Pytania i odpowiedzi
Wypadek pracownika wykonującego pracę zdalną – jakie musi spełniać przesłanki
Pytanie: Pracownikowi został oddelegowany do pracy zdalnej w swoim domu. Mieszka w bloku. Pracę powinien świadczyć w godzinach 8.00 – 16.00. Około godziny 8.30 wyszedł z mieszkania i udał się do swojego samochodu stojącego na parkingu przed blokiem po cenniki produktów. Dochodząc do samochodu poślizgnął się i upadł. Skutkiem było złamanie kości uda. Nie było świadków zdarzenia. Czy taki wypadek pracownika wykonującego pracę zdalną ma znamiona wypadku przy pracy? »
Pomiar oświetlenia na stanowisku pracy – w obszarze zadania i bezpośredniego otoczenia
Pytanie: Czy w przypadku przeprowadzania pomiarów oświetlenia w pomieszczeń pracy, w protokole powinny być wyszczególnione poszczególne stanowiska np.: biurko nr 1, biurko nr 2 itd.? Czy wystarczy, że jest podział na pomieszczenia i wskazana ilość luxuów w danym pomieszczeniu? »
Przekształcenie firmy w spółkę komandytową a kwestie bhp
Pytanie: Firma ma dwa oddziały. Właściciel firmy przeniósł jeden, zarządzany przez siebie, oddział firmy (część zorganizowaną przedsiębiorstwa) do spółki komandytowej, w której jest głównym komplementariuszem. Pracownicy nie mieli przerwy w zatrudnieniu, podpisali aneksy do swoich umów, nie zmieniły się ich stanowiska ani zadania. Jak w takim przypadku podejść do zagadnień związanych z bhp? Czy trzeba na nowo ponawiać szkolenia, opracowywać ORZ i inne kwestie? »
Jakie szkolenia bhp wiążą się z awansem zawodowym?
Pytanie: Osoba pracująca w firmie od kilku lat na stanowisku robotniczym, w ramach awansu, obejmuje stanowisko administracyjno-biurowe. Ma ważne szkolenie okresowe bhp dla stanowisk robotniczych. Czy w takiej sytuacji powinna odbyć szkolenie wstępne bhp dla stanowisk administracyjno-biurowych z dniem objęcia nowego stanowiska? »
Kolejne L4 związane z urazem doznanym podczas wypadku przy pracy – jak to stwierdzić?
Pytanie: Pracownik w maju uległ wypadkowi przy pracy – skręcił staw barkowy. Pracodawca uznał to za wypadek przy pracy, pracownik przebywał na L4 (57 dni), po czym wrócił po badaniach kontrolnych do pracy. Niestety pracownik twierdził, że cały czas po powrocie bolał go bark i że mówił o tym lekarzom. W grudniu proszkowanego skierowano na operację chirurgiczną. Pracownik skontaktował się z pracodawcą i poinformował, że L4, na którym obecnie przebywa, jest kontynuacją urazu powstałego podczas wypadku przy pracy w maju. Czy w związku z tym nowe L4, na którym przebywa obecnie pracownik, ma być kwalifikowane jako kontynuacja zdarzenia z maja? Czy powinna powstać jakaś dodatkowa dokumentacja dotycząca zdarzenia wypadkowego (dodatkową dokumentację medyczną otrzymaliśmy od pracownika)? »
Jak pozyskać informację o zwolnieniu do karty wypadku w drodze do lub z pracy?
Pytanie: Skąd pozyskać dane do wypełniania w karcie wypadku w drodze do pracy lub z pracy rozdział III pkt 6 "Wypadek spowodował niezdolność do pracy od (…)"? Przecież nie ma już zwolnień lekarskich w wersji papierowej tylko elektroniczne (po wydruku nie ważne). Podmiot jest płatnikiem – pracodawcą, a poszkodowany pracownikiem, wiec nie może pozyskać oświadczenia od poszkodowanego. Nie otrzymamy już druku ZUS ZLA. »
Świadek wypadku w drodze do lub z pracy – czy zawsze trzeba go wysłuchać?
Pytanie: Jeżeli poszkodowany wskaże świadka wypadku (w drodze do lub z pracy; w pracy), czy należy zawsze go wysłuchać i sporządzić dokumentację? Co zrobić, gdy świadek nie chcę uczestniczyć w ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku lub jest z nim utrudniony kontakt? Czy wystarczą wyjaśnienia poszkodowanego i dokumentacja medyczna? »
- « pierwsza
- «
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol