospodarczą?
Do obowiązków osoby:
- fizycznej wykonującej pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę,
- prowadzącej na własny rachunek działalność gospodarczą, w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę
należy udział w szkoleniu i instruktażu z tego zakresu oraz poddawać się wymaganym egzaminom sprawdzającym.
Niemniej jednak wśród obowiązków pracodawców, przedsiębiorców niebędących pracodawcami, organizujących pracę osób fizycznych nie ma jasnego wskazania na organizowanie szkoleń bhp tych osób, jak również kierowania ich na takie szkolenia.
Należy mieć jednak na uwadze obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy wszystkim osobom wykonującym pracę na terenie zakładu, bez względu na charakter zawartej z nimi umowy, jak również przestrzegania w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bhp. Jednym z istotnych elementów zapewnienia w zakładzie bezpieczeństwa wszystkim osobom wykonującym pracę na rzecz przedsiębiorstwa jest posiadanie przez te osoby dostatecznej i właściwej znajomości w zakresie bezpiecznego sposobu wykonywania pracy, stosowanych w zakładzie pracy technologii, przepisów z zakresu bhp, wewnątrz zakładowych regulacji (np. regulaminy, instrukcje) itp. Ważnym źródłem tej wiedzy są szkolenia bhp prowadzone w zakładzie przez osoby uprawnione i posiadające doświadczenie w tym zakresie. A więc właściwe jest kierowanie osób fizycznych wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy oraz prowadzących działalność gospodarczą na terenie zakładu na szkolenia bhp i wymaganie od nich ich ukończenia. Natomiast osoby te, jeżeli są na szkolenie kierowane, muszą brać w nich udział i je ukończyć.
Pracownicy/osoby, którzy odbyli szkolenia bhp, będą znać obowiązujące przepisy i zasady bhp w zakresie wykonywanej przez nich pracy. Zmniejsza to prawdopodobieństwo popełnienia przez nich błędów oraz narażenia na niebezpieczeństwo siebie lub innych pracowników/osób.
O tym, czy takiego szkolenia będzie się wymagać od osoby:
- fizycznej wykonującej pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę,
- prowadzącej na własny rachunek działalność gospodarczą, w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę
decydować będzie umowa o świadczenie pracy/usług bądź regulacje wewnętrzne zakładu pracy. Powinno się jednak jasno określić wymóg odbycia szkoleń bhp w umowie o świadczenie pracy/usług przez te osoby.
Kto ponosi koszty szkoleń bhp osób fizycznych i prowadzących działalność
Pracodawca lub przedsiębiorca niebędący pracodawcą, organizujący pracę osób fizycznych nie ma obowiązku pokrywania kosztów związanych ze szkoleniami bhp osób:
- fizycznych wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę,
- prowadzących na własny rachunek działalność gospodarczą, w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę.
Kwestia ta również powinna zostać uregulowana w zawartej umowie o świadczenie pracy/usług.
Oczywiście o ile szkolenie okresowe bhp może być przeprowadzane poza zakładem pracy o tyle szkolenia wstępne powinny odbywać się w zakładzie, w którym będzie wykonywana praca – szczególnie instruktaż stanowiskowy.
art. 3041 w związku z art. 211 pkt 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94)
Kinga Grodzicka-Lisek
prawnik, specjalista z zakresu
prawa pracy i bhp

Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.
Inne artykuły w kategorii Szkolenia bhp
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.