Pytania i odpowiedzi
W którym miejscu w informacji o substancjach chemicznych umieścić krystaliczną krzemionkę oraz rakotwórcze składowe dymów spawalniczych?
Pytanie: Gdzie w informacji o substancjach chemicznych, ich mieszaninach, czynnikach lub procesach technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, wysyłanej do 15 stycznia każdego roku do WSSE i PIP, należy umieścić krystaliczną krzemionkę powstałą w procesie obróbki żeliwa lub rakotwórcze składowe dymów spawalniczych? w punkcie czynniki chemiczne czy procesy technologiczne? »
Częściowy posiłek profilaktyczny lub bon żywnościowy dla pracownika pracującego w nadgodzinach
Pytanie: Po ilu nadgodzinach w okresie zimowym należy wydać drugi bon żywnościowy pracownikowi, który w ciągu dnia roboczego wydatkuje ponad 1500 kcal? Sprawa dotyczy pracownika, który po 8 godzinach dostaje jeden bon żywnościowy i pracuje w nadgodzinach, oraz pracownika ściągniętego do pracy w sobotę w nadgodzinach. »
Obostrzenia covidowe od 15 grudnia wobec wyjeżdżających z kraju w delegację
Pytanie: Od 15 grudnia 2021 r. wchodzą nowe obostrzenia dotyczące COVID-19. W tym czasie jeden z naszych pracowników wyjeżdża do Anglii. Ma komplet szczepień, ale wymagany jest tam test na covid ważny 48godzin. Czy przy wyjeździe z kraju obowiązują jeszcze jakieś obostrzenia? »
Skład zespołu powypadkowego po zgłoszeniu uwag przez poszkodowanego – zmieniać czy nie
Pytanie: Pracownik uległ wypadkowi przy pracy. Komisja wypadkowa składająca się z BHP-owca i Społecznego Inspektora Pracy nie uznała wypadku. Poszkodowany złożył zastrzeżenia do protokołu. Co w takim przypadku? Czy pracodawca powinien powołać nowy skład zespołu powypadkowego? Mam na myśli bhp z zewnętrznej firmy. Czy też skład komisji pozostaje bez zmian? »
Instrukcja stosowania środków ochrony indywidualnej – kto ją ma stworzyć
Pytanie: Czy pracodawca ma obowiązek opracować instrukcję stosowania środków ochrony indywidualnej? Czy też może przekazać pracownikowi instrukcję producenta, a kwestię udostępniania instrukcji pracownikom uregulować w procedurze? »
Kto i jak często może dokonywać przeglądu warunków pracy?
Pytanie: Na jakiej podstawie prawnej należy się oprzeć powołując "komisję" do przeprowadzenia przeglądu warunków pracy w zakładzie, w którym nie ma obowiązku powołania komisji bhp? Jaka musi być częstotliwość prowadzenia przeglądu warunków pracy przeglądów? »
Kto zapewnia apteczki pierwszej pomocy dla pracowników podwykonawcy?
Pytanie: Kto odpowiada za apteczki pierwszej pomocy na terenie zakładu pracy, w przypadku gdy pracodawca (zleceniodawca) korzysta z usług podwykonawcy, który kieruje na teren zakładu pracy zleceniodawcy swoich pracowników? Czy powinny być odrębne apteczki dla pracowników zleceniodawcy oraz dla pracowników podwykonawcy? Jak formalnie rozwiązać ten problem? »
- « pierwsza
- «
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol