Ponowne zatrudnienie a szkolenie bhp
Czy w przypadku ponownego zatrudnienia pracownika po przerwie (np. 2-tygodniowej, 2-miesięcznej) powinien on ponownie odbyć szkolenie wstępne bhp (instruktaż ogólny i stanowiskowy)?
Znana jest ogólnie obowiązująca zasada, że pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy, jeżeli nie posiada on dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Obowiązek poddania pracownika szkoleniu z zakresu bhp przed dopuszczeniem do pracy został złagodzony w odniesieniu do pracownika podejmującego pracę u tego samego pracodawcy na stanowisku, które zajmował bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.
Dotyczy to sytuacji, w której pracownik bezpośrednio po ustaniu zatrudnienia, ponownie (bez jakiejkolwiek przerwy) nawiązuje stosunek pracy z tym samym pracodawcą na ostatnio zajmowanym stanowisku pracy.
Warunek - aktualne szkolenie bhp
Opisana wcześniej zasada dotyczy wyłącznie pracowników, którzy w okresie zatrudnienia na ostatnio zajmowanym stanowisku pracy zostali poddani wymaganym szkoleniom w dziedzinie bhp i ukończyli je z wynikiem pozytywnym.
Warunkiem koniecznym jest tu także nie upłynięcie wyznaczonego terminu poddania się ponownemu szkoleniu bhp, ustalonego przez pracodawcę w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a jeżeli u danego pracodawcy taka organizacja nie działa, w porozumieniu z przedstawicielami pracowników, wybranymi w tym celu przez załogę w trybie przyjętym w danym zakładzie pracy.
art. 2373 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 180, poz. 1860).
Jan M. Pióro
specjalista z zakresu prawa pracy,
biegły sądowy w dziedzinie bhp
przy Sądzie Okręgowym w Warszawie

Mgr prawa, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, autor wielu publikacji o charakterze poradnikowym wieloletni pracownik Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, ostatnio główny specjalista w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy państwowej Inspekcji Pracy, biegły sądowy przy sądach okręgowych w Warszawie, z zakresu bezpieczeństwo i higiena pracy.
Inne artykuły w kategorii Szkolenia bhp
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.