Pytania i odpowiedzi
Pracodawca powinien – musi dostosować stanowiska pracy z komputerem do nowych wymagań
Pytanie: W związku ze zmianą przepisów dotyczących pracy z monitorem ekranowym, która weszła w życie 17 listopada 2023 r. , czytając rozporządzenie nie ma zapisu ,,że musi być'' tylko ,,powinno''. A co mam zrobić, jeżeli w firmie większość krzeseł biurowych nie ma regulacji wysokości podłokietników? Mam laptopa i powinienem mieć, albo dodatkowy monitor, albo podstawkę, ale nie jest mi to potrzebne. Jak interpretować zapisy w rozporządzeniu? Jak PIP będzie interpretowała zmiany? »
Ciepłe napoje dla pracowników – czy może być to ciepła woda z dystrybutora?
Pytanie: Ciepłe napoje wydawane są na podstawie: "Związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet ". Rodzi się jednak pytanie dodatkowo oczywiście należny uwzględnić temperaturę poniżej 10oC? Napojem profilaktycznym może być ciepła woda z dystrybutora? »
Czy można uznać wypadek przy pracy bez potwierdzenia zaistnienia urazu?
Pytanie: Wypadek przy pracy miał miejsce prawie 3 miesiące temu. Jednak dopiero teraz wpłynęło zgłoszenie. Poszkodowana zeznała, że pracowała kilka godzin przy lamie bakteriobójczej UV, w wyniku czego doznała zaczerwienia i podrażnienia skóry. Problem w tym, że nie przedstawia żadnej opinii lekarskiej w zakresie tego urazu. Twierdzi, że po tak długim czasie lekarz nie potwierdzi urazu w opinii. Nikt oprócz poszkodowanej nie widział zaczerwienienia na skórze poszkodowanej. Czy bez opinii lekarskiej możemy uznać wypadek, czy raczej w związku z jej brakiem możemy uznać, że urazu nie było i wtedy wypadku nie uznajemy? »
Czy można ukarać pracownika za zwłokę w zgłoszeniu wypadku przy pracy?
Pytanie: Pracownik uległ wypadkowi przy pracy. Dokonał zgłoszenia wypadku po miesiącu od daty zdarzenia (jednocześnie tydzień czasu po zakończonym okresie zwolnienia lekarskiego). Czy pracodawca może ukarać pracownika karą nagany, pieniężną lub upomnienia za nieuzasadnioną zwłokę w zgłoszeniu wypadku? »
Jak przechowywać mieszanin chemiczne zawierające prekursory materiałów wybuchowych?
Pytanie: Czy dla preparatów zawierających prekursory materiałów wybuchowych konieczne jest wprowadzenie szczególnych warunków przechowywania w obszarze produkcji i na magazynie wysokiego składowania. Czy konieczne są potwierdzenie zapoznania się z dokumentacją tych materiałów i nadzoru nad nimi? »
Co zrobić gdy pracownik prosi o zmianę stanowiska pracy z uwagi na stan zdrowia?
Pytanie: Pracownik zgłosił pracodawcy, prośbę o przeniesienie do innej pracy (zmiana poranna, inne stanowisko) ze względu na stan zdrowia. Czy pracodawca musi to uwzględnić? Czy potrzebne jest zaświadczenie lekarskie? Co w sytuacji, gdy nie ma takiej możliwości? »
Jak uzupełnić rejestr czynników szkodliwych oraz skierowanie na badania po wznowieniu pracy na danym stanowisku?
Pytanie: Co w sytuacji, gdy jest założony rejestr czynników szkodliwych dla zdrowia, dla danego stanowiska pracy, i w danym roku przypada wykonanie kolejnych badań środowiska pracy na tym stanowisku, jednak nie ma już pracowników zatrudnionych na tym stanowisku? Natomiast może się zdarzyć, że za kilka lat (np. za 3 lata) na to stanowisko będzie zatrudniony nowy pracownik i będzie konieczność skierowania go na badania wstępne. Jakie wówczas podawać wyniki? »
- « pierwsza
- «
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol