Szkolenie bhp bezrobotnych jako szkolenie wstępne ogólne
Czy urząd pracy może zlecić firmie prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie bhp oraz szkoleń w tej dziedzinie, przeprowadzenie szkolenia bhp dla osób bezrobotnych? Czy szkolenie to może być traktowane jako szkolenie wstępne ogólne?
Urząd pracy może zlecić firmie szkoleniowej dokonanie przeszkolenia osób bezrobotnych w zakresie bhp. Jednak szkolenie takie nie może być uznane za wypełnienie obowiązku przyszłego pracodawcy dotyczącego przeprowadzenia szkoleń wstępnych ogólnych nowo zatrudnianych pracowników. A zatem szkolenie takie nie może być uznane ani równoznaczne ze szkoleniem wstępnym ogólnym.
Szkolenie wstępne ogólne – obowiązek pracodawcy
Wszystkie osoby przyjmowane do pracy – z zastrzeżeniem osób podejmujących pracę na tym samym stanowisku, które zajmowały u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę – powinny odbyć szkolenie wstępne. Obowiązek zapewnienia przeszkolenia pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem ich do pracy leży po stronie pracodawcy.
Szkolenie wstępne ogólne ma na celu zapoznanie pracowników nie tylko z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa pracy, ale również z przepisami wewnątrzzakładowymi obowiązującymi u danego pracodawcy. Przepisy wewnątrzzakładowe są dostosowane do potrzeb i warunków jakie panują u danego pracodawcy. A zatem nie możliwe jest prawidłowe przeszkolenie pracowników z zakresu bhp bez znajomość regulacji obowiązujących w konkretnym zakładzie pracy, w którym ma być wykonywana praca.
Szkolenia bhp mogą być organizowane nie tylko przez pracodawców ale również przez jednostki organizacyjne prowadzące działalność szkoleniową w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Warunkiem jest tu jednak dokonanie odpowiedniego zlecenia przez pracodawcę.
Szkolenia bhp w godzinach pracy
Szkolenia z zakresu bhp powinny odbywać się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Czas poświecony na szkolenie jest czasem pracy zatrudnionego pracownika, za który zachowuje on prawo do wynagrodzenia. Jeżeli zorganizowanie szkolenia w czasie pracy pracownika jest niemożliwe lub jego udział w szkoleniu w tym czasie nie jest możliwy, tylko wówczas pracownik może brać udział w szkoleniu poza czasem pracy. W takim przypadku uznaje się, że czas szkolenia jest pracą
w godzinach nadliczbowych, za które pracownik zachowuje prawo do czasu wolnego lub wynagrodzenia ze stosownym dodatkiem.
art. 2373 § 2 , art. 2373 § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94)
§ 4 ust. 1, § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 180, poz. 1860)
Łukasz Madej
prawnik, specjalista
z zakresu prawa pracy
Inne artykuły w kategorii Szkolenia bhp
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.